Výš než v sedmém nebi - Griet Op de Beecková

26. června 2017 v 11:43 | Anna 13 |  Romány pro ženy
Výš než v sedmém nebi

Originální název: Vele hemels boven de zevende
Žánr: Román pro ženy
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Host
Počet stran: 320
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Ocenění: Bronzová socha za nejlepší nizozemsky psaný debut

-----------Chystá se filmové zpracování-----------


Anotace: Pět vzájemně propojených postav vypráví svůj příběh.
Lou je dvanáct, Evě šestatřicet, Elsie dvaačtyřicet, Casperovi šestačtyřicet a Josovi jednasedmdesát. Vyprávějí svůj příběh o nečekaném štěstí, které však všechno jen zkomplikuje, o tajemstvích, jež se zdají být příliš velká, o složitosti mládí a překážkách, které narostou do takových rozměrů, že se dají stěží překonat.
A také o pocitech člověka, jenž se ocitne na hranici, za niž se může vydat už jen on sám.

V knize Výš než v sedmém nebi bojuje pětice velmi rozdílných postav spíš se sebou samými než spolu navzájem, v životě, který je strašlivě nádherný a zároveň nádherně strašlivý.


Můj názor: Uvědomila jsem si, že dobrou knihou je u mne ta kniha, u které se při čtení nerozhoduju o počtu hvězdiček, které knihám udílím na Databázi knih, a když nadejde ten okamžik, kdy jedním kliknutím knihu hodnotím, dám ji bez rozmýšlení pět (nejvyšší ohodnocení). Výš než v sedmém nebi je přesně takovou knihou...

JÁ MUSÍM MALOVAT, ABYCH DOKÁZAL SNÁŠET ŽIVOT.

Kdo plníte na Databázi knih Čtenářskou výzvu 2017, tak tato kniha se vám do ní bude hodit a ještě navíc objevíte další spisovatelský talent, který si oblíbíte. Jedním z témat splnění výzvy je: Kniha, jejíž první věta začíná otázkou. Když si to tak vezmeme, tak najít takovou knihu je dost těžké na to, abyste ji doopravdy přečetli, aby vás skutečně bavila. S touto knihou si tedy odškrtnete jedno zdánlivě nepřekonatelné políčko a ještě se velmi obohatíte...

NA MYŠLENKÁCH JE OTRAVNÉ TO, ŽE SI JE NEMŮŽETE ODMYSLET.

Ze samotné anotace cítíte, že to bude milý románek o štěstí i o nesnázích života, o lásce, se šťastným koncem,...
Je to kniha o bolesti a osamocení, o lásce i strachu, o tajemstvích, která nás dokážou zevnitř sežrat. Kniha plná naděje, ale i soucitu, který má se samotnými čtenáři vás dojme a donutí přemýšlet. Možná někoho donutí k tomu srovnat si svůj život. Má spoustu zajímavých myšlenek. Postavy žijíci vašimi životy si budete v srdci hýčkat...
Pro mne excelentní příběh v naprosto unikátním podání...

VŽDYCKY JE NĚKDE NOC.

Pět postav.
Dvě ženy, sestry, ve středním věku. EVA pracující ve vězení, osamocená. ELSIE, dokonalá žena, ředitelka divadla, matka dvou dětí, nespokojená manželka utíkající k milenci.
Muž ve středních letech, malíř, umělec. CASPER s rozervanou duší, která prahne po Elsie.
Muž na pokraji života a smrti, otec Elsie a Evy. JOS je starým alkoholikem hledající svůj klid, nevyrovnaný se svým životem, který žije s pocitem viny, kterou se snaží zapít.
Dívka, puberťačka. LOU, která se ocitá v počátečním kruhu šikany, prahnoucí po lásce, řešící rodinné problémy, ustrašená.
Život je těžký v každém věku.

ŽIVOT JE TĚŽKÝ V KAŽDÉM VĚKU.

Příběh je v podstatě složitý, neboť mi trvalo déle, než jsem porozuměla všem skrytým výrazům, než jsem to vše pochopila, než to vše do sebe zapadlo, než to začalo dávat smysl. Což začalo dávat až na konci.
Autorka příběh člení do krátkých kapitol s mnoha odstavci, takže se kniha čte rychle.

JE JASNÉ, ŽE TO, NA CO EXISTUJE ŘEŠENÍ, NENÍ ZAJÍMAVÉ.
ČLOVĚK NAŠEL ŘEŠENÍ NA DOST VĚCÍ.

Podle knihy se natáčí i film, ale opravdu si neumím představit, jak chtějí tohle vše promítnout na plátno. Tento příběh nemá moc zvratů, čtenář má od určitých chvil tušení, jak se bude příběh vyvíjet dále. Kniha je mocná, film vše uzemní. Nejspíše se na toto zpracování nekouknu...

CHTĚLA SKONCOVAT S BOLESTÍ, NEBO CHTĚLA ZEMŘÍT?

Co mne v knize velmi mile překvapilo a líbilo se mi (opět originalita autorky) byly určité dialogy a myšlenky vyřčené v anglických větách a nepřeložené do češtiny. Pokud anglicky neumíte, tak se nedozvíte, co si postava myslí, nebo o čem si právě hrdinové povídali. Před pár lety by mne to rozlítilo, ale teď v tom shledávám určité poškádlení, metaforu,...
Užíval jsem si to. Angličtinu zbožňuji, a na některé části se vyloženě hodila.
Ti z vás, kteří se orientují alespoň v základech slovník potřebovat nebudou. A není toho tam moc. Abych ostatní čtenáře neodradila.
Přestává se lidem ustupovat.
Crazy idea.

POKUD SE BOJÍM, TAK SI PROSTĚ DOVOLÍM, ABYCH SE BÁLA.

Doporučuji určitě ženám, lidem, kteří potřebují někam popostrčit (jsme takoví téměř všichni, že?) a těm, co baví objevovat nové, méně známé, ale o to víc talentované autory současnosti.
Přeji krásnou četbu.

DOBRÁ PÍSNIČKA VŽDYCKY POMŮŽE.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama