Sestry - Curtis Sittenfeldová

5. srpna 2016 v 15:54 | Anna 13 |  Romány pro ženy
Sestry

Originální název: Sisterland
Žánr: Román pro ženy
Rok vydání: 2015
Počet stran: 356
Nakladatelství: Kristián
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Kdyby se vás někdo zeptal, jaká je vaše sestra, co byste odpověděli?
Je hodná, nebo zlá? Úplně jiná než vy? Podobně protikladné jsou i hrdinky románu Sisterland od americké autorky Curtis Sittenfaldové.
Jedna racionální, druhá iracionální, jedna tuctově konvenční, druhá odvážně volnomyšlenkářská, jedna úzkostlivě opatrná, druhá nezodpovědně ztřeštěná, to jsou sestry Kate a Violet, a přestože jsou to jednovaječná dvojčata, jsou jako den a noc.

Kdysi měly něco společného, schopnost předvídat budoucnost, jejich okolí je však za to nemilosrdně odsoudilo k životu na okraji. To jejich cesty na začátku dospělosti rozdělilo. Kate vede běžný život matky dvou malých dětí, ale každou chvíli v něm probleskují temné ozvěny minulosti, zato její sestra Violet věří, že má vyšší poslání. Po překvapivém, třebaže slabém zemětřesení oznámí Violet médiiím, že St. Louis brzo zasáhnou mnohem větší otřesy. Její zpráva spustí mediální lavinu a odstartuje řetězec událostí, které vyústí v katastrofy, jaké nikdo nečekal.

Psychologická sonda do vztahu dvou sester, které se pokoušejí každá po svém vyrovnat s traumatickými zážitky z dětství, nepostrádá spád, vtip a ironii, o překvapivé zvraty není nouze. I na konci zůstává mnoho otázek pro čtenáře nezodpovězeno: Mají sestry skutečný dar vidět do budoucnosti, nebo jen výjimečně vyvinutý pozorovací talent a empatii? Je to dar, či prokletí? Máme se spoléhat na racionální úsudek, nebo je lepší věřit šestému smyslu? Kdo ví? Jak tvrdí jedna ze sester, lidé mají tendenci věřit pouze tomu, čemu sami věřit chtějí.


Můj názor: Tuto knihu vlastním a může za to velká reklama, která probíhala před pár měsíci a tuto knihu vyzdvihovala do nebes. Slibuji si, že už nebudu takhle nalítávat propagaci, ale dám spíše na názory lidí, kteří tu knihu četli a knihy si budu kupovat až po jejich přečtení. Pochybuji totiž, že se třeba k této knize někdy vrátím...
Kniha je psána z pohledu jedné ze sester (díkybohu, že je to ta lepší a rozumnější, jinak bych knihu dávno zaklapla) a popisuje běžný život matky dvou malých dětí z maloměsta. Do příběhu se zaplete její potřeštěná senzibilní sestra a očekávání velkého zemětřesení. Přítomnost mi nevadila, občas byla zajímavá, byly tam situace k zamyšlení, ale pořád se v příběhu v podstatě nic nedělo. Nikam se to neposouvalo. Až posledních 50 stránek za něco stálo.

ČLOVĚK SI NEMŮŽE PAMATOVAT KAŽDOU VTEŘINU SVÉHO ŽIVOTA A NĚKDY SI NEDOKÁŽE VYBAVIT DLOUHÉ ÚSEKY ŽIVOTA, ALE NĚKTERÉ MOMENTY SE VÁM VRYJÍ DO PAMĚTI, ŽE TAK ZŮSTANOU NAPOŘÁD A NIKDY NEVYBLEDNOU.

Nemám ráda, když se v knize donekonečna vracíte do minulosti postav. Tyto styly psaní mi nikdy nevyhovovaly a tato kniha funguje tak, že jedna kapitola z přítomnosti a jedna kapitola z minulosti střídá druhou. Kniha mě bavila, když se tam řešili děti, porody, těhotenství, pokakané plínky a počet snědených kašiček. Možná jsem divná, ale i když mi je jen patnáct, mohla bych o těchto starostech číst pořád dokola...
Knihu nevím jestli doporučit, ale pro mne byla spíše průměrná. Četla jsem horší knihy, ale nějaká světová bomba to tedy nebyla.

...ZEMĚ JE POŘÁD NEKLIDNÁ.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama