Červenec 2017

Evangelium ohně - Michel Faber

3. července 2017 v 11:37 | Anna 13 |  Sci-fi a fantasy
Evangelium ohně

Originální název: Fire Gospel
Žánr: Román
Rok vydání: 2010
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 212
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Tato kniha spadá do oné skupiny fiktivních děl a dílek, která si hypoteticky pohrávají s příběhem Ježíše Krista, jehož život, smrt i zmrtvýchvstání máme takzvaně jednou provždy evidované v Novém zákoně.
Michel Faber dokázal na velmi malém prostoru a velmi výstižnými jazykovými prostředky předestřít moderní variantu, která by se úplně klidně mohla stát.
Kanadský vědecký pracovník a expert na aramejštinu poněkud děsivou náhodou narazí v Iráku na staré svitky, lidstvu dlouho odpírané v bezpečném úkrytu, z nichž se vyklube nové evangelium: časově dosud nejčerstvější záznam událostí kolem zatčení a ukřižování Krista z pera očitého svědka.
Michel Faber si ve své fiktivní hře představuje, co všechno by takový nález v dnešní době mohl způsobit - v nakladatelském světě, na americkém knižním trhu, mezi čtenáři na internetu, věřícími, nevěřícími i jinak věřícími, při autorském turné. Každopádně je to zápalný materiál, a tak hoří ohně - obrazně i ve skutečnosti.


Můj názor: S Michelem Faberem to zkouším již podruhé. První knihu od něj jsem nedočetla. Byla to Kniha nových zvláštních věcí. Tento autor umí psát, a krásně. Bohužel mne převážně nudí a dle mého neumí ze svých námětů vytěžit větší wow efekty, on se ani nesnaží, aby příběh gradoval, aby s sebou mrskal od postavy k postavě rychlostí nečekaných zvratů. Druhou knihu od něj jsem dočetla. Její námět (ačkoliv nejsem věřící, vlastně jsem proti všem náboženstvím) mne velmi zaujal. Opět jsem asi prostě čekala moc. Ale podle mě se tato kniha vůbec nepovedla.

JEŽÍŠ NENÍ PŘÍBĚH. ON JE KONEC VŠECH PŘÍBĚHŮ.

Vtáhnutí do děje nulové. Zamilování se do postav na bodu mrazu, vlastně vám na nich vůbec nezáleží. Akce maximálně na začátku. Zvratů se moc nekonalo. Nezatají se vám dech. Nic vás nežene dál. Plácáte se od scény ke scéně. Nuda, nuda, nuda. Proč je tahle kniha vůbec na trhu?
Já jsem v ní nenašla nic. Vůbec nic. Mělo se podle anotace jednat o to, že jedno histirické svěděctví převrátí náboženský svět vzhůru nohama, že to změní všechno... Z knihy necítíte žádný boom a konec knihy, to bylo co? Bože, fakt nevím co si myslet, jestli dávat tomuto autorovi ještě šance nebo s ním definitivně skončit.
Možná kniha zaujme ty, co se hlásí ke křesťanské víře... Ty možná donutí nad tím vším přemýšlet.
V čem vidím význačné plus: tak rozhodně v tloušťce knihy (212 str.) a také v krátkých odstavcích. No zkrátka čte se rychle.
Co mne zaujalo a okouzlilo, bylo místo, kde se tajemné papyry po celá tisíciletí schovávali. Kolik tajuplných dokumentů se může na světě ještě skrývat, ale co bychom pro jejich objevení museli obětovat? Tak nad tímhle jsem přemýšlela nejeden večer a myšlenka je to možná až romantická, ale mne zaujala a není až úplně nepředstavitelná...