Vážka - Michel Bussi

17. prosince 2016 v 10:14 | Anna 13 |  Thrillery
Vážka

Originální název: Un avion sans elle
Žánr: Thriller
Rok vydání: 2016
Počet stran: 422
Nakladatelství: Motto
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Kdo přežil pád letadla, Lyse-Rose, nebo Emilie?
Když se ve Francii těsně před Vánoci zřítí letadlo letící z Instanbulu, vypadá to, že všichni zahynuli. Pak ale záchranáři najdou poblíž letadla živé miminko. Jenže na palubě letadla byly dvě děti v tomto věku. A protože se tak stalo v době, kdy testy DNA jsou ještě věcí neznámou, stojí policie před těžkým rozhodnutím: je miminko Lyse-Rose z bohaté a vlivné rodiny Carvilleových, nebo Emilie z z obyčejné rodiny Vitralových? Nakonec je dítě prohlášeno za Emilie. Carvilleovi se s tím ale nechtějí smířit a najmou si soukromého detektiva, který má dokázat, že dítě patří jim. Osmnáct let pátrá bývalý policista ve Francii i v Turecku, ale marně. Rozhodující důkaz se mu najít nepodaří. Když už chce se vším skončit, padne jeho zrak na staré noviny, kde se o případu psalo. A vše se mu náhle spojí a on pochopí, jak to bylo. Byla nalezeným dítětem Lyse-Rose, Emilie, anebo bylo všechno úplně jinak a někdo celou tu dobu se všemi postavami dramatu obratně manipuloval?


Můj názor: Jedna z nejlepších knih tohoto roku. Rozhodně se dostává tak mezi desítku nejlepších knih v mém životě. Nedejte tedy na negativní recenze a ponořte se do příběhu, který vás bude bavit, budete nad ním přemýšlet a spoustu si toho z něho odnesete. Já jsem do knihy už zamilovaná...

COPAK MÁ NĚJAKÝ SOUDCE TAKOVOU MOC: ZABÍT JEDNO DÍTĚ, ABY JINÉ MOHLO ŽÍT?

Autora jsem neznala. Jen mne velmi silně zaujala anotace, která nepřímo slibovala ohromný zážitek v podobě velkého napětí. Konečně na mne v knihovně vyšla řada a já jsem se slastně mohla zahalit takto napínavou detektivkou. Knihu jsem četla přes nedostatek času dva týdny. To je celkem dost. A trochu mne to mrzí. Zážitek by byl ještě lepší, kdyby jsem knihu slupla za kratší čas. Ale já věřím, že se k ní ještě někdy dostanu...

VY, CO ČTETE TYTO ŘÁDKY, DEJTE SI POZOR, ABY TO NEPRONIKLO DO VAŠICH MYŠLENEK, HNĚTENO VAŠÍ FANTAZIÍ A ZKOUMÁNO VAŠÍ LOGIKOU. NAVŽDY.

I když nemám ráda knihy psané retrospektivně, tato mi nevadila. Hlavní děj se samozřejmě odehrával v přítomnosti a do minulosti jste se vraceli prostřednictvím deníku detektiva, který v něm popisuje jak těžké bylo pátrání po tom, kým je to zázračné dítě. Celých osmnáct let se snažil případ vyřešit. Byl na něm závislý.
Musím říci, že mne konečné řešení napadlo již v průběhu prvních sto stran a některým to dojde také tak brzy. To ale na kvalitě knihy neubírá, vy si totiž stejně nemůžete být ničím na sto procent jistí, protože autor přímo mistrně vyčarovává hodně nečekané zvraty a napětí je tam tedy více než dost.

CHTĚL BÝT VŠÍM, CO JÍ CHYBĚLO. JEJÍM PLÁŠTĚM. JEJÍM HROMOSVODEM. JEJÍM DEŠTNÍKEM. JEJÍM RÁJEM.

Ten příběh je strašně dobře psychologicky zpracován. Velmi charakterově napsán. Žádná stránka není zbytečná...
Celý případ, kterým kniha samotná vlastně je, je neuvěřitelně zajímavý, složitý a přitom strašně jednoduchý. Jedno je jisté: nikdo ten případ nemohl vyřešit dřív než za osmnáct let od té letecké katastrofy. Opravdu nikdo. Bylo to nemožné. Ale za osmnáct let se vynoří stopa, kterou by už dokázal vyřešit i laik.
Kniha neuvěřitelně graduje. Otvírá nitra lidí, kteří jsou postiženi katastrofou tak, že se nebojí vraždit. Jeden soud dokáže vyvolat šílenství, se kterým si není radno zahrávat. A co má dělat dívka, která zázračně přežila pád letadla, je v rodině, která možná není její rodinou a hluboce a opravdově miluje kluka, který by mohl být jejím bratrem? Zakázaná láska mne vždy fascinovala... A v této knize je pokušení úžasně popsané...

NĚKDY LYLIE ČETLA DLOUHO DO NOCI. SVĚTLO BRÁNILO MARCOVI V USÍNÁNÍ, ALE NIKDY NIC NEŘEKL. ČLOVĚK NECHCE PO SLUNCI, ABY ZHASLO.

Já knihu silně doporučuji těm, co milují detektivky, thrillery, napětí a nečekané zvraty. No, a který čtenář by alespoň ty poslední dvě věci nemiloval?
Je to opravdu kniha, která se u nemálo čtenářů dostane na stupně vítězů. Zbožňuju ji...

TEN ZATRACENÝ STRACH Z TOHO, ŽE BUDE MÍT STRACH...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 17. prosince 2016 v 17:58 | Reagovat

Děkuji za tip, seženu si ji v knihovně...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama