Listopad 2016

Carol - Patricia Highsmith

18. listopadu 2016 v 16:02 | Anna 13 |  Romány pro ženy
Carol

Originální název: Carol (Price of Salt)
Žánr: Román
Rok vydání: 2015
Počet stran: 296
Nakladatelství: Leda
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

-----------Zfilmováno-----------


Anotace: Psychologické drama Carol, syrový a současně romantický příběh, jehož postavy hledají na morálně spletitých cestách pravdivý obraz sebe samých, je výjimečným dílem, v němž Patricia Highsmithová osvědčila mistrovské vypravěčské umění. Od prvních stránek se nad románem vznáší atmosféra nezadržitelného směřování k zatím neznámému cíli, dychtivosti a prapůvodní energie, s níž si obě hlavní postavy posedle zahrávají s osudem a připravují si tak téměř nesnesitelnou úzkost a napětí. Smysl cesty, po které se vydaly, lze rozpoznat až při pohledu zpět proti proudu času - není to kniha, je to život sám.


Můj názor: Kniha vyprávějící příběh lásky mezi dvěma ženami mne zaujala hned po pár stranách. Líbilo se mi počínání hlavní postavy, atmosféra, která knize vládne, autorčino vyjadřování... Příběh mne zkrátka velmi zaujal a líbil se. Nebýt nudného konce, byla by kniha na velmi vysoké příčce...

- CO MŮŽE BÝT NUDNĚJŠÍ NEŽ MINULOST?
- MOŽNÁ BUDOUCNOST BEZ MINULOSTI.

Jak jsem se ke knize dostala? Nejprve jsem chtěla jít na stejnojmenný film do kina. Viděla jsem ukázky, které mne zaujaly a Cate Blanchet v hlavní roli a nominace na Oscara je lákadlem samo o sobě. Nakonec jsem se do kina nedostala a když jsem se dozvěděla o knize, tak jsem se chtěla s příběhem seznámit právě prostřednictvím literatury. Kniha byla přečtena za pár hodin a jak jsem již psala příběh se odehrává v úchvatné atmosféře a perfektně vykreslené postavy vás velmi zaujmou...

VŽDYCKY SE LIDÉ ZAMILUJÍ DO VĚCÍ, KTERÉ NEMŮŽOU MÍT?

Postava samotné Carol má tak silné charisma a je tak neuvěřitelně vznešená, že každá stránka v knize, na které se neobjeví nemá cenu. A autorka dokázala (ať už záměrně nebo náhodně) vyjádřit pravou podstatu lásky. Cítili jste, že když byla Tereza sama, tak všechny její pasáže byly ve své podstatě nudné, nezáživné, byly úplně nedůležité, nestály za nic. Ale stránky, na kterých se Carol a Tereza objevovaly společně měly neuvěřitelnou cenu. Všechny chvíle, které trávily bez sebe neměly význam. Z knížky si je již ani nepamatuji, zatímco scény a rozhovory těch dvou žen si budu dlouho pamatovat.

MYSLÍM, ŽE VÁS MILUJI, A TO ZNAMENÁ JARO.
CHCI, ABY DO MĚ BUŠILO SLUNCE, JAKO BUŠÍ HUDBA. MYSLÍM NA SLUNCE, KTERÉ JE JAKO BEETHOVEN, NA VÍTR, KTERÝ JE JAKO DEBUSSY, A NA ŠTĚBETÁNÍ PTACTVA JAKO U STRAVINSKÉHO. ALE RYTMUS UDÁVÁM JÁ.

Ta láska je lesbická, ale je to snad jiný druh lásky než mezi mužem a ženou? Možná si myslíte, že asi ano, ale jak Tereza v knize říká, ta jejich láska má stejné příznaky, jako u ženy a muže. Je to prostě láska. A není snad každá láska jiná? U každého páru? Přeci je, ne?

JAK CHCETE NĚCO VYTVOŘIT, KDYŽ VAŠE ZKUŠENOSTI JSOU Z DRUHÉ RUKY?

Vždy si říkám, když čtu takto nádherné knihy, že lidé, kteří mají nějaký problém s homosexuály by ho po jejím přečtení již neměli. Ať je takových knih více.
Knihu i přes její zdlouhavější poslední stránky velmi doporučuji a všem, které toto téma zaujalo bych doporučila ještě knihu Dám ti slunce od Jandy Nelson, která má sice úplně odlišné zpracování, ale je stejně krásná a důležitá...
Dnes večer si chystám pustit film Carol, tak doufám, že se filmové zpracování povedlo a že se nebude od knihy moc lišit...

MÁ SMYSL HODNOTIT POTĚŠENÍ Z KORNOUTU ZMRZLINY OPROTI SLEDOVÁNÍ FOTBALU NEBO BEETHOVENŮV KVARTET OPROTI POHLEDU NA MONU LISU?