Všechny malé zázraky - Jennifer Nivenová

21. března 2016 v 21:19 | Anna 13 |  Young Adult
Všechny malé zázraky

Originální název: All the Bright Places
Žánr: Literatura pro mládež
Rok vydání: 2015
Počet stran: 360
Nakladatelství: Yoli
Vazba knihy: Brožovaná
Ocenění: GoodReads Choice Awards (Best Young Adult Fiction)


Anotace: Strhující příběh o hledání a (ne)nalezání, o lidských předsudcích, přátelství a první lásce.
Theodora Finche fascinuje smrt. Neustále přemýšlí nad způsoby, jak by se mohl zabít. Ale pokaždé ho něco - bez ohledu na to, jak je to zdánlivě bezvýznamné - nakonec zastaví.
Violet Markeyová zase žije pro budoucnost - upíná se k dokončení střední školy a k momentu, kdy bude moct opustit rodné městečko v Indianě. To jí totiž až příliš bolestně připomíná nedávnou tragickou smrt její sestry.
Když se ti dva potkají na římse školní zvonice, není ale docela jasné, kdo koho vlastně bude zachraňovat. Finch je obyčejný kluk, až na to, že trpí bipolární poruchou. Violet je obyčejná holka, až na to, že Finchovi přijde úplně neobyčejná. Ty dva svede dohromady školní projekt, jehož cílem je objevovat krásy Indiany, a oba přitom učiní zajímavé objevy. Finch zjišťuje, že jen s Violet může být sám sebou - podivínským, přemýšlivým, ale zároveň zábavným a originálním, a že není až takový blázen, za jakého ho ostatní považují. Violet zase zapomene počítat dny do konce školy a konečně začíná znovu žít. Jenže zatímco Violetin svět se rozrůstá a získává nové barvy, Finch se propadá do temnoty deprese.


Můj názor: Knihu jsem dostala k Vánocům. Předtím jsem jí vůbec neznala (nějakou záhadou se mi její marketing vyhnul), ale stačilo si přečíst, že kniha je nutností pro fanoušky knih Hvězdy nám nepřály a Eleanor a Park. Oboje knihy zbožňuji a tak jsem si říkala, že tohle bude další kniha zabývající se hlubšími tématy ve světě dospívajících. Nechci tu knihu kritizovat, už jen kvůli těm holkám, kterým změnila život, které ji milují a které ještě víc milují Theodora Finche. Napíšu si k ní, ale svoje.

MUSÍŠ ŽÍT TAK, ABYS NIKDY NELITOVALA.

Kniha pojednává o dvou sedmnáctiletých lidech. O hloubavém klukovi trpící bipolární poruchou, o dívce, která jaksi zapomněla po své smrti své sestry znovu žít. Tito dva lidé se střetávají na střeše školy. Oba s myšlenkami na sebevraždu?
Nicméně se o sebe začnou zajímat, jak to v knihách chodí a zamilují se do sebe. Zde chci upozornit na nedostatek vypsaných citů a emocí. Nicméně Slova jsou v knize velmi důležitá a perfektní.
Já se do knihy nevžila. Postavy mi k srdci nepřirostly. A byl tragický konec opravdu tragický?

LITERATURA. LÁSKA. ŽIVOT.

Kniha je o sebevraždách, lásce, o myšlenkách dospívajích. Mimochodem, nejvíce jsem si z celé knihy oblíbila a uchovala Jupitero-plutónský gravitační efekt. Kvůli němu už stojí za to knihu číst.
Kdo nechce znát konec: nečtěte dál! Finch na konci knihy spáchá sebevraždu. Utopí se. Občas si říkám jestli to byla sebevražda, ale autorka to asi tak chtěla, takže to jako sebevraždu budeme brát. Na sebevrahy mám svůj vlastní názor a nechápu, proč je lidé odsuzují. Každý má právo si vybrat, jestli chce tento život žít nebo ne. Pořád si však naše společnost o sebevrazích šušká jen to nejhorší, ale ve skutečnosti nic nechápe. Finch byl zvláštní: měl Violet, miloval ji, byl milovaný a přesto se zabil. Nedal nikomu možnost, aby mu pomohl. Uzavřel se. A způsobil bolest dívce, která si jeho smrt bere na sebe...

NĚKDY JE PRAVDA TO, CO CÍTÍME UVNITŘ, I KDYŽ TO TAK VE SKUTEČNOSTI NENÍ.

Každých čtyřicet vteřin někdo ve světě spáchá sebevraždu. Mrazí vás z toho?
Autorka psala ze své vlastní zkušenosti se sebevraždou a se svou zkušeností se smrtí. Já, ale knihu nijak neobdivuji. Psaná je dobře, má zajímavý, smysluplný a důležitý příběh, ale já jsem prostě četla knihy lepší, zajímavější, příběhy procítěnější. Doporučuji lidem v depresi, lidem co milují Young Adult a těm, kteří chtějí myslet... Také těm co se trápí myšenkami na sebevraždu nebo těm, kteří myslí na smrt nebo se jí bojí...

CHCI BÝT KLUK, KTERÝ PATŘÍ DO TOHOTO SVĚTA A DO SVÉ VLASTNÍ KŮŽE A JE PŘESNĚ TÍM, KÝM CHCI BÝT JÁ SÁM, A CHCI, ABY MŮJ EPITAF ZNĚL: KLUK, CO MILUJE VIOLET MARKEYOVOU.

Trochu mi vadilo, že o bipolární poruše nebylo napsáno více...
Tato věta mne nadchla:

JE TO TAK KRÁSNÉ, BÝT KRÁSNÝ V SOUKROMÍ.

Přeji krásné počtení. Hvězdy nám nepřály jsou emotivním příběhem s úžasnými postavami. Setkáte se tu blíže s rakovinou, ale hlavně s teenagery, kteří se bláznivě zamilovali, ale hvězdy jim neseslaly to, co si zasloužili... Eleanor a Park je kniha o sladkých letech náctiletých, a o tom, jaké neuvěřitelné náboje a elektrický proud vám proudí v ruce, když v ní držíte svou lásku. Je o ohňostroji v duši a mravenci v těle. Všechny malé zázraky jsou o putování, lásce, slovech, která znamenají život, o Jupitero-plutónském gravitačním efektu a o tom, co se stane, když zůstanete pod vodou...

NENÍ MRTVÝ. JEN PRÁVĚ OBJEVIL EXISTENCI JINÉHO SVĚTA.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama