Dívka ve vlaku - Paula Hawkins

30. července 2017 v 13:47 | Anna 13 |  Thrillery
Dívka ve vlaku

Originální název: The Girl on the Train
Žánr: Detektivka, Thriller
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 328
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Ocenění: VítězGoodReads Choice Awards 2015 (kategorie Best Mystery a Thriller)

-----------Zfilmováno-----------


Anotace: Neznáte ji. Ona zná vás.
Den co den Rachel dojíždí ranním vlakem do Londýna a po cestě si prohlíží útulné předměstské domky. Když vlak na chvíli zastaví u návěstidla, pravidelně se jí naskýtá letmý pohled do soukromí jednoho mladého páru. Postupem času Rachel začíná mít pocit, že ty dva zná. Představuje si, že je zná. Dá jim dokonce jména: Jason a Jess.
Jednoho dne však Rachel letmo zahlédne něco, co ji šokuje. Stačí pouhá minuta, než se dá vlak zase do pohybu, a náhle je všechno jinak... Krátce nato se Rachel z novin dozví, že se její "Jess" pohřešuje, a i když si není jistá, zda tím nenadělá více škody než užitku, rozhodne se obrátit na policii. A ačkoli by se jí nic z toho zdánlivě nemělo týkat, stále více a více se zaplétá do příběhu, ve kterém je těžké věřit i sám sobě, natožpak ostatním, a jenž nakonec obrátí život naruby úplně všem...


Můj názor: Tohle je kniha s doslova "nespolehlivým" vyprávěním...
Knize vládne nejistota, protože hlavní vypravěčkou příběhu je alkoholička, která neustále nasává a pak si na nic nevzpomíná. A když už si na něco vzpomene, pořád není jisté, jestli ty obrazy v hlavě nemá zkreslené či vymyšlené. Takže i když se objeví důkaz, vzpomínka, která by obrátila vše naruby, pořád nic není jisté... Rachel Watsonová je velmi nespolehlivou svědkyní, která nevěří ani sama sobě. Tato hrdinka vás bude vytáčet, protože vás budou deptat její snaživé pokusy odhalit to, co se stalo sobotního večera, kdy zmizí mladá žena. Budete vědět, že je do toho zapletená, ale nemáte žádná vodítka. Nakonec si tuto postavu zamilujete, protože to ona dává knize to, proč s ní zůstáváte dlouho do noci a nemůžete se odtrhnout.
Knihu šíleně moc doporučuji všem nadšencům detektivek a thrillerů. A všem co si zamilovali Zmizelou. Ne nadarmo je k ní Dívka ve vlaku přirovnávána. Obě dvě vás drží v pozoru a nepustí vás, obě se zabývají partnerskými a především manželskými vztahy, obě vyústí v něco nepředstavitelného a z obojích vás neuvěřitelně mrazí. Miluju obě dvě na stejné úrovni.

KDO ŘEKL, ŽE ŘÍDIT SE VLASTNÍM SRDCEM JE DOBRÉ? JE TO ČIRÝ EGOISMUS, SOBECTVÍ, KTERÉ VÍTĚZÍ NADE VŠÍM.

Této knize vládne úžasná atmosféra a pokud jezdíte vlakem, tak vám rozhodně radím, abyste si knihu vzali s sebou. Tím se vám tento famózní literární zážitek zintenzivní. Z knihy mrazí...
Nejvíce se mi líbí její postupná naléhavost, důležitost, ta vystupňovaná gradace. Nejdřív se v tom vlaku jen tak kodrcáte, občas se zastavíte, pak se rozjedete, zrychlujete a nakonec se nemůžete zastavit. Samým napětím se neodvážíte zabrzdit. A pokud dáváte přednost psychologickým románům, tak se vám tato kniha bude líbit, i když zrovna nečtete thrillery. Autorka mi svým nádherným psychologickým popisem připomíná Picoultovou, která se umí na svých postavách, také takto vyřádit... Kniha má smysl, není to bezduchá detektivka. Věřte, že vás bude bavit.
Co se týče zfilmované verze příběhu, tak vám k ní nemohu nic napsat, protože jsem ji neviděla a ani ji nezkouknu. Emily Blunt, která hraje naši pomatenou Rachel, mám ráda, ale do této role se mi moc nehodí. Kniha na mne zapůsobila tak, že se nenechám o tento až vizuální zážitek v mé hlavě připravit.
Určitě si ji ještě někdy přečtu a jsem nadšená. Označení bestseller má oprávněné. Knihou roku 2015 se stala díky své nenapravitelné hrdince, atmosféře, která vás dusí a vlaku, kterým dojedete až na samotný konec, ale nebudete chtít vystoupit...

OBČAS SE MI NIKAM NECHCE, ZDÁ SE MI, ŽE KDYŽ NEBUDU MUSET V ŽIVOTĚ VYSTRČIT NOS Z DOMU, BUDU NEJŠŤASTNĚJŠÍ ČLOVĚK NA SVĚTĚ.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Heaven Heaven | Web | 30. července 2017 v 13:56 | Reagovat

Mně se celkem líbila, ale na to, jak byla pořád pokládána za knihu roku, to nebyla taková pecka jak jsem si myslela :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama