Marťan - Andy Weir

21. prosince 2015 v 21:55 | Anna 13 |  Sci-fi a fantasy
Marťan

Originální název: The Martian
Žánr: Sci-fi a fantasy
Rok vydání: 2015
Počet stran: 344
Nakladatelství: Knižní klub
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Ocenění: Good Reads Choice Awards 2014

-----------Zfilmováno-----------


Anotace: Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď bude, ale nejspíš taky prvním člověkem, který tam zemře... sám a bez spojení se Zemí.
Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcenějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení...
Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech více než třiceti zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli.


Můj názor: Kniha, o které jsem doslova snila.
Když jsem poprvé v Praze v Luxoru spatřila tuto magickou obálku a vzala si knihu do ruky, tak jsem cítila tu tíhu a tajemnost celého příběhu. Čekala jsem rok od té doby, kdy se mi kniha opět dostala do rukou. Mezitím jsem ji vždy pohladila v nějakém knihkupectví, přivoněla ke stránkám a nemohla se dočkat až si Marťana konečně přečtu. Chtěla jsem si ji i koupit. Teď jsem však ráda, že se mi před týdnem konečně uvolnila v knihovně... Už ji nechci nikdy vidět.

MŮJ ŽIVOT JE JEDEN ŠÍLENÝ BOJ O ŽIVOT.

Tato kniha mne nejvíce zklamala za můj dosavadní život. Tolik jsem od ní očekávala a tolik se mi od ní nedostalo. Nerozumím proč je kniha uznávaným bestsellerem, proč se podle ní točí úspěšný film. Nedokážu totiž pochopit jak se může líbit obyčejným lidem. Techniky, fyziky, chemiky a astronauty chápu. To je něco pro ně. Dokonale rozepsaná čísla, počty, chemické vzorce, technika,... Co my? My, kteří nerozumíme těmto věcem, které nám spíše obtěžují život? Já si z knihy nic z toho nepamatuji, spoustu technických a věděckých věcí jsem nepochopila a myslím, že nejsem jediná.

UŽ NEMUSÍM BOJOVAT S VESMÍREM. ZKRÁTKA A DOBŘE, OPOUŠTÍM MARS.

Kniha mne také nehorázně naštvala. Tak sakra, když je člověk sám na Marsu, s omezenými zásoby jídla a vody, když se nemůže spojit se Zemí, když všechno poukazuje na to, že zemře, tak k sakru něco cítí, ne? Bambilion emocí a pocitů se v člověku mísí a přemýšlí o tolika různých věcech... Nemá v hlavě snad jen fyziku a chemii? Pochybují o tom, že Mark Watney byl normální člověk...

CELÁ ZEMĚ HO SLEDUJE, ALE NEMŮŽE NIJAK POMOCI.

Autor si vybral zajímavé téma, které se dalo tak skvěle zpracovat. Bacha spoileruji! Markovi bych přiřadila rodinu, bylo by tam spousty emocí, větší napětí, více myšlenkových pochodů, sem tam nějaká tragédie. Happyend na konci knihy je směšný. No tak lidi, snad si nemyslíte, že by to všichni v reálném životě takto přežily, ve zdraví s vynikající psychikou?

NIKDY JSEM SI NEUVĚDOMIL, JAK NAPROSTÉ TICHO NA MARSU VLÁDNE. SLYŠEL JSEM TLUKOT VLASTNÍHO SRDCE.

Knihu nedoporučuji. Nicméně nikdy na ni nezapomenu. Očekávala jsem BOOM, přišla potupa. Právě kvůli tomuhle ji budu mít navždy vepsanou ve své paměti. Je mi to líto, moc líto...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama