Svět malé January - Michael Schofield

7. května 2017 v 16:57 | Anna 13 |  Skutečné příběhy
Svět malé January

Originální název: January First, A Childs Descent into Madness and Her Fathers Struggle to Save Her
Žánr: Román
Nakladatelství: Triton
Rok vydání: 2014
Počet stran: 296
Vazba knihy: Brožovaná

-----------Skutečný příběh-----------


Anotace: Svět malé January je strhující, podmanivý a bolestný příběh o tom, jak se otec snaží pomoci své malé dceři najít místo v tomto světě navzdory její vážné duševní nemoci. Michael Schofield nás nechává nahlédnout do mysli dítěte, jež žije po většinu svého života v jiném světě se svými "kamarády", kteří existují jen v jeho hlavě. Janiin otec nás s sebou bere na cestu, která začíná jeho přesvědčením, že Jani je jen nedoceněný génius, a pokračuje přes pochopení, že něco skutečně není v pořádku, až po konečnou diagnózu schizofrenie. Michael a jeho žena se ale nevzdávají. Jejich oddanost a vytrvalost mohou být inspirací pro všechny. Janiin příběh velice ocení především rodiny s dětmi, jež trpí nějakou duševní chorobou - a vlastně všechny rodiny, které mají s dětmi jakékoli problémy. Kniha končí celkem optimisticky - Jani je lépe, ale my cítíme, že její boj nikdy neskončí.


Můj názor: Příběh šíleného osudu jedné zdánlivě obyčejné rodiny. Rodiny, do které se dostala duševní nemoc, která postihla bezbranný mozek malé Janni. Holčičky trpící halucinacemi a nezvladatelnými agresivními záchvaty.
Kniha vám dopodrobna ukáže život s nejhorší duševní poruchou na světě. Alespoň tak se o schizofrenii mluví v knize. Budete neskutečně obdivovat celou rodinu, která toho musela vytrpět tolik a vidět toho tolik, prožít si tolik emocí, které snad ani nejsou pojmenované, že se divíte, že ještě dokážou mezi tím vším najít vděk a naději.
Ztratili čas na sebe, málem se vytratila i partnerská láska, hrozilo nebezpečí smrti nejmladšímu členovi rodiny, přišla doba, kdy se otec rodiny pokusil zabít, ale oni tohle všechno vydrželi a podařilo se jim dojít do bodu, kdy je Janni dobře, lépe, dokáže normálně fungovat, chodit mezi lidi, studovat, ale její životní boj nikdy nezmizí. Bojuje stále a svých halucinací se nikdy nezbaví...

SCHIZOFRENIE JE V NĚČEM PODOBNÁ RAKOVINĚ. NEMŮŽETE SE TOTIŽ SPOLEHNOUT, ŽE JEDNOHO DNE ÚPLNĚ ZMIZÍ.

Janni je výjimečným dítětem postiženém právě touto nemocí. Schizofrenie se zrovna neprojevuje u dětí. Janni ji měla nejspíše od narození, ale diagnostikována jí byla až v šesti letech jejího života, tedy po neuvěřitelném utrpení, kterým si ty roky procházela.
Kniha nám chce ukázat nejen život rodiny, ve kterém figuruje dítě s duševní nemocí, ale také upozorňuje na to, jak jsou lidé trpící duševními poruchami vnímány společností a jaké psychiatrické péče se jim dostává. Zde se nahlíží samozřejmě na americký zdravotnický systém v letech 2006 až zhruba 2010.
Je to výjimečná kniha, která dokáže pomoci rodinám s podobnými osudy. Myslím, že dává naději.

TVOJE NEMOC NEJSI TY.

Janni je hrdinkou knihy, hrdinkou rodiny, ale i hrdinkou, která dokáže obstát a neztratit se v reálném světě, ale i v tom jejím "imaginárním". Je to dívenka, která má kolem sebe spoustu imaginárních přátel, kteří ji ovládají, ona se jich však nebojí. Nařizují ji, aby mlátila lidi kolem sebe, i ty, které miluje. Prošla si těmi nejotřesnějšími zařízeními pro psychicky labilní osoby, v šesti letech se dvakrát pokusila o sebevraždu...
Lidi v knize nemůžete soudit, nemůžete k nim vyslat žádné negativní myšlenky, neboť to nejsou fiktivní hrdinové, ale reálné osoby a prošly si takovými situacemi, o kterých nikdo z nás nemůže tvrdit, že ví, jak by se v nich zachoval.
Nemůžeme se divit absolutnímu zhroucení Janniina otce na konci knihy, které ho málem stálo život, protože to, co si vytrpěl nelze popsat slovy, neboť ani emoce, které prožil nejsou pojmenovatelné. V životech těchto lidí se druží láska s nenávistí...

SCHIZOFRENIE NENÍ ROZSUDKEM SMRTI. JE TO CHOROBA, KTERÁ SE DÁ A MUSÍ ZVLÁDNOUT. JE TO ALE TAKÉ SOUČÁST BOHATÉHO SPEKTRA LIDSKOSTI.
CHCI, ABY JANI CELÉ TO SPEKTRUM VIDĚLA. I JÁ HO CHCI VIDĚT. PROTO JSEM NAPSAL TUTO KNIHU.

Život těchto lidí stále pokračuje.
Autor nás nechal nahlédnout do dvou let jejich rodinného života a popsal to vše bravurně, emotivně, až vás to drásalo. Ty dva roky byli nejtěžšími, kterými si prošly. Strach o to, že jejich dcera zabije svého malinkého bratříčka, strach o to, že se jim zabije sama..., děsivé pobyty na odděleních psychiatrie trvajících měsíce, při kterých jejich dítě trpí ve světě, který oni sami nikdy neobjeví. Strach z budoucnosti. Bezmoc, protože nemohou pomoci od úzkostí své dcery.
Kniha je krásně napsána, ale to co v ní objevíte se vám bude vracet a bude se to bránit veškerému vašemu pochopení.

JEJÍ MYSL JE STARŠÍ NEŽ JEJÍ TĚLO.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama