Leden 2017

Konec hlídky - Stephen King

7. ledna 2017 v 15:00 | Anna 13 |  Detektivky
Konec hlídky

Originální název: The End of Watch
Žánr: Detektivka, thriller
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Beta
Počet stran: 327
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Ocenění: GoodReads Choice Awards 2016, kategorie Best Mystery and Thriller

-----------Série: Pan Mercedes (1.díl), Právo nálezce (2.díl), Konec hlídky (3.díl)-----------


Anotace: Šílený vrah je zpátky a plánuje krutou pomstu!
Pachatel hrůzných činů leží v nemocnici a jeho uzdravení je nepravděpodobné, přesto má neuvěřitelnou moc páchat to nejhorší myslitelné zlo. Pokud ho vyšetřovatel Bill Hodges s Holly Gibneyovou brzy nezastaví, stanou se jeho oběťmi i oni... Napínavý román Konec hlídky je působivým závěrem detektivní trilogie, jejíž první dvě části - Pan Mercedes a Právo nálezce - v nakladatelství Beta již vyšly.


Můj názor: Skvělé, báječné pokračování zatrpacené vyšetřovací trojice a nejděsivějšího architekta sebevražd z celé veškeré literatury. Líbilo se mi to, překvapilo mne to, děsilo mne to, nadchlo mne to. Ale neodrovnalo mne to tak moc, jako předchozí díly. Každopádně je to opět dokonale propracované dílo nejlepšího spisovatele detektivek, thrillerů a hororů. Zbožňuji jeho styl psaní, kterého se nenabažíte, jak jednou jeho knihám propadnete.

DŮKLADNOST JE UBOHÁ NÁHRAŽKA PŘEMÝŠLIVOSTI.

Pokud se chystáte do této knihy jít, tak rozhodně doporučuji přečíst první dva díly, jelikož Stephen King zrovna není moc ohleduplný k těm, kteří jeho první dva díly nečetli. A mě se to líbí. Jako kdyby říkal: Nerozumíš tomu, nezapadá ti to všechno do sebe? Tak se vrať na startovní větu a pak vše pochopíš. Tohle je příběh, který plyne dopředu tak rychle, že ti nestíhám, milý čtenáři, všechno dokola opakovat. Buď se na mne napojíš anebo se vrátíš. Stále je cesty zpět...
Takže si přečtěte, jak Brady Hartsfield získal přezdívku Pana Mercedese, jak málem vyhodil do povětří ohromnou koncertní halu Mingo, a pak se vraťte. A vše vám začne dávat větší smysl.

BYLA JSEM TEHDY VELMI LABILNÍ, ALE NE HLOUPÁ, A TA ČÁST, KTERÁ NEBYLA HLOUPÁ, CHTĚLA ŽÍT. ČÁSTEČNĚ KVŮLI TOMU, ŽE JSEM VĚDĚLA, ŽE MARTIN SCORSESE BUDE TOČIT DALŠÍ FILMY, A JÁ JE CHTĚLA VIDĚT. MARTIN SCORSESE JE NEJLEPŠÍ ŽIJÍCÍ REŽISÉR. TOČÍ FILMY DLOUHÉ JAKO ROMÁNY. VĚTŠINA FILMŮ JSOU JENOM POVÍDKY.

První dvě knihy byly opravdu velmi chutné. Jedna lepší než druhá. A ta jedna právě skončila tak úchvatně napínavě, že jsem na tento titul čekala s ohromnou nedočkavostí. Tentokrát se ukrutný vrah snaží pomocí moderních technologií spáchat tak nečekané a dechberoucí masové šílenství, které není možné zastavit. Opět se na stránkách knihy setkáte s černošským klukem Jeromem, malou Barbarou, která už není tak malá, potrhlou filmovou fanatičkou Holly a úžasným detektivem Hodgesem, s kterým to jde v tomto díle pěkně z kopce... Tak se nechte napínat až do konce, jak velmi povedená trilogie skončí.

MOŽNÁ NENÁVIDÍ SEBE SAMU, ZRODILA SE S TOUHOU NEZAVRAŽDIT HOSTITELE, ALE SEBE. COŽ Z RAKOVINY ČINÍ SKUTEČNOU KRÁLOVNU SEBEVRAŽD.

Mě se celý tento trojdílný příběh moc líbil. Každá kniha má nápad a něco, co může vymyslet a dotáhnout do zdařilého konce jedině Stephen King. Kniha stojí za to, ale jednu hvězdičku na Databázi knih jí uberu. Je to jen nějaký můj vnitřní pocit, že tam mohlo být ještě něco, že se mohlo stát to něco, co by tento poslední díl vyzvedlo nad ty dva první. Ale jak říkám, jen můj pocit. Kniha se mi jinak vážně strašně líbila...

Miluji Kingovy poznámky ke knihám. V této píše, že kniha je fikce. Ale sebevraždy jí nejsou.
Kniha je o velkém počtu sebevražd, čímž se autor dle mého snaží upozornit na dnešní mládež a na lidi obecně, které páchají tyto činy. V knize byly samozřejmě otázky týkající se etiky apod. Můj názor, který na sebevraždu mám, tato kniha nezměnila, donutila mne však nad tímto tématem přemýšlet z jiných úhlů a za to jsem knize vděčná. Autor ve svých posledních řádcích nabádá, aby se lidé s myšlenkami na sebevraždu obrátili na odbornou pomoc. A to určitě udělejte!
Každopádně jsou tu pořád lidé, kteří vědí, že King stále píše a chtějí číst další jeho knihy a odmítají kvůli tomu zemřít. Díky knihám přežíváme. Díky vašim knihám přežíváme, pane Kingu, stejně, jako naše milá Hollly Gibneyová přežila díky Scorseseho filmům. Umělci občas netuší, že třeba někde ve světě jejich knihy či filmy zachraňují životy.

Napište zase něco, pane Kingu. Milujeme Vás.

LIDÉ LEHKOMYSLNĚ ZAHAZUJÍ NĚCO, ZA CO BY JINÍ PRODALI DUŠI: ZDRAVÉ, NEBOLAVÉ TĚLO. A PROČ? PROTOŽE JSOU PŘÍLIŠ SLEPÍ, PŘÍLIŠ CITOVĚ PONIČENÍ NEBO PŘÍLIŠ ZAHLEDĚNÍ DO SEBE, NEŽ ABY DOHLÉDLI ZA TEMNÝ ZEMSKÝ OBZOR K DALŠÍMU VÝCHODU SLUNCE. KTERÝ VŽDYCKY PŘIJDE, POKUD ČLOVĚK STÁLE DÝCHÁ.