Mnich, který prodal své ferrari - Robin S. Sharma

11. března 2017 v 20:06 | Anna 13 |  Duchovní nauky
Mnich, který prodal své ferrari

Originální název: The Monk Who Sold His Ferrari
Žánr: Duchovno
Rok vydání: 2009
Nakladatelství: Rybka Publishers
Počet stran: 200
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Mnich, který prodal své ferrari patří mezi nejznámější klasická díla s duchovní a psychologickou tematikou. Tato úchvatná knížka, která přináší potěšení i poznání, jak se o ní vyjádřil Paulo Coelho, byla přeložena do třiačtyřiceti jazyků a inspiruje miliony čtenářů na celém světě. Vypráví příběh o slavném a úspěšném právníkovi Julianu Mantlovi, jenž se ocitl na pokraji smrti, když jednoho dne v přeplněné soudní síni utrpěl infarkt. Jeho fyzický kolaps je provázen krizí duchovní, která jej donutí hluboce se zamyslet nad neutěšeným stavem svého života a vydat se hledat odpovědi na nejdůležitější otázky lidského bytí.
V naději, že nalezne štěstí a splnění svých snů, vypravuje se Julián Mantle na putování do nedostupných indických končin obydlených prastarou východní kulturou. Zde se postupně seznamuje se starobylou moudrostí a filozofií, která jej naučí objevovat, kultivovat a ovládat skrytý potenciál vlastního vědomí, těla i ducha. Někdejší slavný advokát, jenž se postupně oprošťuje od svého dosavadního životního stylu, prochází hlubokou osobní proměnou.
Příběh Juliána Mantla čtenáře krok za krokem provází na cestě k sebepoznání a ke smysluplnému a vyrovnanému životu.


Můj názor: Chci vám všem napsat, jak je tahle kniha geniální. Jak obrovský má potenciál a sílu, která vám proletí hlavou a zanechá v ní myšlenky, kterých se nezbavíte do konce života. Je chytrá, opravdová a empatická. Není originální, ale všichni, když ji čteme, tak cítíme, že vlastně nic nového neobjevujeme, že to všechno v duši víme a známe. Jen potřebujeme odvahu a vůli. Odhodlání změnit svůj život...

VŠICHNI BYCHOM MĚLI POZNAT STAV DOKONALOSTI, KTERÝ JE VLASTNĚ NAŠÍM PŘIROZENÝM STAVEM.

Knihu jsem dočetla před pěti dny. A bohužel musím přiznat, že tato recenze by byla jiná v pondělí, kdy bych ji psala pouhý den po přečtení a jiná je teď. I když mám knihu stále vrytou pod kůží a přemýšlela jsem nad ní snad každou hodinu v týdnu, nejsem optimistická. Ale zase budu úplně upřímná.

NIKDY NEPODCEŇUJ SÍLU JEDNODUCHOSTI.

Duchovní nauky miluji. A to právě asi proto, že v nich hledám cestu sama k sobě, snažím se s nimi vyrovnávat s okolním světem a hledám v nich absolutní štěstí a naplnění. Nikdy nezapomenu na to, co se mnou udělala kniha Muž, který chtěl být šťastný. Cítila jsem se po ní jinak a určitým způsobem změnila mé myšlení i pohled na svět. Vždy, když totiž čtu nějakou takovou knihu, mám pocit, že můj život se bude dělit na období před knihou a po knize. A zhruba týden žiju v takovém omráčení z knihy a vše je nádherné. Ale po pár dalších dnech už je vše v normálu. V mém osobním normálu. Jsem vystresovaná, vystrašená, pesimistická a vše vydím v šedých barvách. Život je pro mne těžký. A nechci, aby to vyznělo jako sebelitování. Mé já je prostě takové a hledá si v tomto světě cesty těžce.

POKUD PROPADNEŠ NEGATIVNÍM MYŠLENKÁM, JE TO JEN PROTO, ŽE SES NEDOKÁZAL O SVOU MYSL POSTARAT.
OPRAVDU SI NEMŮŽEME DOVOLIT LUXUS ANI JEDNÉ NEGATIVNÍ MYŠLENKY.

Kniha vypráví příběh bohatého a úspěšného právníka, který svůj život změní od základů po prodělaném infarktu. Vydá se do Indie k sivanským kmenům, který žijí sami v Himalájích odstřiženi od civilizace v souladu se svým tělem, duší i myslí. A jejich bohatou a zázračnou filozofii přináší zpět domů, aby se o ni podělil se svým nejlepším přítelem. Aby mu ukázal, jak žít, jak najít štěstí a zdraví a sílu...

A CO JE TO ŠTĚSTÍ, PŘÍTELI?
NENÍ TO NIC JINÉHO NEŽ SPOJENÍ PŘIPRAVENOSTI S PŘÍLEŽITOSTÍ.

Ano, fascinovalo mne to. Během čtení jsem si řekla, že tentokrát opravdu vše změním, že to dokážu, ale je to strašně těžké. Nemám odhodlání a vůli. Ale nejhorší je, že mi chybí odvaha a naopak převládá nepřekonatelný strach. Neriskuji a bojím se ztratit své pohodlí. Jsem na tom špatně a tím, že se v podstatě odmítám změnit zostuzuji tuto knihu. Bylo mi jejím prostřednictvím předáno staré tajemství štěstí a spokojenosti a já ho nedokážu žít, nedokážu žít v jeho krocích.

VĚTŠINA LIDÍ ŽIJE CELÝ SVŮJ ŽIVOT VE SVÉM KRUHU POHODLÍ.

V knize jsou strašně chytré myšlenky a citáty. Seděla jsem u knihy a vedle sebe spoustu papírů a zápisničků a pero. Popsala jsem spoustu papírů, knihu si hýčkám a otevřu ji za život ještě nesčetněkrát a možná čím častěji ji budu studovat, tím více se mi bude chtít žít, tak jako vypravěč knihy.

VE VĚTŠINĚ PŘÍPADŮ JE ÚNAVA JEN VÝPLODEM NAŠÍ MYSLI. ÚNAVA OVLÁDÁ ŽIVOTY LIDÍ ŽIJÍCÍCH BEZ CÍLE A SNŮ.

Kniha má spoustu fází. První je o tom, jak ovládnout svou mysl, jak se zbavit negativismu. Další zas o vůli a sebedisciplíně. Následující o sebepoznávání. Velmi důležitá: o smyslu života, o naší cestě k cíli. Prostě kniha mi toho strašně dala, ale něco ve mne se bojí zariskovat a podstoupit tu změnu.

VESMÍR NENÍ CHAOS.

Kniha úžasná, nejlepší ve svém žánru. Miluji ji. Nedám ji z ruky. To poselství si budu sama v sobě hýčkat a stále častěji budu přemýšlet sama nad sebou.

SPRÁVNĚ DÝCHAT ZNAMENÁ SPRÁVNĚ ŽÍT.

Vím, jak přemýšlet. Jak se sama na sebe dívat. Co dělat. To všechno vím. Jen to nedokážu převést z mého vnitřního světa do vnějšího...

VŠECHNY PROBLÉMY, KTERÝ KAŽDÝ Z NÁS ŘEŠÍ A BUDE ŘEŠIT V PRŮBĚHU CELÉHO ŽIVOTA, UŽ BYLY VYŘEŠENY.

Vím, že bych změnila tisíckrát život k lepšímu, kdybych každý den (i o víkendu) vstávala se sluncem, kdybych změnila svou stravu, přestala se dívat na seriály (které mne ale prostě strašně těší), začala být pozitivní a každý den bych se postavila něčemu nebo někomu, co mi působí strach. Jenže, když si to shrnu, tak mi vychází jediný výsledek a to ten, že jsem srab.

NĚKTERÉ KNIHY JSOU NA TO, ABYS JE VYCHUTNAL, JINÉ JSOU NA TO, ABYS JE PŘEŽVÝKAL, JINÉ ZASE DOKÁŽEŠ SPOLKNOUT NARÁZ.

Anebo... Anebo jsem prostě normální člověk, protože, tak jako já se cítí většina lidí v tomto světě a tomto století. Změna je možná. Já jsem nemožná. A vidíte, nahoru vám napíši citát, že si nemůžeme dovolit luxus negativní myšlenky a jsem tu pesimistická. Ale zase jsem to já.

NEJDE ANI TAK O TO, CO Z KNIH DOSTANEŠ. CO DOOPRAVDY NAKONEC ZMĚNÍ TVŮJ ŽIVOT, JE TO, CO DOSTANOU KNIHY Z TEBE. VÍŠ, KNIHY TĚ VE SKUTEČNOSTI NIC NOVÉHO NENAUČÍ.

Ta kniha vás určitě promění. A možná to bude kniha, které budete vděčit za vaše budoucí štěstí. Neboť silní a odhodlaní lidé budou uchváceni a zláká je vidina z knihy a objeví svůj smysl života.

KDYŽ SE NARODÍME, PLÁČEME A CELÝ SVĚT SE RADUJE. A SVŮJ ŽIVOT BYCHOM MĚLI ŽÍT TAK, ŽE KDYŽ ODSUD BUDEME ODCHÁZET, BUDOU PLAKAT OSTATNÍ, ZATÍMCO MY SE BUDEME RADOVAT.

Knihu bych rozhodně doporučila každému. Poradí vám se vším, co vás trápí. Dodá vám energii, změní život. A pokud díky ní budete mít optimistické a nádherné pondělí, jaké jsem měla těsně po dočtení knihy já, tak splnila svůj účel, neboť v pondělí jsme tak trochu všichni negativisté, ale pokud se stane, že se probudíte a budete šťastní, nejspíš za to budete vděčit Mnichovi, který prodal své ferrari.

NENÍ NIC VZNEŠENÉHO NA TOM, BÝT LEPŠÍ NEŽ JINÍ LIDÉ. VZNEŠENOST JE V TOM, BÝT LEPŠÍ, NEŽ JSI BYL SÁM VČERA.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama