Já, Mattoni - Legenda o prodavači vody - Petr Zikmund

18. července 2017 v 11:45 | Anna 13 |  Historické romány
Já, Mattoni - Legenda o prodavači vody

Žánr: Historický román
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Česká televize
Počet stran: 456
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

-----------Na motivy skutečných událostí-----------

-----------Zfilmováno-----------


Anotace: Heinrich Mattoni dokázal ve své době nepředstavitelné - díky až pošetilé touze po úspěchu, vášnivé dravosti a geniálnímu, byť spíše intuitivnímu obchodnímu duchu to dotáhl z malého chudého úředníka na velkopodnikatele, jehož jméno dodnes vyslovuje přinejmenším polovina Evropy.
Kniha ovšem není popisem podnikání v druhé polovině 19. století. Není ani biografií raného kapitalisty a charismatického bouřliváka v jedné osobě, i když obsahuje reálné prvky ze života skutečných postav. Je to sága o dramatických rodinných zvratech ve vzrušující době soumraku Rakousko-uherské říše a nástupu nového řádu. Je to legenda o vnitřní síle a až bezbřehé odvaze, ale také o náhodě a zejména o vztazích, v nichž často platí, že od lásky může být jen krůček k nenávisti.


Můj názor: Když se minulý podzim ocitl na obrazovkách České televize nový seriál Já, Mattoni, tak jsem se každý pátek těšila na jeho premiéru. Zamilovala jsem se do celého příběhu. Líbily se mi herci, kostými, výprava, scénář... David Švehlík se na roli vládního rady von Mattoni strašně hodil a skvělé výkony podaly i například Taťjana Medvecká, Aňa Geislerová nebo Alois Švehlík. Tento nádherný seriál jsem si vychutnávala plnými doušky a těšila se, až si celou tu jízdu zopakuji prostřednictvím knihy, kterou jsem si zamluvila v knihovně.

NA LODI SE ŽIJE JINAK. RYCHLEJI! DNY MAJÍ SÍLU TÝDNŮ A NOCI MĚSÍCŮ! SLOVA TU ZNAMENAJÍ MNOHEM VÍC!

Co mne na knize i seriálu zaráží je, že vlastně ten příběh není pravdivý, i když se jedná o skutečné postavy. Některé prvky by odpovídali pravdě, ale většina je jen výmysl. Když si však odmyslím tuhle celkem podstatnou výtku, tak se mi příběh strašně líbí. Miluju na něm ty rodinné zvraty, Mattoniho příběhy lásky i problémy s jeho dětmi. Nevěnuje se převážná část způsobům jeho podnikání, i když i o něm se ledacso dozvíte, ale právě jeho vztahům. Navíc z období, které vás očaruje...

ŽÁDNOU KNIHOVNU NA SVĚTĚ NEMŮŽETE PŘEČÍST ÚPLNĚ CELOU, VŽDYCKY ZBÝVAJÍ NĚJAKÉ NEPŘEČTENÉ KNIHY.

Myslela jsem si, že knihu možná odložím, jelikož je psaná PODLE seriálu, ale velice překvapila. Od první kapitoly jsem věděla, že v tomhle se tedy vyžiji, že tohle bude příjemný a vzrušující čtenářský zážitek. Poklona Petru Zikmundovi, jak příběh napsal. Líbila se mi forma i styl. Krásné čtivo. Příjemně jsem si tak tedy zopakovala ten příběh z podzimních večerů. Sice jsem si téměř vše pamatovala, ale nebylo to na škodu. Nechala jsem se unášet...

ČÍM ŽIVOT ČLOVĚKA OPRAVDU JE, LEGENDOU, NEBO PRAVDOU?

Pokud by někoho napadlo číst knihu aniž by viděl seriál, tak mu to zcela doporučuji, protože je to kvalitní až melancholické dílo a seriál si klidně můžete pustit až po přečtení. Kdybych seriál neznala, tak by mne kniha dokázala překvapovat v každé kapitole, tedy o zvraty není nouze.
Doporučuji všem nadšencům historie, ale mějte na paměti, že tohle je vymyšlený život Heinricha Mattoniho, ten skutečný možná nebyl románově ideální. Nevím. Nebo se o něm nic moc neví.
Já jsem nadšená, literárně vyžitá, prostě spokojená. Líbilo se mi to. Možná si zopakuji i seriálovou jízdu, protože Mattoni je postavou tak komplikovanou, že ho budete chvílemi nenávidět, chvílemi milovat, obdivovat i proklínat... Ale jedno je jisté...

...UŽ NEBUDE DRUHÝ MATTONI.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama