Tygře, tygře - Margaux Fragosová

10. ledna 2016 v 10:21 | Anna 13 |  Skutečné příběhy
Tygře, tygře

Originální název: Tiger, Tiger
Žánr: Autobiografie
Rok vydání: 2011
Počet stran: 349
Nakladatelství: Jota
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

-----------Skutečný příběh-----------


Anotace: Upřímná výpověď o ukradeném dětství ve skutečném příběhu vyprávěném se šokující otevřeností.
Malá Margaux se jednoho dne seznámí na plovárně s Peterem Curranem. Je jí sedm let, jemu jednapadesát. Peter dívenku i její matku pozve na návštěvu. Margaux je okouzlená světem exotických domácích mazlíčků, her a hraček a také nádhernou zahradou. Její duševně nemocnou matku péče o dcerku vyčerpává a je ráda, že Peter zahrnuje děvčátko pozorností a vytváří mu pohádkový svět.
Postupem času pro sebe Peter uzurpuje roli Margauxina kamaráda, otce i milence. Přitažlivý muž dívku ovládne. Citlivé dítě s bujnou fantazií se promění v uzavřenou mladou ženu uvažující o sebevraždě. Když je Margaux dvaadvacet let, nemocný a výčitkami svědomí sužovaný Peter se zabije.
Působivý příběh vypovídá o léčivé síle vzpomínek. Naprosto mimořádná biografie přináší neúprosnou sondu do autorčiny psychiky a sděluje čtenářům - včetně rodičů a zneužitých osob -, jak dokonale si dokáže pedofil svou oběť připoutat.


Můj názor: Tak to bylo šokující, silné a strašlivé čtení. Zároveň to, ale bylo velmi citlivé a lidské. Nemohli jste věřit svým pocitům, báli jste se, nechápali, jak na světě mohou žít takovéto lidi, a to teď nemyslím hlavního aktéra příběhu: pedofila Petera, ale otce Margaux. Taková krutost, byla až ohromující. Nesnášela jsem ho. Týral všechny kolem sebe a když své dceři řekl, že bude dělat, že je mrtvá, tak jsem se vůbec nedivila, že raději odešla k Peterovi...

NEJNEVINNĚJŠÍ, NEJSVOBODNĚJŠÍ, CO ČLOVĚK MŮŽE UDĚLAT, JE POSKOČIT SI!

Peter byl hnusný člověk, kterého však nešlo nenávidět. Uvědomila jsem si, že s ním občas soucítím, že nevím jestli mu věřit, ale nesnášet ho nešlo. Dělal příšerné věci, ze kterých se vám bude obracet žaludek, ale na druhou stranu si to vše uvědomoval, chtěl se léčit, byl bezradný, posedlý nezdravou láskou k osmilété holčičce. Nevěděla jsem co si o něm myslet a byla jsem naštvaná sama na sebe, že ho nejsem schopna nenávidět. Ale i Margaux, jeho oběť, ho milovala. A na tom už něco je, ne?

NA TOM, ŽE TĚ MILUJU, NENÍ NIC ŠPATNÉHO.

Nad tímto příběhem a vůbec tématem pedofilie, by se dalo diskutovat, polemizovat a koukat se na to z mnoha stran opravdu hodně dlouho. Je to silné téma, o kterém se velmi často a leckdy zbytečně mlčí a když se pak taková kniha na trhu objeví, co si většina z nás pomyslí? Na databázi knih lidé píší, že je zvrácená, nechutná, nezajímavá atd. Ale takový je život. Tohle se vážně stalo a Margaux ví o čem píše. Byla divná, občas jsem ji nerozuměla, ale nebylo divu, s takovým otcem za zadkem, zneužívaná, šikanovaná a osamocená. Člověk se pak chce zabít, jak Margaux v knize předvedla...

STRACHU Z NEBEZPEČÍ, ŽE PŘIJDU O DUŠI JSEM SE NEZBAVILA...

Čte se rychle. Bude vás z ní mrazit, bude vám do pláče, budete se bát... Ještě nikdy jsem nečetla o takovémto dětství... Bylo to vůbec dětství?

MÁM STRACH, ŽE SE JEDNOHO DNE ROZČÍLÍM A NEÚMYSLNĚ TĚ ZABIJU! A PAK BUDU MUSET ZABÍT I SEBE, PROTOŽE BEZ TEBE BYCH NEDOKÁZAL ŽÍT.

Knihu doporučuji všem, co hltají příběhy ze života, co nemají rádi spisovatele, které věci a lidi rádi přikrášlují a vy víte, že by se tohle v obyčejném životě stalo asi těžko. Byla to nádherná a otevřená kniha, kterou z hlavy nevymažu i kdybych chtěla...

KDYBY PETERA ZAVŘELI, MĚLA BYCH TAKOVÉ VÝČITKY, ŽE BYCH SE ZABILA...

Po knize si dejte něco naivnějšího, veselejšího nebo fantastického ať si trochu odpočinete. Já jdu na typickou Cecelii Ahernovou... :)

KDYŽ SE ŘEKNE PEDOFIL, LIDÉ CHTĚJÍ VIDĚT ZRŮDU.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama