Jana Eyrová - Charlotte Bronteová

21. května 2017 v 14:14 | Anna 13 |  Literární klasika
Jana Eyrová

Žánr: Román
Rok vydání: 1968
Nakladatelství: Mladá fronta
Počet stran: 364

-----------Zfilmováno-----------


Anotace: Ubohý sirotek, Jana Eyrová, nemá nikoho, kdo by ji chránil před zlými příbuznými a učiteli. Odhodlaná najít své štěstí se stane vychovatelkou a začne tak svůj nový život v Thornfield Hall. Zanedlouho však Jana zjistí, že Thornfield a vlastník usedlosti, pan Rochester, před ní skrývají tajemství.


Můj názor: Už dlouho jsem si říkala, že začnu číst romány Charlotte Bronteové a Jane Austenové. Je to klasika, kterou prostě čtenář jako já musí znát a román Jana Eyrová se mi už dlouho tiskl v poličce k mým knihám, tak jsem po něm jednou sáhla s tím, že ho možná ani nedočtu, ale alespoň to zkusím. Okamžitě mne učaroval jazyk, jakým Bronteová vypráví a nebylo pochyb o tom, že bych tenhle román dokázala odložit. Nikdy jsem nepoznala krásnější a vznešenější formu psaní. Nic se tomu nikdy nepodobalo a podobat nebude. Jana Eyrová je román, který si vás nezíská ničím moc novým, co se týče zápletek a situací, které potkávají hlavní hrdiny, ale uhrane vás krása jazyka, obšírně dokonalé popisy okolí i charakterů postav a především samotná Jana Eyrová. A pak samozřejmě láska, která je trnitá, bolestivá, krásná, osvěžující a zakázaná. V knize je hodně tajemství a celý příběh se zdá jako pohádka s přešťastným koncem.
I když je to příběh velmi starý, odnesete si z něj nesčetně ponaučení, hlubokomyslných pravd a inspirací.

LIDSKÉ BYTOSTI MUSÍ NĚCO MILOVAT.

Kniha začíná v Janině dětství, kdy se jako desetiletý sirotek musí vypořádat s tyranií svých příbuzných, kteří ji mají v péči. Později se ocitá v sirotčí dívčí škole, kde si pobude osm let. Stane se z ní silná, vzdělaná, moudrá, odvážná a svá dívka, která si půjde za štěstím.
Ocitne se v odlehlém Thornfieldu v krásné divé přírodě. Stane se vychovatelkou osmileté holčičky a v domě se zamiluje do svého pána. On ji lásku opětuje. Avšak vše je komplikovanější než by se mohlo zdát a nejde zdaleka ani tolik o postavení či majetek nebo věkový rozdíl. Pan Rochester skrývá tajemství, které postupně odkrývá a způsobí pohromu, která ovlivní životy všech.
Milovala jsem to vyobrazení zakázané lásky, milostné rozhovory Jany a Edvarda. Celý ten příběh, jeho postavy, prostředí, jeho malebnost a jedinečnost jsem si zamilovala a četla jsem ho každou volnou chvíli.

JE TO SLABOST A HLOUPOST ŘÍKAT, ŽE BYS NĚCO NESNESLA, KDYŽ TI JE SOUZENO, ŽE TO MUSÍŠ SNÁŠET.

S tím příběhem jsem souznila. Těšila jsem se i do školy, kde všechny přestávky prožiji v dalekém Thornfieldu v mlze lásky, která se nemohla úplně probudit. Usínala jsem a přemýšlela nad příběhem.
Četla jsem ho týden a teď je mi líto, že už skončil.
Jana Eyrová zůstane už napořád jednou z mých nejoblíbenějších ženských postav. Po celý příběh jsem ji obdivovala a v duchu s ní rozmlouvala a radila jí. Ne vždy mne poslechla. :)
Dala mi naději a odvahu.

JE PRAVDA, ŽE KRÁSU VIDÍ TEN, KDO JI CHCE VIDĚT.

Nebudete se chtít z románu vynořit a vnímat to všechno kolem nás, co není ani zdaleka tak nádherné, jako samotný Thornfield nebo city hlavních postav.

POCÍTILA JSEM PRUDKOU ROZKOŠ, JAK JSEM SE NA NĚHO DÍVALA - ÚŽASNOU, ALE BOLESTNOU ROZKOŠ, RYZÍ JAKO ZLATO, ALE TRÝZNIVOU JAKO OSTRÝ OCELOVÝ HROT - ASI TAKOVOU, JAKOU POCÍTÍ ČLOVĚK ZMÍRAJÍCÍ ŽÍZNÍ, KDYŽ SE PŘIPLAZÍ KE STUDÁNCE, ALE VÍ, ŽE JE OTRÁVENÁ, A PŘECE SE NAD NÍ SKLONÍ A HLTÁ TY BOŽSKÉ DOUŠKY.

Příběh končí šťastně, ale pořád tam je ta hrozba, která vychází z povah hrdinů, že se vše zhroutí a nastane zkáza. Štěstí, kterým je protkaný konec, však neprožije snad žádný z nás. A pokud někomu je souzeno prožívat takovouhle bezpodmínečnou lásku, tak získal tu nejvyšší cenu této planety.

CIT NEKOŘENĚNÝ SOUDNOSTÍ JE MDLÝ NÁPOJ, ALE SOUDNOST NEMÍRNĚNÁ CITEM JE HOŘKÉ A DRSNÉ SOUSTO, KTERÉ ČLOVĚKU UVÍZNE V KRKU.

Ať se teď rozhodnu pro jakoukoli knihu ke čtení, tak vím, že budu nejspíše trpět u stylu psaní. Po Bronteové se mi bude zdát, že jsme zapomněli, jak vyjádřit opravdu opravdově a upřímně to, co chceme vyjádřit, jak cítíme, že to chceme vyjádřit. Možná sáhnu po Rutě Sepetysové nebo Rowan Colemanové. Ty se mi vždy líbili. Ale dám si den pauzu od čtení, abych vstřebala ten nádherný konec, který jsem hlavním hrdinům tolik přála. Dlouho jsem si žádnou knihu takhle neužila.

KÉŽ BY SES NIKDY, TAK JAKO JÁ, NEDĚSIL, ŽE SE STANEŠ NÁSTROJEM ZLA PROTI TOMU, KOHO Z CELÉHO SRDCE MILUJEŠ.

Příběh byl mnohokrát zfilmován a já bych se na nějakou jeho podobu ráda podívala, ale v tom nepřeberném množství nevím, který z nich je nejkvalitnější. Pokud někdo z vás viděl Janu Eyrovou na plátně a líbila se vám, tak mi prosím napište rok zfilmování. Já se na to pak podívám. I když nemám ráda filmy podle knih, tak myslím, že tohle by nemusela být tragédie, ale krásné zpracování.

NAŠE LÍBÁNKY BUDOU TRVAT CELÝ NÁŠ ŽIVOT.

Knihu doporučuji všem milovníkům klasické literatury, ale ty ji už mají bezesporu dávno přečtenou. Je to kniha všech romantiků, kteří fandí pravým láskám. Je to úžasný historický román. Je to nesmrtelný příběh. A já jsem šťastná, že ho znám, že jsem ho mohla prožít...

VÍM, CO TO JE, ŽÍT JEN PRO ČLOVĚKA A S ČLOVĚKEM, KTERÉHO MILUJI NADE VŠECHNO OSTATNÍ TADY NA ZEMI. ŽÁDNÁ ŽENA NA SVĚTĚ NEBYLA SVÉMU MUŽI NIKDY TAK BLÍZKÁ, JAKO JSEM JÁ, NIKDY NEBYLA NATOLIK KOSTÍ Z JEHO KOSTI A TĚLEM Z JEHO TĚLA. NIKDY NÁM NEPŘESTANOU V PRSOU BÍT NAŠE SRDCE V DOKONALÉM SOULADU - PROTO JSME STÁLE POSPOLU.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama