Dívka, již jsi tu zanechal - Jojo Moyesová

23. června 2016 v 20:53 | Anna 13 |  Romány pro ženy
Dívka, již jsi tu zanechal

Originální název: The girl you left behind
Žánr: Román pro ženy
Rok vydání: 2015
Počet stran: 432
Nakladatelství: Ikar
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Píše se rok 1916, když francouzský malíř Édouard Lefévre odchází bojovat na frontu. Jeho mladé manželce Sophii po něm zůstane na památku akorát její portrét, na svou dobu poněkud nezvyklý. Když však městečko, v němž Sophie žije, padne do rukou Němcům, ocitají se jeho obyvatelé na samé hranici absolutní bídy a pro kousek chleba musejí často dát všanc i holý život. A tehdy Sophiin portrét upoutá pozornost nového Kommandanta. Německý důstojník je obrazem doslova posedlý a Sophie je odhodlaná riskovat cokoliv - rodinu, svou pověst i život -, jen aby mohla znovu spatřit svého muže.
O bezmála sto let později dostane Liv Halstonová od svého muže darem působivý portrét mladé ženy, který koupil za pár šupů na ulici. Posléze se ovšem ukáže, že obraz má nesmírnou cenu, a rozhoří se boj o to, kdo je jeho skutečným vlastníkem. A Livino přesvědčení o správnosti věcí podstoupí náročnou zkoušku. Stejně jako Sophie je však pevně odhodlaná bojovat za to, co má na světě nejraději...


Můj názor: Moyesovou mám upřímně ráda. Všechny její knihy se mi zatím neskutečně líbily. Než jsem tě poznala je určitě zatím její největší úspěch, ale mne překvapila a dojala tato kniha. Jojo opět spojila minulost se současností tak, aby jste pochopili, že je zbytečné mezi nimi dělat rozdíly. Že jsou jedno...

KVŮLI TOMUHLE TU NĚMCI JSOU, NEPŘIŠLI SI POPOVÍDAT O UMĚNÍ... JSOU TU, ABY STŘÍLELI NAŠE SYNY A MUŽE. JSOU TU, ABY NÁS ZNIČILI.

Minulost: 1. světová válka. V městečku St. Péronne ve Francii provozují hotel milé ubohé ženy, které si přestávají připadat jako lidé. Mučí je hlad a bída, mučí je pohled na jejich nemocné hladovějící děti. Ničí je strach ze smrti, kterou vidí všude kolem, z války, která nemá konce. V tom hotýlku žije překrásná Sophie se svojí sestrou Hélene. Jejich muže již odvedli a jejich děti trpí. Život těchto lidí je úžasně vykreslený,atmosféra Francie v letech 1916 a 1917 byla podobná jako v Picoultové Vypravěčce. Takže famózní.
Souznět s touto rodinou - se Sophií není těžké.

PŘEMÝŠLELA JSEM, JAKÉ TO JE NĚKOHO ZABÍT, JESTLI JE TO PRO NĚMECKÉHO KOMMANDANTA STEJNĚ BEŽNÉ, JAKO DOLÍT SI ŠÁLEK KÁVY.

Šok! Najednou se příběh odhodlané Sophie utne a vy se ocitnete v současnosti, která je oproti předešlému životu růžová. Nechcete tu být, chcete zpátky do historie, která byla tak zajímavá i když krutá. V Sophiině domě visel obraz. Obraz byl, ale i v přítomnosti, v domě smutné ženy. Obraz jménem Dívka, již jsi tu zanechal je probírán téměř na každé straně.

...KRÁSA JE V OČÍCH TOHO, KDO SE DÍVÁ...

Moyesová opět vytvořila příběh lásky, zapojila do něj dechberoucí zápletky,její jedinečný pisatelský talent byl opět dokázán. Jestli budete tento příběh kritizovat jenom kvůli tomu, že jste předtím četli Než jsem tě poznala, tak se hoďte do klidu. Tento příběh je plný umění, krásy, odvahy, hrdinství,... má duši, sám o sobě dýchá. Pokud se vám tato kniha nelíbí, tak nejste schopni procítit dějiny. Než jsem tě poznala je úplně jiný příběh než Dívka, již jsi tu zanechal. Oba dva jsou nádherné, ale už vím, že pro mnoho lidí bude tento příběh znamenat méně...

MYSLÍM, ŽE MŮŽEME PORUŠIT PRAVIDLA PRO NĚCO, CO MILUJEME.

Já už vlastně nevím, co bych ke knize napsala. Můj obdiv k Jojo ještě zesílil,vím, že na příběh nezapomenu! A myslím si, že ten obraz existuje. Autorka si k němu jen vymyslela příběh a ženě na obraze darovala jméno. Oceňuji na knize, že ten fiktivní obraz necpali na obálku. Že nám autorka dala možnost si ho představit. Sami jsme si ho mohli namalovat...

NEVĚDĚL JSEM, CO JE OPRAVDOVÉ ŠTĚSTÍ, DOKUD JSEM NEPOTKAL TEBE.

Z knihy jsem si odnesla ještě něco: víra a naděje nás většinou neopouštějí. Když věříte, dokážete přežít. Naděje vám dává důvod žít.
Sophie doufala v dobro lidstva i v té strašlivé době. Věřila Němci... Sophie věřila ve svou lásku... A přežila.

Knihu doporučuji... Je tak strašně překrásná...

V ŽIVOTĚ JE SPOUSTA MNOHEM DŮLEŽITĚJŠÍCH VĚCÍ NEŽ VYHRÁVAT.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama