Voda pro slony - Sara Gruenová

27. května 2017 v 11:27 | Anna 13 |  Historické romány
Voda pro slony

Originální název: Water for Elephants
Žánr: Román
Rok vydání: 2008
Nakladatelství: Tatran
Počet stran: 288
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Ocenění: YALSA Book Awards (Axel Awards) - 2007

-----------Zfilmováno-----------


Anotace: Jacob Jankowski sice o svých vzpomínkách nemluvil, ale v jeho devadesátileté paměti zůstávaly. Přechovával v ní vzpomínky na dobu, kdy ho osud hodil do vlaku, v němž měl domov cirkus Benzini - nejúžasnější podívaná na světě. Vzpomínky na svět zalidněný podivíny a klauny, který byl plný zázraků, bolesti, zloby a vášně. Na svět s vlastními úzce vymezenými iracionálními pravidly, s vlastním pojetím života i smrti. Svět cirkusu byl pro Jacoba zároveň spásou i peklem. Přišel do něho, protože ho opustilo štěstí - zůstal bez rodiny a bez peněz a netušil, jak dál, dokud nepřistál na své lokomotivou tažené "lodi komediantů". Právě začínala krize a každý v tomhle třetiřadém cirkuse byl rád, že má alespoň nějakou práci. Marlenu, hvězdu volné drezúry koní, sem přivedla láska k nesprávnému muži, řediteli zvěřince s násilnickými sklony. Slonice Rosie se k cirkusu dostala jako obrovská šedivá naděje, nové číslo, které mělo cirkus zachránit. Jenže s Rosie nebylo možné žádné číslo nacvičit, nebyla schopná poslechnout ani jednoduché příkazy. Pouto, které mezi touto nesourodou trojicí vzniklo, bylo založené na lásce a důvěře a nakonec bylo pro všechny tři jejich jedinou nadějí na přežití.


Můj názor: Tenhle příběh jsem znala z filmu a ani jsem netušila, že jeho předlohou je kniha. Když jsem ji v knihovně objevila byla jsem nadšená. Celkem mě ale literární pojetí dost zklamalo. Na obálce knihy je psané, jaký je to bestseller a jaké emoce jsou do toho vloženy, ale mne přišlo, že je příběh nepropracovaný, v některých částech nudný, pořád dokola opakující se děj, a vůbec celkově mi tam chybí zvraty, převratné myšlenky, napětí... Nevím, jestli je to tím, že jsem nejdříve viděla film, ale je pravda, že pokud bych z filmu nevěděla, že se příběh rozjede, knihu bych přestala číst už v začátcích.
Myslím, že se kniha bude líbit velkým nadšencům cirkusů, neboť jejich historie je myslím napsána zdařile, ale velké lásky se tu nedočkáme, zvratů, při kterých se nám bude tajit dech a budou nás nutit číst dál také ne. Je mi to líto. Ale u knihy jsem strávila jen den. Přesvědčilo mne to v tom, že film někdy může být úchvatnou, dechberoucí a srdceryvnou podívanou, při které vám buší srdce, jste ve svalovém napětí a brečíte, zatímco kniha byla pouze zajímavou předlohou pro úžasného režiséra a scénáristu, kteří z takovéhle knihy dokážou vytvořit něco nezapomenutelného...

BÝT TÍM, KDO PŘEŽIJE, JE HROZNÉ.

Film, ale vyloženě doporučuji. Má vynikající obsazení, nádherné kostýmy i výpravu. Strašně se mi líbil a viděla jsem ho už mnohokrát. V hlavních rolích Robert Pattinson, Reese Witherspoon a Christoph Waltz. Herecký výkon posledního jmenovaného je opravdu výborný. Nikdo by se nehodil na záporného Augusta lépe. Je mi celkem záhadou, že film nedostal žádná významná ocenění, protože je opravdu vydařený. U nás ho shlédnete pod názvem Vlak do neznáma.
Tak přeji příjemné chvíle u knihy či filmu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama