Čtyři roční doby - Stephen King

28. srpna 2016 v 11:47 | Anna 13 |  Povídky
Čtyři roční doby

Originální název: Different Seasons
Žánr: Novely
Rok vydání: 2014
Počet stran: 534
Nakladatelství: BETA - Dobrovský
Vazba knihy: Brožovaná

-----------3 povídky zfilmované-----------


Anotace: Čtyři uhrančivé novely z divotvorného pera Stephena Kinga.

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank: Nespravedlivě odsouzený vězeň usiluje o zvláštní a ohromující pomstu... předloha k filmu Vykoupení z věznice Shawshank, nominovanému na Oscara za nejlepší celovečerní film.

Nadaný žák: Todd Bowden patří k nejlepším žákům ve třídě a je typický americký teenager - dokud nepropadne posedlému zájmu o temnou a vražednou minulost jistého postaršího muže z města. Inspirace pro stejnojmenný film.

Tělo: Čtyři nespoutaní mladí chlapci pronikají maskou malého města a jsou konfrontováni se životem, smrtí a prvními náznaky vlastní smrtelnosti. Podle této novely byl natočen film Stůj při mně.

Dýchací metoda: Zneuctěná žena je odhodlána zvítězit nad smrtí.
Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří nejsou zrovna příznivci mistra hororu.


Můj názor: I tato kniha se mi ukrutně líbila. Já jsem tu o Kingovi psala již tolikrát... Mnohokrát jsem ho vyzdvihovala do nebes, ale já si nemohu pomoci a musím ho tu vynachválit i teď, protože jsem se včera vynořila z jeho příběhů, které byly opět neskutečně obdivuhodně napsané a promyšlené, ale především měli takovou atmosféru, že když jste příběh dočetli, až jste se divily kde to teď vlastně jste. Já nevím, co má v sobě King za kouzlo, ale on je prostě tak... to nejde popsat.

NAPADLO TĚ NĚKDY NĚCO PODOBNÉHO NAD PLAKÁTEM? ŽE BYS JÍM SKORO MOHL PROJÍT?

Kniha obsahuje čtyři děsivé povídky, které ale nejsou klasickými horory. Na to je třeba upozornit.
První povídka je příběhem velké naděje a vypráví o lidech ze známé věznice Shawshank. Tato věnice je plná vrahů a násilníků, ale co když se do ní dostane člověk zcela nevinný? Co když ho tu drží již třicet let?
Překrásný příběh muže, který se snaží pomstít, ale především zvítězit a získat ztracenou svobodu.
Tahle povídka mne dostala. Přečtená za jeden večer a myslím na ni ještě teď.

PŘIJDE TO ÚPLNĚ ZNIČEHONIC. SPATŘÍTE NĚCO POPRVÉ V ŽIVOTĚ A V TU RÁNU JE VÁM JASNÉ, ŽE JSTE NAŠLI SVŮJ VELKÝ ZÁJEM. JE TO, JAKO KDYŽ SE OTOČÍ KLÍČ V ZÁMKU. NEBO KDYŽ SE ČLOVĚK POPRVÉ ZAMILUJE...

Nadaný žák je rozhodně nejlepší povídka, kterou jsem od Kinga četla. Třináctiletý kluk objeví svůj VELK7 ZÁJEM ve 2. světové válce. Nezajímají ho však bitvy a politické události. Jeho mysl je zapletena do zvráceností a nechutností, které se děly s lidmi v koncentračních táborech. Vyhlédne si ve svém okolí bývalého nacistu a spolu s ním se zaplete do děsivé a vražedné minulosti, ze které není cesty zpět do přítomnosti.
Když už nic jiného, tak tuhle povídku si prostě přečíst musíte... Brilantně podaný příběh... Nikdy na něj nezapomenu. Jediný King snad umí takto popsat koncentrační tábory. Brrr...

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VĚCI SE VYJADŘUJÍ NEJHŮŘE.

Povídka Tělo pro mne byla trochu slabší. Příběh o nevinných chlapcích, kteří se rozhodnou spatřit mrtvé tělo místního chlapce na vlastní oči a podniknou cestu přes město, které odkrývá hrůzostrašné lidi, události a smrt nikdy nebyla blíže.
Tato povídka je též zfilmována a King řekl, že je to nejlepší film, který vznikl dle jeho tvorby.

ŘEČ NIČÍ LÁSKU - A TO SE SPISOVATELI ŘÍKÁ ŠPATNĚ - ALE MYSLÍM, ŽE JE TO PRAVDA.

Dýchací metoda je opravdu neuvěřitelná povídka. Žena, která nenadále otěhotní je připravena přivést své dítě na svět stůj co stůj. Víc neprozradím, ať pak také třeštíte oči jako já...

Ještě chci upozornit fanoušky Stephena Kinga, že v září vyjde nové vydání knihy TO. Bude to pro příležitost jejího 30. výročí. Obálka vypadá opravdu povedeně. Já tu knihu musím mít doma. A do konce tohoto roku by snad mělo vyjít i pokračování slavného Pana Mercedese a Práva nálezce. Bude tento příběh trilogií nebo se snad bude s mercedesovým vrahem pokračovat? Těším se na tuto knihu jak malé dítě. Bude se jmenovat Konec hlídky.
Máme se tedy pořád na co těšit. :)

KDYŽ RÁNY ZASCHNOU, SLOVA UMÍRAJÍ S NIMI. MNĚ TO MŮŽETE VĚŘIT. JÁ JSEM SI NA SLOVECH VYBUDOVAL CELÝ ŽIVOT A VÍM, ŽE TO TAK JE.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 28. srpna 2016 v 11:55 | Reagovat

Ještě jsem nečetla ale vypadá moc dobře :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama