V šedých tónech - Ruta Sepetysová

12. dubna 2017 v 17:33 | Anna 13 |  Tematika 2. světové války
V šedých tónech

Originální název: Between Shades of Gray
Žánr: Válečný román
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 288
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

-----------Na motivy skutečných událostí-----------

-----------Chystá se filmové zpracování-----------


Anotace: Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Ale jednoho večera k nim domů vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři.
Lina se musí naučit bojovat o život, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky své rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům podaří jejímu otci je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech.


Můj názor: Kniha krásná, autentická, strašlivá, opravdová, šedivá, plná bolesti a zoufalství, ale také naděje. Miluji ji. Miluji celý ten tak strašně dojemný a emotivní příběh. Miluji hlavní postavy. Tento příběh je takový ten z mála, který si budete pamatovat strašně dlouho a budete na něj vzpomínat s děsem, se slzou v oku, ale i s úsměvem na tváři. Neboť tento starý příběh nám dává naději a odvahu, ukazuje jak žít...

NĚJAKÁ ŽENA, KTERÁ BYLA TAKY NA SEZNAMU, RODILA. JAKMILE PŘESTŘIHNOU PUPEČNÍ ŠŇŮRU, NALOŽÍ JE OBA DO AUTA.

Je to už nevím kolikátý příběh z 2. světové války, ale je první, kde se lidé místo Hitlera děsí Stalina. I jeho krutovláda byla absolutně šílená a padlo mu za oběť nespočet lidí.
Příběh v této knize je fiktivní, nicméně postavy vymyšlené zažívají reálné události, okamžiky. Už během začátku se rozbrečíte a kapesníky budete potřebovat několikrát. Kniha je neuvěřitelně vybarvená, všechno zažíváte díky dokonalým popisům jakoby na vlastní kůži, je nabitá emocemi, kniha vás ovládne...
Opět si uvědomíte, co vlastně máte. A budete vděční...
Uchovejte si tento příběh ve své paměti, ze srdce ho vymazat nedokážete i kdybyste chtěli sebevíc.
Nezapomínejme na dějiny světa. Dějiny jsou lidé, dějiny jsou příběhy. I my tvoříme historii a mne začíná čím dál více bavit a zajímat.

- MUNCH ŘEKL: Z MÉHO HNIJÍCÍHO TĚLA VYROSTOU KVĚTY A JÁ JSEM V NICH A V TOM JE VĚČNOST.
NO NENÍ TO KRÁSNÉ?
- TO TY JSI KRÁSNÁ, PROTOŽE TO TAK VNÍMÁŠ.

Kniha o patnáctileté dívce, kterou s její rodinou přetransportují do pracovních táborů. Musí se naučit přežívat v těch nejhorších přírodních podmínkách, musí vydržet neustálé ponižování, nadávání, fyzické napadání a nesmí svým věznitelům dát to, co chtějí: svůj strach. Ale i v těchto podmínkách, kde zima, hlad a nemoce přivolají smrt, vládne víra a naděje. Umění i láska se objeví i v této těžké době a jsou o to vzácnější a kouzelnější.
Přečtěte si tuto knihu, protože když to neuděláte, tak se připravíte doslova o zázračný čtenářský požitek. Já řadím knihu mezi ty nejkrásnější v mém životě. Opravdu.
Zdá se, že na scéně se objevila pro mě nová a nesmírně talentovaná autorka. Patří jí můj obdiv i velký dík za tento příběh.

V HLUBINÁCH ZIMY JSEM KONEČNĚ ZJISTIL, ŽE UVNITŘ MĚ TKVÍ NEZLOMNÉ LÉTO.
(ALBERT CAMUS)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama