Pět dní - Julie Lawson Timmerová

13. května 2017 v 19:04 | Anna 13 |  Romány pro ženy
Pět dní

Originální název: Five Days Left
Žánr: Román pro ženy
Rok vydání: 2014
Nakladatelství: Fortuna Libri
Počet stran: 368
Vazba knihy: Vázaná


Anotace: Strhující příběh o lásce, přátelství, odpovědnosti, odvaze, o síle vzepřít se ranám osudu.
Zbývá pět dní - pět dní do fatálního rozhodnutí, jež ukončí utrpení hlavní hrdinky, ale ovlivní i život její rodiny a přátel. Sebevědomá, ctižádostivá právnička Mara jednoho dne zjistí, že trpí nevyléčitelnou Huntingtonovou chorobou, která postupně ničí nejen její tělesnou schránku, chování a vzhled, ale především její intelektuální schopnosti. Dá si slib, že vydrží do chvíle, kdy už nebude moci žít důstojně a stane se pro svou dceru a manžela i pro rodiče nesnesitelnou přítěží. Není to snadné rozhodnutí, ale Mara je odhodlaná slib dodržet a na osudovou chvíli se systematicky připravuje.
Na internetu se virtuálně sblíží se Scottem. I on stojí před bodem zlomu. I jemu nemilosrdně běží čas a blíží se chvíle, kdy se bude muset rozloučit s chlapcem, o nějž se společně se svou ženou staral, když si chlapcova matka odpykávala trest ve vězení.


Můj názor: Tak tohle byla tedy kniha. Měla jsem ji v knihovničce už pěkně dlouhou dobu, ale pořád jsem na ni neměla patřičnou chuť. Lidé, kteří četli knihu Než jsem tě poznala ji hodně doporučovali a tak jsem si ji půjčila.
Ze začátku mne kniha automaticky chytla. Příjemný styl psaní, zajímaví hrdinové, od začátku jste v napětí... Nejvíce se mi líbil námět, který, jak jsem později zjistila, šel možná trochu lépe zpracovat.
Jedná se o knihu, ve které jsou dva hlavní hrdinové, kteří se ale za celou dobu příběhu nepotkají, píší si jen přes chatovací fórum. Na jedné straně je žena: úspěšná právnička, která má nádherného muže a adoptovanou pětiletou dcerku. Trpí Huntingtnovou chorobou a chystá se spáchat sebevraždu. Na druhé straně muž: basketbalový trenér a učitel, který se svou krásnou ženou očekává své první dítě a mezitím s ní má v pěstounské péči osmiletého chlapce, který se však brzy vrátí ke své matce vracející se z vězení.
Pro ni zbývá pět dní do konce života, pro něj pět dní, než bude muset navždy opustit kluka, o kterého se rok staral, a kterého začal považovat za vlastního syna.

PATŘÍ SNAD MEZI DOVEDNOSTI NEZBYTNÉ PRO MATEŘSTVÍ KOORDINOVANÝ POHYB? NEBO JE TO LÁSKA - TOLIK LÁSKY, ABY SE ČLOVĚK DOKÁZAL VZDÁT ŠANCE UTÉCT, A MOHL TEDY BÝT SE SVÝM DÍTĚTEM, A TO ZA JAKÝCHKOLIV PODMÍNEK?

Příběh je to velmi bolestný pro obě strany. Bavilo mě téma pěstounství, které se řešilo u Scotta, ale ještě mnohem více mne nadchnul nápad psát o Huntingtnově chorobě, která se objevila u Mary. Četla jsem o ní něco málo v časopisech a zděsila jsem se, jak je ta nemoc strašná, děsivá, jak vás pomaloučku dokáže úplně zdevastovat. Je dobře, že se píše i o něčem jiném než o rakovině a alzheimerovi.
Přesto, že téma a hrdinové byli zajímaví a obohacující, objevovala se v knize hluchá, nudná a zbytečná místa, které se dala využít lépe nebo měla být odstraněna. Jsem však ráda, že jsem knihu dočetla, protože jsem na konci tak šíleně brečela, že to se nestalo ani u knihy Než jsem tě poznala. Neumím si představit tu bolest všech hrdinů a nedokážu popsat ani to štěstí, kteří někteří měli.
Je to krásná kniha, která rozhodně zaslouží naši pozornost. Je dobré věnovat tomuto příběhu své myšlenky...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Svatá celebrita Svatá celebrita | E-mail | Web | 13. května 2017 v 19:22 | Reagovat

Náš prezident na ty moderní pitomosti nemá čas, on svůj čas prioritně věnuje populismu, aby byl velmi populární a nějaký veliký značkový mobil, ve kterém je facebook jej vůbec nezajímá. Starého psa už nikdo novým kouskům nenaučí, ano s příchodem soudruhů jsme se evolučně vrátili o mnoho století nazpět a postavit ekonomiku a politiku na nových digitálních základech to je pro nás problém.

Podívejme se třeba na to, jaká je na našem internetu úroveň stránek a blogů, je to tady velmi zaostalé, po stránce; fyzické, psychické, umělecké, ekonomické, atd. jaký je král takové je i jeho království, je třeba skončit s dlouhým obdobím, kdy nám pyšně a chybně vládli staré opice s korunou na hlavě.

Z lidí u nás se stali rozmazlení pyšní mamánci neschopní sebekritiky a hrdinských činů, je třeba začít měnit vše od základů, svěříme řízení státu a podniků jenom počítačům s umělou inteligencí a počítače to nepřizpůsobivým lenochům spočítají velmi rychle, ten kdo nebude každý den profesionálně pracovat ten bude eliminován v krematoriu, proto se běžte dneska podívat na hřbitov a do krematoria ať víte, co vás už brzo jistě bude čekat, ekonomika je na prvním místě, každý člověk je v EU snadno nahraditelný GVKB robotem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama