Láska dobré ženy - Alice Munroová

18. srpna 2016 v 0:42 | Anna 13 |  Povídky
Láska dobré ženy

Originální název: The Love of A Good Woman
Žánr: Povídky
Rok vydání: 2015
Počet stran: 320
Nakladatelství: Paseka
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Ocenění: Nobelova cena za literaturu 2013


Anotace: Když se sedmatřicetiletá Enid dozví od umírající pacientky, kterou ošetřuje, že někdejší smrt místního optika Willense, obecně považovanou za důsledek tragické nehody, má na svědomí její žárlivý manžel Rupert, netuší ještě, že vyprávění, které právě vyslechla, povede k zásadnímu zlomu v jejím osamělém životě a její touha konat dobro službou druhým se ocitne ve zcela novém světle.
Podobně jako v předchozích úspěšných knihách, i v mistrovské titulní povídce a dalších příbězích své nové sbírky vypráví Alice Munroová o sváru rozumu a citu v lidském nitru a osudných maličkostech, jež dokážou zvrátit běh našeho života. Náhlé podlehnutí rozmaru mysli, milostné vzplanutí, touha vzepřít se konvencím a tlaku okolí či přímo koketování s nebezpečím mohou otevřít cestu k nové životní zkušenosti, ale nezřídka mívají - jak zjišťuje nejedna z autorčiných hrdinek - i nepředvídané, ne-li přímo tragické důsledky.


Můj názor: Vychutnat si povídku mne naučil Stephen King. Napsal toto, a mne to velmi zaujalo: Četba dlouhého románu je jako dlouhodobý uspokojivý manželský vztah. Když čtete povídku, je to jako by vás někdo letmo políbil ve tmě. Není to úplně přesně napsáno, tak jak to napsal on, ale přesně tohle jsem si zapamatovala. Líbí se mi to.
Tato sbírka povídek, z níž jedna získala Nobelovu cenu v roce 2013, mne nedokázala zaujmout, rozplakat ani pobavit. Jak by mne mohli dojat postavy tak ohavné, jako byli například matky, které dokázaly opustit nebo zabít své děti, jako byli lidé páchající nelegální potraty, jako byli vrazi? Dokázala by mne zaujmout snad nějaká myšlenka či skladba věty, když v ní chyběly barvy a vůně? Kde je ten dech příběhu, který se line mezi postavami a jejich dialogy? U knihy dokážu ocenit snad styl psaní, který byl kvalitní, avšak příběhy byly plytké a nevyplněné.

Z mé čtenářské zkušenosti nedoporučuji...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama