Nespavost - Stephen King

8. října 2016 v 13:43 | Anna 13 |  Sci-fi a fantasy
Nespavost

Originální název: Insomnia
Žánr: Fantasy
Rok vydání: 1997
Počet stran: 660
Nakladatelství: Melantrich
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Hrdina románu má problémy. V poslední době nemůže spát. Má vidění, ale není si zcela jistý, zda jsou to opravdu halucinace. Nezvykl si ještě, že je vdovcem, a prožívá hrozné časy... A není divu, vždyť děj jednoho z posledních románů Stephena Kinga se odehrává v Derry, malém městečku tak dobře známém všem ctitelům tohoto autora, kde pod klidným povrchem všedního života zuří nemilosrdné síly, strhávající jeho obyvatele do smrtícího víru.


Můj názor: Z knihy, kterou jsem četla celý měsíc mám dost rozporuplné pocity. Nemohu říci, že by mne King zklamal, nemohu ani říci, že by mne nadchl, jako to v jeho případě bývá skoro pravidlem. Nevím, jestli je to tím, že jsem měla knihu rozkouskovanou po celý měsíc, nebo tím, že mi prostě nesedla příliš okatá nepravděpodobnost celého příběhu... Nicméně, je mi to líto...

- JESTLIPAK MOHOU BÝT ZLÉ SNY TAKÉ PŘÍČINOU SMRTI?
- MOHOU, I KDYŽ V LÉKAŘSKÉ ZPRÁVĚ OBVYKLE JAKO PŘÍČINA SMRTI BÝVÁ UVEDENO SEBEVRAŽDA.

Moji dvanáctou knihu od Kinga jsem začala číst jednoho večera, kdy jsem čekala na noční hokejový zápas. Neuvěřitelným způsobem mne chytla a zatáhla do děje. Oblíbila jsem si postavy, opět jsem se s nimi potulovala po ulicích jednoho z nejděsivějších měst, jaké znám. Městečko Derry mi přišlo stejně tajemné, jako když jsem četla To. King strašně poutavě a opravdově píše o obyčejných lidech. Popisuje v podstatě lidi, věci, jejich chování a jejich činy tak, že vás to neuvěřitelně baví a přitom v tom příběhu o nic moc nejde. Postavy se normálně lidsky chovají, ale Stephen King píše s dokonalou autentičností.

VRAŽDA JE MODRÁ.

No a to se mi právě líbilo. Pořád hledat důvod, proč hlavní hrdina nemůže noc co noc pořádně zabrat, proč mládne... Bylo to napínavé, pro někoho možná zdlouhavé, ale právě tohle se mi prostě strašně líbilo. Bavilo mne poznávat Ralfovi přátele, vysedávat s ním na Harris Avenue a prostě jen čekat, co s ním bude a co za napínavý příběh tento stařičký muž prožije. Na obálce je napsáno, že Nespavost je hororový příběh, ale mne to tak vůbec nepřišlo. Horor to pro mou duši nebyl rozhodně, spíš potrhlá přebarvená sci-fi, ve které jsem se v podstatě ztrácela. Když na scénu nastoupili Holohlaví doktůrci, říkala jsem si, že se bude konat dobrodružství s nějakými mimozemšťany, ale jakmile tito mužíci, připomínající figuríny z výloh obchodů, otevřeli pusy a
začali plácat ty blbosti o Náhodě a Účelu, zvažovala jsem jestli mám v četbě pokračovat. Jenže já se zase chtěla dostat pod město Derry a zajímalo mne, co bude s hlavními postavami, tak jsem knihu nakonec dočetla.

UMŘE SE SNADNO, ALE ŽIJE TĚŽKO.

Kniha je psána tím dobře známým brilantním stylem mistra hororu, námět je však PRO MNE nevydařený. Začalo to skvěle a do poloviny knihy jsem se tam fakt ráda vracela, ale pak mi již přišlo, že se King asi zbláznil, že tuhle blbost přeci nemohl vymyslet on. Je mi to líto, že i u Kinga muselo dojít na takové menší zklamání, ale mě fakt fantasy literatura nebere.

JEJÍ SYN JE TAK JINÝ, TAK ZVLÁŠTNÍ... JENŽE SVĚT TAKOVÉ LIDI NEMÁ RÁD. SVĚT SE JE SNAŽÍ ZADUSIT, JAKO PLEVEL NA ZAHRÁDCE.

U Kingových příběhů mne vždy bavilo to, že obyčejní lidé prožívají v obyčejném světě neobyčejné věci. King, ať už popisoval cokoli, dokázal v čtenáři vyvolat pocit, že tohle by se mohlo stát, zvlášť, když jste jeho knihy četli v noci. Ale u tohohle se mi tento pocit nedostavil.
Kinga stále obdivuji, ale tohle bude u mne jedna z jeho slabších knížek...

V DERRY SE TOTIŽ PŘEDMĚTY, KTERÉ SE DOSTANOU DO KANALIZAČNÍHO SYSTÉMU, VŽDYCKY ZASE NĚJAKÝM ZPŮSOBEM - A ČASTO DOST NEPŘÍJEMNÝM - VYNOŘÍ.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vlaďka Vlaďka | Web | 9. října 2016 v 14:46 | Reagovat

Já Kinga četla několikrát, ale kvalita jeho knížek je hodně rozkolísaná....špička je třeba Running Mann...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama