Kniha vzpomínek - Rowan Coleman

15. června 2016 v 20:17 | Anna 13 |  Romány pro ženy
Kniha vzpomínek

Originální název: The Memory Book
Žánr: Román
Rok vydání: 2015
Počet stran: 370
Nakladatelství: Domino
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Claire má fungující manželství, dvě dcery, všetečnou matku... a Alzheimera. Dříve měla i práci, kterou milovala, ale kdo by zaměstnával učitelku, která trpí ztrátou paměti? Claire se zoufale snaží zachovat alespoň to, o co ji ještě nemoc nepřipravila, a tak si na radu terapeuta pořídí Knihu vzpomínek. Zapisuje momenty z minulosti i současnosti, protože ví, že brzy budou její řádky to jediné, co po ní manželovi a dětem zbude. Ví to, protože na stejnou nemoc zemřel její otec.
Dny tráví doma, v nedobrovolném uvěznění, protože každý odchod hrozí tím, že nenajde cestu zpátky. Postupem času přestává být bezpečno i doma: vynechávající paměť Claire znemožňuje vykonávat i ty nejběžnější, nejbanálnější činnosti. Výsledkem je nekonečná frustrace a zášť vůči blízkým, prokládaná zoufalou touhou využít každý vzácný okamžik, kdy se ještě může těšit z jasné mysli...
Román Kniha vzpomínek je neobyčejně silný příběh, smutný i povzbudivý zároveň. A Claire je literární hrdinka, která se každému čtenáři natrvalo vryje do paměti. I když ona sama paměť už téměř ztratila.


Můj názor: Tuhle knihu jsem si toužila přečíst již hodně dlouho. V knihkupectví mne upoutala jednoduchá, ale přitom hezká obálka v mých oblíbených barvách. Zaujaly mne kladné recenze na databázi knih a především téma knihy: nemoc Alzheimer.

NEJVÍC ZE VŠEHO SE BOJÍM, ŽE POZTRÁCÍM SLOVA.

O této chorobě jsem četla knihu Ještě jsem to já, která mne okouzlila a poprvé mne dopodrobna seznámila s touto nemocí. Do té doby, než jsem již zmiňovanou knihu přečetla, jsem si myslela, že nejhorší nemoc, kterou znám je rakovina. Teď vím, že to tak není, přesvědčila mne o tom i tato kniha. Pokud bych měla tyto knihy porovnat nevyzdvihnu ani jednu, protože obě poskytují úžasnou pohled na nemoc a její příznaky, obě v sobě mají spoustu citu a emocí, obě obsahují porci lásky a obě mají dopodrobna vystínované hrdiny, které si zamilujete...

KDYŽ JE LITERATURA NĚČÍ PROFESÍ, KDYŽ JI ČLOVĚK VYUČUJE, ČTE, ZNÁ A MILUJE, PAK BY SE MĚL ALESPOŇ POKUSIT TAKÉ NĚJAKÉ DÍLO VYTVOŘIT.

Tato kniha ale není jen o této nemoci. Když si to tak vezmeme, dotýká se jí jen okrajově. Je především o lásce a to více mateřské než partnerské. Tak nádherná slova o lásce k dceři jsem ještě nečetla. Miluji Claire a její Caitlin. Miluji Ruth a její Claire. Miluji Caitlin a její nenarozený zázrak. To co tu dcery s matkami prožívají je tak krásné. Líbilo se mi, jaký měli dcery s matkami vztah. Zamilovala jsem si scénu, kde Claire čte své malé, asi pětileté nebo šestileté holčičce, na louce mezi květinami, Janu Eyrovou. To bylo tak dojemné a překrásné.
A zapomněla jsem ještě na jednu lásku, kterou společně s hlavními hrdinkami sdílím: lásku ke knihám, ke slovům...

JAKOU SÍLU VLASTNĚ MAJÍ CITY, KDYŽ JE MŮŽE NEMOCNÝ MOZEK NEBO MALÁ EMBOLIE TAK ZMĚNIT A POKROUTIT? JSOU VŮBEC OPRAVDOVÉ?

Z knihy si budu pamatovat ještě jednu zajímavou osobu: dívku, která se v knize jen tak mihla. Dívku, kterou potkala hlavní hrdinka v metru. Možná je to vlastně hloupost, ale mě se fat zalíbila tím, že svou jizvu, kterou by jiní považovali za zhyzdění, zvýraznila drahokami a ukazovala všem na odiv.

SVĚT JE PLNÝ LIDÍ, KTEŘÍ SE BUDOU SNAŽIT SRAZIT TĚ NA KOLENA. ALE JSOU TO JENOM LIDI A VĚCI, ZATÍMCO TY, TY JSI TANEČNICE. A TANEČNÍCI JSOU NEPORAZITELNÍ.

Kniha je nádherná. Ukazuje nám lásku, city, emoce... Bude vám z ní smutno, ale zároveň vás nabije. Budete plakat i štěstím... Uvědomíte si, jak důležitá je pro každou rodinu Kniha vzpomínek...

SVĚT KOLEM TEBE SE MŮŽE ROZPADNOUT, MOZEK A TĚLO TĚ MŮŽOU ZRADIT, ALE TVOJE SRDCE, TVOJE DUŠE... TY ZŮSTANOU STEJNÉ. SRDCE A DUŠE ROZHODUJÍ O TOM, JAKÁ JSI.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama