Beznaděj - Stephen King

5. dubna 2017 v 12:35 | Anna 13 |  Horory
Beznaděj

Originální název: Desperation
Žánr: Horor
Rok vydání: 1998
Nakladatelství: Beta - Pavel Dobrovský
Počet stran: 479
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Ocenění: Locus Poll Award


Anotace: Nevada je rozlehlý kus pouště, kterým se pouze projíždí cestou za jinými cíli. A vedle vás sedí ještě někdo jiný, pokud máte štěstí... protože je to děsivé místo. Po silnici číslo padesát ujíždějí nemilosrdným letním vedrem i lidé, kteří do cíle nikdy nedojedou. Jako profesor Jackson s manželkou, kteří se vracejí domů do New Yorku, Carverovi z Wentworthu v Ohiu, kteří mají namířeno na prázdniny do Lake Tahoe, a stárnoucí literát Johnny Marinville, který se cítí na třistapadesátikilovém Harleyi jako romantický drsňák.
Mrtvá kočka přibitá k dopravní značce ohlašuje malé hornické městečko Beznaděj, které se krčí ve stínu valu povrchového dolu, pojmenovaného Čínská jáma. Ale je to tu mnohem horší. Dopravu zde řídí Collie Entragian, obrovitý šílenec v uniformě, který se považuje za jediného představitele zákona na západ od řeky Pecos. Bůh vám buď milostiv, pokud vám třeba upadla poznávací značka nebo píchnete pneumatiku.
Cosi tu nehraje a Entragian je pouze špičkou ledovce. Tajemství, kterým je krajina v Beznaději prosycená, a zlo, které nakazí město jako prudká infekce, jsou strašlivé a nesmírné. Ale malý David Carver asi ví - i když málem umře strachem, když si to uvědomí - že jsou tu i síly, které mají zlu čelit. Stephen King v Beznaději maluje svým rozmáchlým štětcem apokalyptický souboj mezi Bohem a zlem, mezi šílenstvím a zjevením. Naplno uplatňuje geniální nadání napínat čtenáře a jeho fantazie je děsivě živá, když jeho cestovatelé - a čtenáři, kteří se odváží sledovat jejich cestu - začínají objevovat pravý význam slova BEZNADĚJ...


Můj názor: Když jsem se po dlouhé době opět začetla do tak dobře známého kingovského psaní, bylo mi blaženě. Zbožňuji ten jeho styl, ty jeho detaily a obsáhlé popisy. Jeho vybroušené postavy, jeho momenty překvapení a hrůz. King je pro mne autorem, který mě dokáže udržet v napětí, dokáže mne bavit celou knihu, i když třeba popisuje pro někoho nudné pasáže. Mne to ale prostě baví. Protože on je nejen králem hororů a děsivých příběhů, ale obecně králem SLOV... Děkuji za tohoto člověka. Je BOŽÍ. A Beznaděj byla mojí čtrnáctou knihou od něj.


- CO JE DUCHOVNÍM STAVEM VĚŘÍCÍCH?
- LÁSKA A SMÍŘENÍ. MYSLÍM.
- A CO JE PROTIKLADEM VÍRY?
- NEVÍRA?
- NE. NIKOLI NEVÍRA, ALE SKEPSE. A KDYŽ JE NĚKDO SKEPTIK, JAKÝ JE JEHO DUCHOVNÍ STAV?
- NEVÍM.

- DUCHOVNÍ STAV SKEPTIKA JE BEZNADĚJ.

Beznaděj je příběh... no, beznaděje, zoufalství...
Opuštěná silnice v poušti č. 50. Na ní se prohání na motorce známý spisovatel, v karavanu čtyřčlenná rodinka a v obyčejném automobilu manželský pár. Tyto všechny na jejich cestě zastaví děsivý obrovitý policejní šerif města Beznaděj. A všechny tři zatkne a odveze je do důlního městečka uprostřed pouště, do Beznaděje. Je to město plné rozkládajících se mrtvol, neobvyklého násilí, děsu. Je plné vyjících kojotů, agresivních supů, hadů, pavouků,... Je to snad to nejděsivější místo na světě, kde všichni jeho obyvatelé jsou mrtví, žije tu jen ta havěť a krvácející násilnícký policajt. K postavám ze silnice č. 50 se přidají ještě dva cestující, kteří se rozhodnou pro návštěvu města sami a vězněm šerifa se stane i jeden starý obyvatel města, který ze záhadných důvodů nebyl zabit. Co se tu děje? Jaké tajemství skrývá ten důl, konkrétněji Čínská jáma? Jakým způsobem jsou ovládána zvířata, a co všechno se stane, když se dotknete tajemných sošek? King vám to napsal. Tak si to přečtěte...
Mám oblíbenější knihy od Kinga, ale tahle je samozřejmě opět skvělá, báječná, děsivá, monstrózně ohromná... Jenom tam na mne bylo až moc nerealistických prvků. Lepší by bylo, kdyby se příběh točil kolem pravděpodobnějších událostí. Byl by tak o to víc děsivý. A také se tam až moc hlavní postavy zaobíraly Bohem, to mne už vytáčelo.
Jinak na knihu, ale rozhodně nezapomenu. Hlavně ne na brilantní začátek, který byl tak o 50 % lepší než konec. Na to, jak si hlavní postavy odchytí rozkládající se policajt, budu ještě dlouho myslet.
Jinak celkově je kniha prostě super, takže rozhodně čtěte...

LHANÍ JE FIKCE, FIKCE JE UMĚNÍ, A PROTO VŠECHNO UMĚNÍ JE LEŽ.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Siginitou Siginitou | Web | 5. dubna 2017 v 12:43 | Reagovat

Tak vypadá velmi lákavě. Ještě jsem ji nečetla, ale nejspíš po ní sáhnu. :)

2 Erin Walentine Sammael Erin Walentine Sammael | Web | 23. března 2018 v 16:01 | Reagovat

Jeho knihy mne moc nebaví

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama