Zlodějka knih - Markus Zusak

5. prosince 2015 v 19:14 | Anna 13 |  Tematika 2. světové války
Zlodějka knih

Originální název: The Book Thief
Žánr: Světový román
Rok vydání: 2009
Počet stran: 528
Nakladatelství: Argo
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

-----------Zfilmováno-----------


Anotace: Začínáme rokem 1939. Evropa je v pohybu. A smrt nikdy neměla víc práce.
Lisesel je malá dívka, která žije na malém městě se svými adoptivními rodiči, špatně spí, moc jí nejde čtení, hrává na ulici fotbal s kamarády odvedle. Mohlo by to být obyčejné dětství, kdyby to městečko neleželo uprostřed Německa. Liesel chodí do Hitlerjugend, zdravívá pravicí nepřítomného Fuhrera a krade knihy. Jinak řečeno to obyčejné dětství není: promluví do něj bomby, neštěstí a smrt. Smrt ostatně v knize promlouvá pořád: co by to bylo za příběh, kdyby neměl vypravěčku? Nechte se zlákat jejím vyprávěním: účinkuje v něm to děvče, harmonikář, židovský boxer, Němci a zloději. Dozvíte se z něj, že i smrt má srdce.


Můj názor: Po tomto příběhu jsem toužila už dlouho. Když mi tato kniha z knihovny konečně doputovala do mých rukou byla jsem šťastná. Věděla jsem, že to bude bomba. Nečekala jsem, že mne ty bomby tak zasáhnou a že ten příběh, i když se to ze začátku nezdá budu předávat dál dalším lidem, že ho budu číst ještě několikrát,... Zkrátka jsem nečekala, že mne tolik zasáhne.
Vím, že to píšu skoro u každé knihy, ale tato...

BOMBY JSOU NA CESTĚ - A S NIMI I JÁ.

Celou knihu provází Smrt. Je to neuvěřitelně přenádherně psané. Nemůžete uvěřit, že to psal muž, ale že ty slova jsou opravdu z duše Smrti. I smrt má srdce, píše se na obalu knihy a je to pravda. Pokud jste ještě stále přesvědčení o tom, že je smrt něco strašného, tak vás tato kniha přesvědčí o opaku. Nevěřím, že ne.

VIDĚLA MLADÉHO ŽIDA, KTERÝ JÍ PODVAKRÁT DAROVAL TY NEJKRÁSNĚJŠÍ STRÁNKY JEJÍHO ŽIVOTA POCHODOVAT DO KONCENTRAČNÍHO TÁBORA.

Kniha vypráví (nebo Smrt vypráví) příběh maličké dívenky, která se stala schovankou harmonikáře a pradleny. Žila v Německu, za druhé světové války. Kamarádila se s moc milým klukem. Kradla, provokovala, ve sklepě se svou rodinou schovávala mladého Žida, četla, kradla a především milovala knihy a slova ukrytá v nich. Neuvěřitelně silný příběh. Hnusný a krásný zároveň, neuvěřitelný. Příběh, který vám ukrade srdce, příběh, který už nepustíte...

JAK NĚKOMU DAROVAT KOUSEK OBLOHY?

Co mi na knize vadilo? Ze začátku mne moc nebavili dětské hry a hlouposti, ale když jsem Liesel a jejího Rudyh poznala blíže, začaly mne ty jejich vylomeniny bavit. Nejlepší postava (samozřejmě až po Zlodějce knih) byla manželka starosty.

PŘES OKNO V HIMMELSTRASE MI HVĚZDY ZAPÁLILY OČI.

Ještě mi trochu vadilo, že se v knize oběvuje moc německých slov. Brzy jsem si na ně však zvykla a na konci si uvědomila, že by ten příběh bez nich nemohl existovat.

ZOUFALE SE DRŽELA SLOV, KTERÁ JÍ ZACHRÁNILA ŽIVOT.

Z příběhu hlavně pochopíte, že byste si více měli všímat barev, více být vděční za světlo a váit si knih. Knihy jsou tu úplně neuvěřitelně popsané. 3 nejkrásnější momenty z příběhu, ve kterém figurují knihy: Zlodějka knih ukrade knihu přímo z ohně a riskuje tím svůj život, Zlodějka knih je v knihovně starostova domu, Zlodějku knih právě kniha zachrání před jistou smrtí. KNIHA...

OBČAS JSEM SI PŘEDSTAVOVALA, JAK TO VYPADÁ NAD TĚMIMRAKY, A VĚDĚLA JSEM, A NEMUSELA JSEM SE PTÁT, ŽE SLUNCE JE BLOND A ATMOSFÉRA BEZ KONCE JE GIGANTICKÝM MODRÝM OKEM.
BYLI TO FRANCOUZI, BYLI TO ŽIDÉ, A BYLI JSTE TO VY.

Jelikož je kniha zasazena do období druhé světové války, tak nečekejte šťastné chvíle i když ty se tamtaké najdou. Miluji závěr knihy. Je to brilantní a ve filmu to bude vypadat určitě strašně pěkně. Mimochodem, film jsem ještě neviděla, ale chystám se na něj a věřím, že se povedl.
Děkuji za tuto knihu. A to myslím opravdu, opravdu upřímně...

NENÁVIDĚLA JSEM TAHLE SLOVA A MILOVALA JSEM JE, A DOUFÁM, ŽE SE MI POVEDLY.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama