Srpen 2016

Jen si troufni - Katie McGarryová

29. srpna 2016 v 22:43 | Anna 13 |  Young Adult
Jen si troufni

Originální název: Dare You To
Žánr: Dívčí román
Rok vydání: 2014
Počet stran: 445
Nakladatelství: CooBoo
Vazba knihy: Vázaná

-----------Série: Překroč svůj stín (1. díl), Jen si troufni (2. díl)-----------


Anotace: Kdyby někdo znal celou pravdu o Beth Riskové a jejím životě, okamžitě by poslal její matku do vězení a sedmnáctiletou Beth bůhvíkam. Takže chrání mámu za každou cenu. Dokud se na scéně neobjeví její strýc a přinutí Beth si vybrat mezi máminou svobodou a svým vlastním štěstím. Beth se musí nastěhovat k němu, žít s ním a jeho ženou, která ji nenávidí, a chodit do školy, kde jí nerozumí. Ani trochu. Snad kromě jednoho kluka…
Ryan Stone patří mezi zlatou mládež. Populární hráč baseballu a hvězda místního týmu má však tajemství, které nesmí nikomu prozradit. Ani kamarádům, se kterými sdílí všechno včetně hecování a výzev. Která z nich je nejšílenější? Pozvat na rande Skejťačku, která by o něj nezavadila ani pohledem.
Z výzvy se ale stane přitažlivost, kterou Ryan ani Beth nečekali. Najednou kluk s bezchybnou pověstí riskuje své sny a život pro holku, kterou miluje. A holka, která k sobě nikoho nepustí blíž než na pět metrů, si to najednou troufne.


Můj názor: Takže zaprvé: první díl jsem nečetla a vůbec mi to nevadilo. Knihy na sebe navazují velmi volně, takže po této můžete v klidu sáhnout a nemusíte se bát, že byste něčemu nerozuměli. :)
Když jsem se do knihy začítala, moc mi to nešlo. Ne, že by autorka neuměla psát, ale bylo to takové plytké, nevyvážené. Také strašně naivní. A ty řeči co puberťáci měli a jak se chovali. Váhala jsem, jestli mám tohle vůbec číst, ale nakonec se to zvrtlo a já se začala zamilovávat do hlavních hrdinů. Čím dál více mě zajímaly. Co skrývají, co cítí, budou nakonec spolu? Strašně jsem jim fandila a zbožňovala jejich rozhovory. Kniha je strašně romantická, slaďoučká, plná zvratů... Neobsahuje žádné hluboké myšlenky, ale já mám pocit, že nebude dlouho trvat a vrátím se k ní...

Je to lehké čtení na oddech, u kterého se budete bavit a přestanete vnímat čas.
Rozhodně jedna z těch lepších knih pro mládež. Doporučuji všem romantickým duším...


Čtyři roční doby - Stephen King

28. srpna 2016 v 11:47 | Anna 13 |  Povídky
Čtyři roční doby

Originální název: Different Seasons
Žánr: Novely
Rok vydání: 2014
Počet stran: 534
Nakladatelství: BETA - Dobrovský
Vazba knihy: Brožovaná

-----------3 povídky zfilmované-----------


Anotace: Čtyři uhrančivé novely z divotvorného pera Stephena Kinga.

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank: Nespravedlivě odsouzený vězeň usiluje o zvláštní a ohromující pomstu... předloha k filmu Vykoupení z věznice Shawshank, nominovanému na Oscara za nejlepší celovečerní film.

Nadaný žák: Todd Bowden patří k nejlepším žákům ve třídě a je typický americký teenager - dokud nepropadne posedlému zájmu o temnou a vražednou minulost jistého postaršího muže z města. Inspirace pro stejnojmenný film.

Tělo: Čtyři nespoutaní mladí chlapci pronikají maskou malého města a jsou konfrontováni se životem, smrtí a prvními náznaky vlastní smrtelnosti. Podle této novely byl natočen film Stůj při mně.

Dýchací metoda: Zneuctěná žena je odhodlána zvítězit nad smrtí.
Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří nejsou zrovna příznivci mistra hororu.


Můj názor: I tato kniha se mi ukrutně líbila. Já jsem tu o Kingovi psala již tolikrát... Mnohokrát jsem ho vyzdvihovala do nebes, ale já si nemohu pomoci a musím ho tu vynachválit i teď, protože jsem se včera vynořila z jeho příběhů, které byly opět neskutečně obdivuhodně napsané a promyšlené, ale především měli takovou atmosféru, že když jste příběh dočetli, až jste se divily kde to teď vlastně jste. Já nevím, co má v sobě King za kouzlo, ale on je prostě tak... to nejde popsat.

NAPADLO TĚ NĚKDY NĚCO PODOBNÉHO NAD PLAKÁTEM? ŽE BYS JÍM SKORO MOHL PROJÍT?

Kniha obsahuje čtyři děsivé povídky, které ale nejsou klasickými horory. Na to je třeba upozornit.
První povídka je příběhem velké naděje a vypráví o lidech ze známé věznice Shawshank. Tato věnice je plná vrahů a násilníků, ale co když se do ní dostane člověk zcela nevinný? Co když ho tu drží již třicet let?
Překrásný příběh muže, který se snaží pomstít, ale především zvítězit a získat ztracenou svobodu.
Tahle povídka mne dostala. Přečtená za jeden večer a myslím na ni ještě teď.

PŘIJDE TO ÚPLNĚ ZNIČEHONIC. SPATŘÍTE NĚCO POPRVÉ V ŽIVOTĚ A V TU RÁNU JE VÁM JASNÉ, ŽE JSTE NAŠLI SVŮJ VELKÝ ZÁJEM. JE TO, JAKO KDYŽ SE OTOČÍ KLÍČ V ZÁMKU. NEBO KDYŽ SE ČLOVĚK POPRVÉ ZAMILUJE...

Nadaný žák je rozhodně nejlepší povídka, kterou jsem od Kinga četla. Třináctiletý kluk objeví svůj VELK7 ZÁJEM ve 2. světové válce. Nezajímají ho však bitvy a politické události. Jeho mysl je zapletena do zvráceností a nechutností, které se děly s lidmi v koncentračních táborech. Vyhlédne si ve svém okolí bývalého nacistu a spolu s ním se zaplete do děsivé a vražedné minulosti, ze které není cesty zpět do přítomnosti.
Když už nic jiného, tak tuhle povídku si prostě přečíst musíte... Brilantně podaný příběh... Nikdy na něj nezapomenu. Jediný King snad umí takto popsat koncentrační tábory. Brrr...

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VĚCI SE VYJADŘUJÍ NEJHŮŘE.

Povídka Tělo pro mne byla trochu slabší. Příběh o nevinných chlapcích, kteří se rozhodnou spatřit mrtvé tělo místního chlapce na vlastní oči a podniknou cestu přes město, které odkrývá hrůzostrašné lidi, události a smrt nikdy nebyla blíže.
Tato povídka je též zfilmována a King řekl, že je to nejlepší film, který vznikl dle jeho tvorby.

ŘEČ NIČÍ LÁSKU - A TO SE SPISOVATELI ŘÍKÁ ŠPATNĚ - ALE MYSLÍM, ŽE JE TO PRAVDA.

Dýchací metoda je opravdu neuvěřitelná povídka. Žena, která nenadále otěhotní je připravena přivést své dítě na svět stůj co stůj. Víc neprozradím, ať pak také třeštíte oči jako já...

Ještě chci upozornit fanoušky Stephena Kinga, že v září vyjde nové vydání knihy TO. Bude to pro příležitost jejího 30. výročí. Obálka vypadá opravdu povedeně. Já tu knihu musím mít doma. A do konce tohoto roku by snad mělo vyjít i pokračování slavného Pana Mercedese a Práva nálezce. Bude tento příběh trilogií nebo se snad bude s mercedesovým vrahem pokračovat? Těším se na tuto knihu jak malé dítě. Bude se jmenovat Konec hlídky.
Máme se tedy pořád na co těšit. :)

KDYŽ RÁNY ZASCHNOU, SLOVA UMÍRAJÍ S NIMI. MNĚ TO MŮŽETE VĚŘIT. JÁ JSEM SI NA SLOVECH VYBUDOVAL CELÝ ŽIVOT A VÍM, ŽE TO TAK JE.


Nevinnost - Dean Koontz

22. srpna 2016 v 14:05 | Anna 13 |  Thrillery
Nevinnost

Originální název: Innocence
Žánr: Thriller
Rok vydání: 2014
Počet stran: 280
Nakladatelství: BB art
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Napínavý fantastický thriller amerického autora Deana Koontze spojuje tajemno, napětí a hlubokou znalost lidské duše v mistrovsky vyprávěném příběhu, jenž čtenáři pevně utkví v paměti.
On žije sám pod velkoměstem, zcela mimo lidskou společnost: kdyby ho někdo zahlédl, znamenalo by to pro něj smrt.

I ona se v ústraní skrývá před smrtelným nebezpečím.

Přesto mezi nimi vznikne pevné pouto. Ne náhoda, ale osud je svedl dohromady ve světě, jehož den zůčtování se kvapem blíží.


Můj názor: Moje první kniha od Koontze předčila mé očekávání. Nikdy bych neuvěřila, že zrovna v tomto autorovi se skrývá taková znalost lidských duší a takový cit pro slova a věty... Tato kniha je pro mne strašně moc důležitá. Je o lásce, o věčnosti, o temnotě, strachu, o jednom velkoměstě, o budoucnosti i o vesmíru. Je o lidech minulých, dnešních a budoucích...

KAŽDÁ KNIHA JE ŽIVÁ MYSL, ODHALENÝ ŽIVOT, SVĚT, KTERÝ ČEKÁ AŽ BUDE PROZKOUMÁN, ALE ŽIVÍ LIDÉ JSOU TÍM VŠÍM ZÁROVEŇ A JEŠTĚ NĚČÍM VÍC, PROTOŽE SVÉ PŘÍBĚHY DOSUD NEDOVYPRÁVĚLI.

Autor opravdu překrásně píše. Popisuje emotivní procesy lidí, nevyhýbá se ani popisům postav a prostředí, zřejmě rád filosofuje a cituje jiné spisovatele. Ta kniha není nádherná jen tím příběhem, ale především tím, jak je ten příběh vyprávěn. Číst tuto knihu, to je prostě symfonie.

LIDI MÁ RÁDA, ZVLÁŠŤ TY V KNIHÁCH, ALE ODMÍTÁ SE STÝKAT S TĚMI, KTEŘÍ NEJSOU VYMYŠLENÝMI POSTAVAMI.

Do knihy se dá nádherně schovat před světem. Budete zabalení do věčného chumelení a i když téměř nespatříte světlo, nebude vám to vadit. Světla totiž budou vycházet z postav, které si zamilujete. Kniha je také strašně tajemná. Do úplného konce nevíte o co vlastně jde, proč se to děje, jak je to možné a to se vám bude líbit. Tajemstvích má kniha hodně...

NĚKDY SI MYSLÍM, ŽE V BELETRII MŮŽE BÝT VÍC PRAVDY NEŽ VE SKUTEČNÉM ŽIVOTĚ.

Příběh se týká budoucnosti lidstva. A je ohromný. Normálnímu čtenáři se bude zdát až moc fantastický, ale ona je jenom pravda zabalena do pohádkovějšího vyznění, kterou musí čtenář s fantazií objevit. Je to prostě strašně chytrá kniha s posláním ukryté v příběhu, kterého se chytnete a vzpomínat na něj budete ještě dlouho po přečtení.

MOŽNÁ ZNÁŠ VŠECHNO DŮLEŽITÉ OD SAMÉHO ZAČÁTKU, ALE ABYS OBJEVIL, CO VÍŠ, NA TO BUDEŠ POTŘEBOVAT CELÝ ŽIVOT.

Na databázi knih má kniha strašně mizerné hodnocení. Nerozumím dnešním lidem, kteří asi nedovedou z knihy vycítit to kouzlo, kteří nedokážou ocenit styl psaní. Je smutné, že dnešní čtenáři už nedokážou vidět skryté, nevyřčené, že to nedážou pochopit a nadchnout se právě pro to, co málokterá kniha má...
Nedokážou vidět neviditelné...

MŮRA SE RADUJE Z PLAMENE, NEŽ JÍ ZAČNOU HOŘET KŘÍDLA.

Z knihy jsem si odnesla spoustu zajímavých myšlenek a citací. Objevila jsem postavy, v kterých jsem objevila kousky sebe, mám nový pohled na budoucnost. Já tu knihu doporučuji všem, kteří milují tajemno, knižní pojetí budoucnosti, kteří se rádi bojí (i když tahle kniha není tak strašně strašidelná, ale má v sobě určitou dávku děsu, kteří dokážou vyvolat někteří naši jedinci...). Kniha je i o lásce, která je opravdu to nejdůležitější. Kvůli lásce vznikla tahle kniha.

VŠE, ČEHO SI NA SVĚTĚ CENÍME, A KAŽDÉHO, KOHO MILUJEME, POTKÁ KONEC.

Z knihy jsem tentokrát vytáhla tolik myšlenek, že mám problém vyplnit to místo mezi nimi. Kdo jste četli ještě nějaké zajímavé knihy od Koontze, budu moc ráda, když mi je doporučíte... Je jedno jestli to bude horor, sci-fi nebo thriller. Od tohoto autora beru vše...

V TÉ CHVÍLI JSEM POTŘEBOVAL VIDĚT NEBESKOU KLENBU POSETOU HVĚZDAMI, POTŘEBOVAL JSEM SE DÍVAT DÁL NEŽ K MĚSÍCI A SKRZ SOUHVĚZDÍ, POTŘEBOVAL JSEM VIDĚT, CO SE VIDĚT NEDÁ: NEKONEČNO.

Proč nás tolik láká číst knihy z budoucnosti? Možná proto, že je jedním velkým neznámem, tajemstvím, kterého se nedožijeme? Protože je tak fantasticky jiná a kouzelná, děsivá a odporná a my u čtení příběhů z budoucna litujeme, že něco podobného nezažijeme, nebo jsme naopak strašně rádi, že se nás tohle vyhne? Ale jak my můžeme vědět, kdy nastane konec světa? Kdy skončí naše lidské existence? Co když ta budoucnost je blíže, než si myslíme?

DIVY A ZÁHADY NEBEROU KONCE: SVĚTLUŠKY A HRACÍ SKŘÍŇKY, HVĚZDY, KTERÉ POČTEM PŘEDČÍ ZRNKA PÍSKU NA VŠECH PLÁŽÍCH SVĚTA, VAJÍČKA O VELIKOSTECH ŠPENDLÍKOVÉ HLAVIČKY, Z NICHŽ SE STANOU HOUSENKY, KTERÉ SE ROZPUSTÍ DO GENETICKÉ POLÉVKY, Z NÍŽ VZEJDOU MOTÝLI, I FAKT, ŽE NĚKTERÁ SRDCE JSOU TEMNÁ, KDEŽTO JINÁ PLNÁ SVĚTLA.

Pokud milujete knihy z budoucnosti také, tak doporučuji knihu Bez šance. Ta je o rozpojování teenagerů, o novém Zákoně o životě po krvavé válce. Je to úžasné dílo, které dokáže tak bolestně popsat rozpojení a smrt. Jedno je však zaručené: ten příběh se vám v hlavě nerozpojí... :)

ADDISONE GOODHEARTE, MÁŠ VÝSTIŽNÉ JMÉNO. MILUJU TVOU NEVINNOST. A TY JSI NEVINNOST SAMA. JE PRO TEBE STEJNĚ ZÁSADNÍ JAKO VODA PRO MOŘE.

Další knihou, kterou zbožňuju je Městečko Pines. Možná znáte tento hollywoodský seriál, ale vězte, že kniha je mnohem lepší. Pointu vám neprozradím, kdybyste se totiž rozhodli ke čtení, nesmíte o knize nic vědět.

VESMÍR NENÍ ŽÁDNÉ KOLO ŠTĚSTĚNY, JE TO UMĚLECKÉ DÍLO, DOVRŠENÉ A OHRANIČENÉ VĚČNOSTÍ.

NEVINNOST je okouzlující kniha, která vám možná změní srdce... Užijte si jí, protože opravdu stojí za to... A nenechte se zmást lidmi, kteří tuto knihu hodnotí na databázi. Asi neumějí číst...

NAŠE MYSLI SE NEDOKÁŽOU VYROVNAT S FAKTEM, ŽE VŠE, MINULOST, PŘÍTOMNOST I BUDOUCNOST, EXISTUJE SOUBĚŽNĚ A ŽE CELÉ DĚJINY BYLY UŽ V PRVNÍM OKAMŽIKU, KDY SE VESMÍR ZRODIL.

Já se teď vrátím k mému oblíbenému románu Než jsem tě poznala... :D

NIC NA TOMTO SVĚTĚ, DOKONCE ANI TY NEJVŠEDNĚJŠÍ CHVILKY NAŠICH ŽIVOTŮ, NEJSOU BEZ VÝZNAMU A NIC Z NICH NENÍ ZTRACENO NAVŽDY.


Láska dobré ženy - Alice Munroová

18. srpna 2016 v 0:42 | Anna 13 |  Povídky
Láska dobré ženy

Originální název: The Love of A Good Woman
Žánr: Povídky
Rok vydání: 2015
Počet stran: 320
Nakladatelství: Paseka
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Ocenění: Nobelova cena za literaturu 2013


Anotace: Když se sedmatřicetiletá Enid dozví od umírající pacientky, kterou ošetřuje, že někdejší smrt místního optika Willense, obecně považovanou za důsledek tragické nehody, má na svědomí její žárlivý manžel Rupert, netuší ještě, že vyprávění, které právě vyslechla, povede k zásadnímu zlomu v jejím osamělém životě a její touha konat dobro službou druhým se ocitne ve zcela novém světle.
Podobně jako v předchozích úspěšných knihách, i v mistrovské titulní povídce a dalších příbězích své nové sbírky vypráví Alice Munroová o sváru rozumu a citu v lidském nitru a osudných maličkostech, jež dokážou zvrátit běh našeho života. Náhlé podlehnutí rozmaru mysli, milostné vzplanutí, touha vzepřít se konvencím a tlaku okolí či přímo koketování s nebezpečím mohou otevřít cestu k nové životní zkušenosti, ale nezřídka mívají - jak zjišťuje nejedna z autorčiných hrdinek - i nepředvídané, ne-li přímo tragické důsledky.


Můj názor: Vychutnat si povídku mne naučil Stephen King. Napsal toto, a mne to velmi zaujalo: Četba dlouhého románu je jako dlouhodobý uspokojivý manželský vztah. Když čtete povídku, je to jako by vás někdo letmo políbil ve tmě. Není to úplně přesně napsáno, tak jak to napsal on, ale přesně tohle jsem si zapamatovala. Líbí se mi to.
Tato sbírka povídek, z níž jedna získala Nobelovu cenu v roce 2013, mne nedokázala zaujmout, rozplakat ani pobavit. Jak by mne mohli dojat postavy tak ohavné, jako byli například matky, které dokázaly opustit nebo zabít své děti, jako byli lidé páchající nelegální potraty, jako byli vrazi? Dokázala by mne zaujmout snad nějaká myšlenka či skladba věty, když v ní chyběly barvy a vůně? Kde je ten dech příběhu, který se line mezi postavami a jejich dialogy? U knihy dokážu ocenit snad styl psaní, který byl kvalitní, avšak příběhy byly plytké a nevyplněné.

Z mé čtenářské zkušenosti nedoporučuji...


Jeden plus jedna - Jojo Moyesová

9. srpna 2016 v 18:08 | Anna 13 |  Romány pro ženy
Jeden plus jedna

Originální název: The One Plus One
Žánr: Román pro ženy
Rok vydání: 2016
Počet stran: 360
Nakladatelství: Ikar
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Představte si, jak by mohl vypadat příšerný život: manžel vás opustil a rodině nepřispívá ani penny, byť u vás v garáži parkuje rolls-royce. Vašeho syna puberťáka šikanují a dcera, jež je matematický génius, má sice možnost nastoupit na prestižní školu pro nadané děti, ale vy si to zkrátka nemůžete dovolit. Už jen nákup školní uniformy by znamenal pořádnou díru do rozpočtu - a co teprve školné. Seznamte se, přesně takový je ve zkratce život Jess Thomasové. Jednoho dne se však Jess přihodí zvláštní věc. V taxíku najde svazek bankovek, který patří arogantnímu milionáři Edu Nichollsovi, u něhož doma Jess uklízí. Žádný balík to sice není, pro Eda bezesporu jen pár drobných, nicméně pro Jess by ony peníze znamenaly řešení problému. Jinak zásadová žena se impulzivně rozhodne, že si peníze ponechá a vyžije je pro svou dceru. V té chvíli ještě netuší, jak jí jejich majitel následně změní život...


Můj názor: Knihy Jojo Moyesové hltám strašně moc ráda. Na všechny její knihy tu naleznete recenze. Teď již mám přečtené všechny a těším se až vyjde pokračování Než jsem tě poznala, které se bude jmenovat Po tobě a má vyjít asi někdy na podzim. Zde je můj prozatímní žebříček jejích knih, dle mé oblíbenosti:

1. Než jsem tě poznala
2. Dívka, již jsi tu zanechal
3. Stříbrná zátoka
4. Jeden plus jedna
5. Poslední dopis od tvé lásky

Tato knížka je tedy jednou z jejích slabších, ale přesto se mi strašně líbila. Je totiž čtivá, zábavná, celkem napínavá, poutavě psaná a v příběhu se budete cítit jako doma. A budete z ní mít pozitivní náladu... :)

NĚKDE SE DOČETLA, ŽE BLÁZNI JSOU JAKO NÁMĚSÍČNÍ - NEJLEPŠÍ JE NEVYRUŠOVAT JE.

Je to klasické psaní od Moyesové, které máme rádi. Akorát tam pro teď chybí vážnější podtext a hlubší myšlenky. Ale mě to nijak nevadilo. Pořád je to skvělá kniha, ve které si oblíbíte snad všechny postavy a vydáte se s jednou ztřeštěnou rodinou na nepředvídatelný road trip. Čtení knihy je jízda, kterou stihnete za dva dny a vrátíte se do reality osvěžení a s dobrou náladou. Kniha je o tom, nic nevzdávat a věřit, že dobrému člověku se dějí dobré věci... :)

Doporučuji!

OPRAVDOVÉ PŘÁTELE POZNÁŠ PODLE TOHO, ŽE NAVÁŽOU HOVOR TAM, KDE PŘESTALI, AŤ UŽ SE SPOLU NEVIDĚLI TÝDEN, NEBO DVA ROKY.Bez šance - Neal Shusterman

8. srpna 2016 v 11:46 | Anna 13 |  Sci-fi a fantasy
Bez šance

Originální název: Unwind
Žánr: Sci-fi a fantasy
Rok vydání: 2016
Počet stran: 304
Nakladatelství: Knižní klub
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

Série: Bez šance (1. díl), další díly se připravují...


Anotace: Proces, kterým je ukončena existence dítěte, a zároveň je uchováno při životě, se nazývá rozpojení. Rozpojování je nyní společností vnímáno jako běžný postup.

Ve společnosti, v níž se nechtění chlapci a dívky využívají na části svých těl, se tři uprchlíci postaví systému, který je chce rozpojit. Connora se hodlají zbavit jeho vlastní rodiče, Risu na rozpojení pošlou ze státního domova z důvodu nadbytečnosti a Lev je k němu odmala vychováván coby posvátná oběť. Tito nepravděpodobní společníci, svedeni k sobě náhodou a udržovaní pohromadě zoufalstvím, absolvují trýznivou cestu po celé zemi. Pomoci se jim dostane na nejméně očekávaných místech, ale stejně tak se dočkají i zrady od nejbližších spojenců.
Connor, Risa a Lev vědí, že pokud přežijí do osmnáctých narozenin, nemůže se jim nic stát. Jenže když šílený svět prahne po každém jejich kousku, počínaje rukama a srdci konče, osmnáctiny se zdají být velmi vzdálený cíl.


Můj názor: Kniha mě přitahovala od začátku co byla vydaná. Měla nádhernou obálku, dokonalý nápad s rozpojováním lidí. A tak jsem si jí koupila a přes půl roku odolávala. Schovávala jsem si jí na dobu, kdy se jí budu moci plně věnovat. Již od první věty jsem věděla, že tohle bude ZATRACENĚ DOBRÝ příběh. Spadla jsem do něj a myslím, že si do něj skočím ještě jednou. Možná vícekrát...
Neal Shusterman je pro mne člověk s obdivodnou fantazií, který umí ze svých nápadů vytěžit co nejvíce. A z vás potečou nervy, protože kniha je tak napínavá a poutavá, že než se doberete ke konci, hrozí vám, že zešílíte.

FIKCE JE AŽ PŘÍLIŠ ČASTO VZDÁLENA OD REALITY JEN NA DÉLKU JEDINÉHO LOGICKÉHO KROKU.

Miluji knihy pojednávající o budoucnosti. Lidé už vymysleli tolik příběhů, co by se mohlo se světem plným lidí stát. Líbila se mi kniha Deklarace smrti, ve které lidstvo vymyslelo léky na nesmrtelnost a tím pádem bylo přelidněno. Líbily se mi i Hunger Games, ve které se lidé bavily zvrácenou reality show, kde se hraje doslova na život a na smrt. Dlouhý pochod byl taky skvělý, opředený mlhou tajemství. Dalším příběhem, které mne úplně odrovnalo bylo Městečko Pines. Je o záchraně lidstva, je absolutně perfektní. Dokonale podaný. Doporučuji všem nadšencům sci-fi...

Tato kniha je však něčím jiná. Liší se od všech známých verzí příběhů z budoucnosti. Je až příliš opravdová. Nahání vám husí kůži. Pokud by někdy mělo k tomuhle dojít, nebylo by lepší svět vyhodit do povětří?

KDYBY VÍC LIDÍ DAROVALO ORGÁNY, NA ROZPOJOVÁNÍ BY NIKDY NEDOŠLO.

Kniha je o světě, ve kterém se po krvavé válce o vnitrozemí sestaví nový zákon. Takzvaný Zákon o životě. Na celém světě jsou zakázány potraty a vy se dítěte můžete zbavit po narození tím, že jej jednoduše dáte před dveře lidí, o kterých si myslíte, že si jej vemou s láskou. Bohužel, na lásku se v tomto světě téměř zapomnělo. Lidé si ze zákona toto dítě však musejí nechat. Jakmile tento uzlíček doroste svým třináctým narozeninám, rodiče se mohou rozhodnout ho potratit. Dát ho na rozpojení. Jakmile nevíte co s dítětem, jakmile jste ho od začátku nechtěli, po třináctém roku dítěte se ho můžete zbavit. Je to příšerné, strašné, zvrácené. Nedá se to pochopit. Bohužel v jejich světě už úplně běžné. Někteří děti jsou k tomu, že je ve třinácti rozpojí vychovávány odmala a pak jim to přijde úplně normální, dokonce šlechetné, čestné. Vykonají to s úctou ke své víře. Někteří jsou na rozpojení poslání díky své nadbytečnosti, překážejí. Spousty lidí se takto nechutně zbavuje svých vlastních dětí, ale i těch, kteří před lety našli u svých dveří.

CELÝ ŽIVOT SE NOŘÍME DO TMY A ZASE Z NÍ VYCHÁZÍME VEN. MOMENTÁLNĚ MÁM RADOST, ŽE JSEM NA SVĚTLE.

Jenže tito děti mají právo žít a mají právo na své tělo. Nechtějí se nechat rozřezat.
V knize se pak polemizuje o existenci duše, o tom jestli rozpojení je smrt nebo trochu jiný život. Většina rozpojenců se nevzdává a snaží se před svými osudy utéci. Jenže svět venku je nebezpečný a po těchto uprchlících je pátráno po celé zemi. Za jejich nalezení jsou vypsány odměny.
Jak je, ale možné, aby se v tomto světě dalo přežít do osmnácti let? Věková hranice rozpojování teenagerů je totiž 13-18 let. Jak to ale zvládnout???

HLOUPÉ SNY. I TY HEZKÉ JSOU ŠPATNÉ, PROTOŽE ČLOVĚKU PŘIPOMÍNAJÍ, JAK MIZERNÁ JE VE SROVNÁNÍ S NIMI REALITA.

Co se stane s části těl? Požívají se jako amputace, náhradní orgány pro nemocné. Jak dokonale a bolestně bylo rozpojení popsáno. Nedaly se zadržet slzy, mrazilo vás po těle...
Jak říkám kniha je brilantní a vytěžená. Téma je bravurní a přináší nám pohled na lidstvo, naší budoucnost, která se pomalu, ale jistě blíží. A jaká bude?

TENTO SVĚT NENÍ DOKONALÝ. POTÍŽ JE S LIDMI, KTEŘÍ SI MYSLÍ, ŽE JE.

Kniha je chytrá, přináší nám z tamtoho světa spoustu otázek.
Já jsem se do knihy zamilovala. Protože mám ráda knihy k zamyšlení, knihy, které přinesou poselství z budoucnosti do přítomnosti. Doporučuji ji sci-fi nadšencům.
Je to opravdu knižní bomba...

Až ji dočtete, budete rádi, že jste celí. A možná stejně jako já budete chtít vidět Hřbitov letadel, který doopravdy existuje. Kniha vychází z příběhů skutečných, o tom je ten první citát v této recenzi. O to víc je příběh mrazivější a bohužel aktuálnější...

ČLOVĚK NEMÁ DUŠI, DOKUD NEPOZNÁ LÁSKU. KDYŽ MATKA MILUJE SVÉ DÍTĚ - KDYŽ SVÉ DÍTĚ CHCE -, MÁ TO DÍTĚ DUŠI OD OKAMŽIKU, KDY MATKA ZJISTÍ, ŽE JE BUDE MÍT.
V OKAMŽIKU, KDY JSTE MILOVÁNI, DOSTANETE SVOU DUŠI.


Sestry - Curtis Sittenfeldová

5. srpna 2016 v 15:54 | Anna 13 |  Romány pro ženy
Sestry

Originální název: Sisterland
Žánr: Román pro ženy
Rok vydání: 2015
Počet stran: 356
Nakladatelství: Kristián
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Kdyby se vás někdo zeptal, jaká je vaše sestra, co byste odpověděli?
Je hodná, nebo zlá? Úplně jiná než vy? Podobně protikladné jsou i hrdinky románu Sisterland od americké autorky Curtis Sittenfaldové.
Jedna racionální, druhá iracionální, jedna tuctově konvenční, druhá odvážně volnomyšlenkářská, jedna úzkostlivě opatrná, druhá nezodpovědně ztřeštěná, to jsou sestry Kate a Violet, a přestože jsou to jednovaječná dvojčata, jsou jako den a noc.

Kdysi měly něco společného, schopnost předvídat budoucnost, jejich okolí je však za to nemilosrdně odsoudilo k životu na okraji. To jejich cesty na začátku dospělosti rozdělilo. Kate vede běžný život matky dvou malých dětí, ale každou chvíli v něm probleskují temné ozvěny minulosti, zato její sestra Violet věří, že má vyšší poslání. Po překvapivém, třebaže slabém zemětřesení oznámí Violet médiiím, že St. Louis brzo zasáhnou mnohem větší otřesy. Její zpráva spustí mediální lavinu a odstartuje řetězec událostí, které vyústí v katastrofy, jaké nikdo nečekal.

Psychologická sonda do vztahu dvou sester, které se pokoušejí každá po svém vyrovnat s traumatickými zážitky z dětství, nepostrádá spád, vtip a ironii, o překvapivé zvraty není nouze. I na konci zůstává mnoho otázek pro čtenáře nezodpovězeno: Mají sestry skutečný dar vidět do budoucnosti, nebo jen výjimečně vyvinutý pozorovací talent a empatii? Je to dar, či prokletí? Máme se spoléhat na racionální úsudek, nebo je lepší věřit šestému smyslu? Kdo ví? Jak tvrdí jedna ze sester, lidé mají tendenci věřit pouze tomu, čemu sami věřit chtějí.


Můj názor: Tuto knihu vlastním a může za to velká reklama, která probíhala před pár měsíci a tuto knihu vyzdvihovala do nebes. Slibuji si, že už nebudu takhle nalítávat propagaci, ale dám spíše na názory lidí, kteří tu knihu četli a knihy si budu kupovat až po jejich přečtení. Pochybuji totiž, že se třeba k této knize někdy vrátím...
Kniha je psána z pohledu jedné ze sester (díkybohu, že je to ta lepší a rozumnější, jinak bych knihu dávno zaklapla) a popisuje běžný život matky dvou malých dětí z maloměsta. Do příběhu se zaplete její potřeštěná senzibilní sestra a očekávání velkého zemětřesení. Přítomnost mi nevadila, občas byla zajímavá, byly tam situace k zamyšlení, ale pořád se v příběhu v podstatě nic nedělo. Nikam se to neposouvalo. Až posledních 50 stránek za něco stálo.

ČLOVĚK SI NEMŮŽE PAMATOVAT KAŽDOU VTEŘINU SVÉHO ŽIVOTA A NĚKDY SI NEDOKÁŽE VYBAVIT DLOUHÉ ÚSEKY ŽIVOTA, ALE NĚKTERÉ MOMENTY SE VÁM VRYJÍ DO PAMĚTI, ŽE TAK ZŮSTANOU NAPOŘÁD A NIKDY NEVYBLEDNOU.

Nemám ráda, když se v knize donekonečna vracíte do minulosti postav. Tyto styly psaní mi nikdy nevyhovovaly a tato kniha funguje tak, že jedna kapitola z přítomnosti a jedna kapitola z minulosti střídá druhou. Kniha mě bavila, když se tam řešili děti, porody, těhotenství, pokakané plínky a počet snědených kašiček. Možná jsem divná, ale i když mi je jen patnáct, mohla bych o těchto starostech číst pořád dokola...
Knihu nevím jestli doporučit, ale pro mne byla spíše průměrná. Četla jsem horší knihy, ale nějaká světová bomba to tedy nebyla.

...ZEMĚ JE POŘÁD NEKLIDNÁ.


Život a smrt (Druhý pohled) a Stmívání (KOMPLET) - Stephenie Meyerová

1. srpna 2016 v 21:44 | Anna 13 |  Sci-fi a fantasy
Život a smrt & Stmívání KOMPLET

Originální název: Life and Death: Twilight Reimagined
Žánr: Sci-fi a fantasy
Rok vydání: 2016
Počet stran: 816
Nakladatelství: Egmont
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Když se Beaufort Swan přestěhuje do ponurého Forks a potká zde tajuplnou a přitažlivou Edythe Cullenovou, jeho život nabere vzrušující a děsivý obrat. Se svou porcelánově bledou pletí, zlatýma očima, hypnotizujícím hlasem a nadpřirozenými schopnostmi je Edythe neodolatelná a záhadná.
Beau však netuší, že čím víc se s Edythe sbližuje, tím víc vystavuje nebezpečí všechny kolem sebe. A nakonec může být pozdě vzít vše zpátky...

Při příležitosti oslavy desetiletého výročí Stmívání vytvořila Stephenie Meyerová Život a smrt, smělý a podmanivý přepis ikonického milostného příběhu, překvapivý a okouzlující současně. Speciální dvojitá edice obsahuje kromě druhého pohledu také úplný původní román s předmluvou autorky který najdete z druhé strany tohoto nakladatelského počinu.


Můj názor: Jednou jsem šla městem a ve výloze knihkupectví jsem spatřila tuto knihu. Stála jsem tam a dívala se na zázrak, který se stal, protože zaprvé, Stephenie Meyerová po šesti letech napsala knihu a zadruhé, byla to kniha vážící se ke světu Stmívání. Ten den jsem už nad ničím jiným nepřemýšlela, nedokázala jsem do ruky vzít žádnou jinou knihu a hlavně jsem nechápala. Kniha má tady u nás opravdu hodně mizernou propagaci, vzhledem k tomu, že je to od populární autorky, která svými knihami mění svět. V knihkupectvích jsou knihy zabalené, takže si nemůžete přečíst o co přesně se vlastně jedná, a když si ji zadáte do vyhledávače, vyjede vám akorát nicneříkající anotace. Takže vlastně nevíte, co má tento literární čin znamenat a dál po knize bezhlavě toužíte...

-STMÍVÁNÍ... JE TO PRO NÁS TA NEJBEZPEČNĚJŠÍ ČÁST DNE. TEN NEJPOKLIDNĚJŠÍ ČAS. ALE TAKÉ TEN NEJSMUTNĚJŠÍ... KONČÍ DALŠÍ DEN, VRACÍ SE NOC. TMA JE TAK PŘEDVÍDATELNÁ, NEMYSLÍŠ?
-JÁ MÁM NOC RÁD. BEZ TMY BYS NIKDY NEVIDĚLA HVĚZDY.

Knihu jsem dostala k svátku od maminky a byl to úžasný dar. Udělala mi ohromnou radost. Úžasné bylo, že jsem ten den měla byt pro sebe, kolem mne se rozprostíralo neodolatelné ticho a já jsem už uvelebená seděla a trhala obal. Překvapilo mne, že je kniha v obalu, žasla jsem nad absolutně dokonalou a přitažlivou grafikou... Rozplakala jsem se u předmluv autorky... Stephenii Meyrovou miluji a žasnu nad každou větou, kterou stvoří. Já jsem si, ale u jejích slov uvědomila, jak důležitou roli hrají její knihy v mém životě, to nikdo nemůže pochopit.

EVOLUCE? STVOŘENÍ? COPAK JSME SE NEMOHLI VYVINOUT TAK JAKO OSTATNÍ DRUHY?
ANEBO, JESTLI NEVĚŘÍŠ, ŽE SVĚT PROSTĚ STVOŘIL SÁM SEBE, COŽ JE I PRO MĚ TĚŽKÉ PŘIJMOUT, JE TAK TĚŽKÉ UVĚŘIT TOMU, ŽE TA SAMÁ SÍLA, KTERÁ STVOŘILA KRÁSNÉ, KŘEHKÉ SKALÁRY A ZÁROVEŇ ŽRALOKY, TULENÍ MLÁĎATA A KOSATKU DRAVOU, VYTVOŘILA I NAŠE DVA DRUHY?

První polovina knihy je původní příběh Edwarda a Belly, první díl oblíbené série. Nemusím ho tu snad představovat. Najdete tu z minulého měsíce recenze na všechny tyto knihy, protože jsem si dala své oblíbené opáčko právě před touto knihou. Mám je všechny tedy v dokonalé paměti.

MÁŠ KRÁSNÉ OČI, BEAU: JSOU JAKO NEBE BEZ MRAKŮ. CELÝ SVŮJ ŽIVOT JSEM STRÁVILA NA DEŠTIVÝCH MÍSTECH A ČASTO MI CHYBÍ OBLOHA, ALE NE, KDYŽ JSEM S TEBOU.

Když jsem knihu viděla v tom knihkupectví, myslela jsem si, že půjde o původní román, převyprávěný z pohledu Edwarda. Překvapilo mě to, protože jsem si myslela, že autorka tento nápad definitivně pohřbila již před lety. Samozřejmě se nejedná o Půlnoční slunce. Není to ani žádné pokračování nebo doplnění našeho oblíbeného příběhu s původními hrdiny. O tom, co to má vlastně být, jsem se dočetla až z recenze: je to úplný přepis Stmívání akorát z pohledu chlapce Beaua, který jakoby zastoupí místo Belly a upírky Edythe (Edward). Autorka prostě jen vyměnila pohlaví nejen hlavních hrdinů, ale všech kromě Charlieho a Reneé. Takže místo okouzlujícího Carlislea je tu doktorka Carine. Místo Alice kluk Archie a z Jacoba je milá Jules...

NĚCO SI PŘEČTEŠ... SLYŠÍŠ O TOM VYPRÁVĚT V MYSLÍCH JINÝCH LIDÍ, DÍVÁŠ SE, JAK SE ZAMILOVÁVAJÍ... A STEJNĚ TĚ TO ANI TROCHU NEPŘIPRAVÍ NA CHVÍLI, KDY SE TO STANE TOBĚ. NÁDHERNÁ PRVNÍ LÁSKA.

Ten nápad se mi líbil, už dlouho jsem nad tím uvažovala podobně. A z pera Meyerové to musí být přeci bomba. Samozřejmě jsem byla z prvu zklamaná, že se tam neobjeví mé oblíbené postavy, že neuvidím můj svět z jiné perspektivy. Byla jsem na toto vše ale připravená, když jsem knihu otevřela...

BYLI TO PRÁVĚ VOLTURIOVÉ, KDO PŘIŠEL S PŘÍBĚHY O KŘÍŽÍCH, SVĚCENÉ VODĚ A ZRCADLECH. BĚHEM STALETÍ TAKÉ VYDALI SPOUSTU TEXTŮ A ODBORNÝCH STATÍ, KTERÉ UPÍRY ODSOUVALY DO ŘÍŠE MÝTŮ A POVĚSTÍ. A VE SVÉM USILÍ POKRAČOVALI I DNES. UPÍŘI MĚLI ZŮSTAT V PŘÍŠEŘÍ...

Příběh mě okouzlil. Jsou tam opravdu původní scény, rozhovory, i když upravené vzhledem k vyměněným pohlavím. Něco je z příběhu odebráno a něco přidáno... Je to nádherné, je to úplně nový pohled, má to neuvěřitelné charisma. Šíleně mne to nadchlo... Stmívání byl příběh Belly a Edwarda. Ale byl to příběh lásky, touhy, příběh života a smrti. Je to temný příběh protkaný stříbrnými nitkami deště... Já ho miluji.

MÉ SRDCE ZÍTRA NEBO POZÍTŘÍ UTICHNE A BUDE MLČET AŽ NAVĚKY.

Kniha je nepředvídatelná i pro ty, kdo znají příběh stejně nazpaměť jako já. A konec vás dostane a vy dostanete to co chcete. Po čem celou tu dobu toužíte...
Lidé co mají rádi Stmívání, budou tento příběh nenávidět. Meyerová vás zklame, možná budete brečet, budete naštvaní a dál si budete hýčkat Bellu a Edwarda a říkat, že je nevyměníte a že toto nové Stmívání není vůbec žádné Stmívání...
Ti co Stmívání milují jako já, budou milovat i tenhle příběh. Ti, co ho totiž doopravdy milují pochopí, že mezi původním Stmíváním a tímto novým románem není podstatný rozdíl... Tahle kniha totiž je samotným Stmíváním...

A já se Stephenii nepřestanu klanět... Jste pro mě spisovatelskou bohyní, která mě v mnohém zachránila... Ukázala jste mi pravou lásku a já si díky vám zamilovala déšť...

UŽ CELÉ STOLETÍ ČELÍM VĚČNOSTI A DNES MI POPRVÉ PŘIPADÁ KRÁSNÁ.