Zmizelá - Gillian Flynnová

17. dubna 2017 v 0:47 | Anna 13 |  Thrillery
Zmizelá

Originální název: Gone Girl
Žánr: Thriller
Rok vydání: 2014
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 528
Vazba knihy: Brožovaná
Ocenění: Specsavers National Book Awards (International Author of the Year), GoodReads Choice Awards - 2012 (kategorie Mystery and Thriller)

-----------Zfilmováno-----------


Anotace: Zdálo se to jako ideální manželství. Zdání však může vražedně klamat...
Amy Elliottová Dunneová zmizela v den pátého výročí svatby. Nick Dunne, její muž, je po sérii nalezených důkazů obviněn z vraždy své ženy. Nick prohlašuje, že nic nespáchal, Amyini přátelé a zápisky v jejím deníku tvrdí opak. Kdo má pravdu? Jak ji poznat? A pokud je Nick nevinný, kam se poděla Amy?
Na první pohled jednoduchou zápletku dokázala Gillian Flynnová přetavit v kriminální psychologický román, jenž svými nečekanými zvraty uchvátil čtenáře, a to nejen v USA, kde bylo během půl roku 2012 prodáno více než dva miliony výtisků - vzápětí nato se stal doslova celosvětovým kultem i fenoménem. O jeho literárních kvalitách svědčí i to, že byl zařazen do užší nominace na prestižní Womans Prize for Fiction (známou též jako Orange Prize). Scénář k filmové verzi příběhu napsala Flynnová sama - a jak je jejím zvykem, dokázala překvapit i v něm...


Můj názor: Našla jsem dokonalou knihu, se kterou jsem prožila dokonalé tři dny. Příběh, tak dokonale zapletený, že by ho čtenář sám nedokázal rozplést a tak nečekaný, že vám bude doslova vyrážet dech.
Po dočtení knihy sedíte s tou tlustou knihou v rukou a víte, že jste právě přečetli něco absolutně bombastického a výjimečného, jedinečného. Víte, že i když o té knize budete psát nebo o ní mluvit, doporučovat ji, že stejně nikdy nevyjádříte slovy to, co tato kniha ve světě literatury představuje. Jsem vykolejená, jsem unešená, překvapená, giganticky užaslá. Přenadšená. Už nikdy nebudu číst lepší detektivní příběh či thriller. Tohle je samotný vrchol tohoto žánru. Nebo si snad někdo z našich světových autorů troufne porazit Flynnovou?

JSEM TĚHOTNÁ LÁSKOU!

O Zmizelé slyšel snad každý čtenář současné literatury. I já jsem se k ní dostala až po čtyřech letech, co je u nás vydaná. Já vám říkám: pokud máte možnost si ji přečíst, pokud ji držíte v ruce a přemýšlíte jestli se do ní pustit, protože to vypadá na dost velké sousto, tak prosím vás, neváhejte. Pokud byste někdy v životě měli něčeho litovat, tak toho, že vám tato kniha proklouzla mezi prsty. Litovat toho, že jste nečetli Zmizelou...

MOJE MATKA VŽDYCKY SVÝM DĚTEM ŘÍKÁVALA: KDYŽ SE CHYSTÁTE NĚCO UDĚLAT A NEVÍTE, JESTLI JE TO DOBRÝ NEBO ŠPATNÝ NÁPAD, PŘEDSTAVTE SI HO VYTIŠTĚNÝ V NOVINÁCH, KDE SI HO CELÝ SVĚT MŮŽE PŘEČÍST.

Kniha je samozřejmě klenotem všech milovníků thrillerů a detektivek, temných příběhů. Pokud milujete zápletky, zvraty, děs, překvapení, tak tuto knihu budete oslavovat, neboť se vám jich dostane nespočetně. Ale pozor: knihu doporučuji všem náruživým čtenářům. Nezáleží na tom, jestli vás zrovna tento žánr baví a jestli ho vyhledáváte. Flynnová má takový dar, takovou představivost, kterou bravurně tasí na papír, že vás chytí a nepustí. Nedokážete z cest, kterými se ubírá její příběh vystoupit, nedokážete se zastavit, nedokážete přestat v té jízdě. A až budete u konce, možná se vrátíte zpět na začátek, protože to budete chtít zažít znovu, i když to asi už nikdy nebude takové, jako poprvé.
Chci tím říci, že tento vrcholně napsaný psychologický román osloví každého OPRAVDOVÉHO čtenáře.
Tato kniha v nás totiž vyvolává ty pocity, jak skvělé, báječné, osvobozující a jedinečné je být čtenářem. O čem je vlastně četba. Tato kniha totiž splňuje vše, co má kniha mít, co má v čtenářích probudit. Jak jsem psala již na začátku: dokonalá kniha.

JSI LEPŠÍ NEŽ NĚJAKÁ KNÍŽKA, JSI LEPŠÍ NEŽ VŠECHNO, CO BY SI NĚKDO DOKÁZAL VYMYSLET.

Pokud máte čtenářskou krizi, měli jste v poslední době smůlu na knihy nebo se chcete vrátit ke čtení, potřebujete v četbě podpořit, tak to zkuste se Zmizelou.
Já ten příběh zbožňuji. Miluji styl, jakým je kniha napsaná. Já prostě miluju Gillian Flynnovou.
Vzkaz pro ni: Thank you so very much for this story. Thank you for my feelings that this book produced me. THANK YOU MRS WRITER!!! You are very admirable person, you changed literary world. Love, your faithful reader forever...

LÁSKA JE NEKONEČNÁ SCHOPNOST SVĚTA VŠECHNO MĚNIT: JSOU DO NÍ VETKÁNY LŽI, NENÁVIST, DOKONCE I VRAŽDA: NEVYHNUTELNĚ V NÍ KVETOU JEJÍ PROTIKLADY, JE SKVOSTNOU RŮŽÍ, KTERÁ SLABĚ VONÍ KRVÍ.
(TONY KUSHNER, Z KNIHY ILUZE)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 22. dubna 2017 v 17:25 | Reagovat

velmi dobrá recenze, poptám se po knize v knihovně

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama