Sůl moře - Ruta Sepetysová

11. června 2017 v 23:43 | Anna 13 |  Tematika 2. světové války
Sůl moře

Originální název: Salt to the Sea
Žánr: Historický román
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 352
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Ocenění: GoodReads Choice Awards 2016, kategorie Best Young Adult Fiction

-----------Na motivy skutečných událostí-----------


Anotace: Když udeří tragédie, vůbec nezáleží na tom, z které země a kultury jste či jaký je váš společenský status. Všichni lidé na palubě lodi Wilhelm Gustloff bojovali za jedinou věc. Chtěli přežít.

Zima roku 1945.
Čtyři mladí lidé.
Čtyři tajemství.

Přišli každý odjinud, ale všechny je žene a pomalu dohání neštěstí, lži a... válka. Tisíce zoufalých lidí prchají k moři před postupující sovětskou armádou. V záplavě utečenců se protnou cesty čtyř mladých lidí snažících se dostat na loď Wilhelm Gustloff, jež slibuje bezpečí a svobodu.
Ne každý slib se však dá dodržet.
Čtenáři i kritiky milovaná autorka Ruta Sepetysová (V šedých tónech, CooBoo 2014, a Potrhaná křídla, CooBoo 2015) se nechala inspirovat největší tragédií v dějinách mořeplavby a pootevřela oponu před válečnou událostí, o níž se toho ví překvapivě málo. Příběh, který mnohé osvětlí a dodá naději i chuť do života.


Můj názor: Už jsem tu psala recenzi na knihu V šedých tónech od této veleúspěšné lidské autorky, která má ohromný talent psát o historických událostech tak, jako by je sama prožila na vlastní kůži. Jako by se její duše protloukla všemi těmi hrozivými událostmi druhé světové války, o kterých píše. Autorka do svých knih vložila tajemství a zapomenuté události, které si však zaslouží naši pozornost, zaslouží se zapsat do našeho podvědomí. Jde o explodující příběhy, které čtenáře tolik trýzní...

CO VIDÍ SLEPÍ VE SNU? ZDÁ SE JÍ NĚKDY TŘEBA O KVĚTINĚ, I KDYŽ V ŽIVOTĚ ŽÁDNOU NEVIDĚLA?

Sůl moře je knihou, kterou jsem si zamilovala, neboť během jednoho jediného dne mi rozpumpovala srdce, které pak bez milosti rozbila. Tříštilo se s osudem jednotlivých hrdinů a já byla uvězněná v záplavě slz, bezmocná odtrhnout oči od knihy, okovaná strachem o mého milovaného Floriana, jehož literární život mi byl po tento den vším.

ZNALA JSEM PTAČÍ LEGENDY. RACCI BYLI DUŠE MRTVÝCH VOJÁKŮ. SOVY BYLY ŽENSKÉ DUŠE. HOLUBICE BYLY DUŠE NEDÁVNO ZEMŘELÝCH SVOBODNÝCH DÍVEK.
EXISTOVAL NĚJAKÝ PTÁK PRO DUŠE LIDÍ, JAKO JSEM JÁ?

Ruta Sepetysová má nejen obdivuhodný spisovatelský talent, ale také odvahu a obrovité odhodlání. Události, na které lidstvo pomalu, ale jistě začalo zapomínat ji dohnalo k tomu, aby je ona sama prostřednictvím jejích fiktivních příběhů vyvedla na světlo pravdy a touto dokonalou beletrií vykonala pro svět TOLIK, neboť připomněla něco, co spoustu lidí neznalo a možná by se to ani nedovědělo nebýt jí.

KDYŽ BUDEŠ VŠÍMAVÁ, NEBUDEŠ SE MUSET VYPTÁVAT.

Její první, již zmiňovaná kniha se týkala pracovních táborů na Sibiři za druhé světové války. Sůl moře je o snad největší námořní katastrofě v dějinách, o potopení lodi Wilhelm Gustloff. Při této zkáze přišlo o život přes devět tisíc lidí, a to převážně malých dětí. Lidí, kteří pluli za svobodou, za nadějí, za ztracenými rodinami...
Proč se tedy pořád mluví jen o Titanicu? Proč nevyjdou na světlo všechny ty lodi, které se potopili za druhé světové války s větším počtem pasažérů než měl Titanic? Celkem prý v moři v této válce zmizelo 25 000 obětí. Dokážeme si to číslo vůbec představit? Moře je ohromným hrobem těl i duší, je pohřebištěm příběhů, které nedobyli svět...

ANO, SKUTEČNĚ VÝJIMEČNÍ LIDÉ NĚKDY ŽIJÍ OSAMĚLÝM ŽIVOTEM...

Zpátky ke knize. O nádherné atmosféře, kterou dokáže navodit jen tato autorka je škoda psát. Já to neumím napsat. Neumím se vypsat ze všech těch pocitů, které se vámi proženou, nedokážu se tu vyznat s bolesti, kterou teď cítím, nepochopím, že mne samotné popisy potápějící se lodi vzali víc než vrcholné scény Cameronova Titanicu. Vidíte, co autorka dokázala? Já bych snad všem vrazila tuto knihu do rukou a donutila ji otevřít. Musela bych vám ji donutit jen otevřít, protože četba by vás uchvátila natolik, že byste se ani jednou jedinkrát nemuseli ke čtení nutit.

VINA JE LOVEC. OSUD JE LOVEC. HANBA JE LOVEC. STRACH JE LOVEC.

Jsou to životy, které na střídačku vyprávějí čtyři mladí lidé.
Joana, dívka putující do Německa za svou matkou, která svou laskavostí a dobrotou vzbuzuje v lidech náklonnost a lásku.
Alfred, mladý námořník, chystající se na svou první plavbu, povýšený myslitel, skrývající v sobě barvy strašidelné temnoty.
Emilia, dívka nesoucí si svou hanbu pod srdcem, bojující se lží a osamělostí, vyniká svou statečností a nezlomností.
A Florian, kluk, do kterého jsem se beznadějně zamilovala, bažící po pomstě, který svou uzavřeností přitahuje všechny kolem sebe, i když on by to chtěl naopak, zrazený umělec, skrývající tajemství, které může zabít jeho i všechny, kdo se k jeho vnitřnímu světu přiblíží.
Už kvůli Florianovi, prosím...

ŘÍKÁ SE, ŽE SMRT MÁ TISÍC DVEŘÍ, KTERÝMI VYPUSTÍ ŽIVOT, A ČLOVĚK SI VŽDYCKY JEDNY NAJDE. NA KAŽDÉHO Z NÁS TY DVEŘE ČEKAJÍ. VÍM TO A JSEM S TÍM SMÍŘENÝ. ALE DĚTI, TO JE NĚCO JINÉHO. S TÍM MÁM PROBLÉM. PROČ DĚTI?

Mladí lidé putují zimou, houštím, popraskaným ledem, aby se zachránili naloděním na Wilhelm Gustloff, netušící, že právě tato loď jim všem navždy změní životy.
Bude se vám zdát, že smrt se nalepila na každou stránku knihy, ale to je válka, která svých obětí měla ještě daleko více než jich potkáte na stránkách knih, i když se to zdá nemožné a nemyslitelné.

JE NEKONEČNĚ POŠETILÉ SE DOMNÍVAT, ŽE JSME MOCNĚJŠÍ NEŽ MOŘE NEBO NEBE.

Přečtěte si příběh mladých lidí, na kterém poznáte i postavu, kterou byste objali štěstím a vděčností, kdyby existovala. Moudrý starý švec putující do bezpečí s rozdávající nadějí vás neuvěřitelně dojme.
Knihu doporučuji. Kniha, která v mém žebříčku překonala spoustu jiných a dostala se na hvězdné první příčky. Já ji miluji. Obsahuje sůl moře, ale po dočtení budou její stránky obsahovat i něco z vás: sůl vašich slz...

HISTORIE NÁS ROZDĚLUJE, ALE SKRZE NÍ SE MŮŽEME SEJÍT V PŘÍBĚHU, STUDIU A VZPOMÍNÁNÍ. KNIHY NÁS SPOJUJÍ V CELOSVĚTOVOU KOMUNITU ČTENÁŘŮ, A CO JE JEŠTĚ DŮLEŽITĚJŠÍ, V CELOSVĚTOVÉ SPOLEČENSTVÍ LIDÍ TOUŽÍCÍCH POUČIT SE Z MINULOSTI.
NESMÍME DOPUSTIT, ABY PRAVDA ZMIZELA S TĚMI, KTEŘÍ TO VŠE PROŽILI.
PROSÍM, DEJTE JIM HLAS.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama