Asylum - Madeleine Rouxová

17. srpna 2017 v 0:27 | Anna 13 |  Horory
Asylum

Originální název: Assylum
Žánr: Horor
Rok vydání: 2014
Nakladatelství: Jota
Počet stran: 310
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

-----------Série: Asylum (1.díl), Sanctum (2.díl), Katakomby (3.díl)-----------


Anotace: Kdo tam jednou vkročí, není pro něj cesty ven!
Pro šestnáctiletého Dana Crawforda je letní kurz pro nadané studenty životní šancí. Spolužákům na střední škole připadá spíš divný se svým až fanatickým zájmem o dějepis a vědní obory, ale studijní program na přípravné škole New Hampshire College je pro takové podivíny jako stvořený.
Hned po příjezdu se Dan dozvídá, že koleje jsou uzavřené a studenti budou letos bydlet ve zchátralé ubytovně Brookline - někdejší psychiatrické léčebně. Se svými novými kamarády Abby a Jordanem začne zvídavý mladík zkoumat spletité chodby ústavu a jeho utajený suterén. Před očima jim vyvstávají strašidelná tajemství... tajemství, která Dana a jeho přátele spojují s temnou minulostí blázince. Postupně vychází najevo, že Brookline nebyl jen tak obyčejný ústav... A jistá tajemství se derou na povrch.

Originální kniha vyvolává mrazení v zádech a připraví čtenáři nejeden šok, až se mu před očima začnou stírat hranice mezi minulostí a současností, přátelstvím a posedlostí, genialitou a šílenstvím.


Můj názor: Vůbec bych se nebála tu tvrdit, že je to nejděsivější příběh, jaký jsem kdy četla. Teď jsem se zarazila. Opravdu? Nepočítám tu skutečné příběhy, jako jsou třeba ty z Osvětimi, z kterých doopravdy mrazí v zádech, protože ty jsou bezesporu nejhorší. Jsou pravdivé. Ale pokud se zaměřím na horory, tak tato kniha překonala v mých pocitech strachu všechny Kingovky. Bože, vážně tohle píšu? Ale je to pravda. Nikdy jsem se tolik nebála. King je samozřejmě vynikající spisovatel a i jeho hororové scény vyvolávají neuvěřitelnou paniku, ale tuto knihu jsem nemohla odložit ani když se začalo stmívat. A hororům se "ve tmě" vyhýbám. Jenže já si řekla, že to prostě zvládnu. To napětí bych přes noc nevydržela. Teď si ale neumím představit, že zalehnu. Ta kniha mne tak vyděsila, že zhasnu až nad ránem. Tuhle noc jinak nedám. :)

HISTORIE SE NENÍ TŘEBA BÁT.

Kniha je na serveru Databazeknih.cz označena jako 91. nejhůře hodnocená kniha. Samozřejmě jsem si tohoto štítku všimla a ke knize přistupovala skepticky. Uvědomte si, že kniha je psána spíše pro mládež. To znamená dvě věci: vystupují v ní náctiletí hlavní hrdinové a i styl psaní je trochu jednodušší. Nemyslím si, ale, že by se kniha nemohla líbit i starším čtenářům pokud k ní budou přistupovat tak, že je cílena na mladší generace. Co se týče porce strachu, té se všem dostane vrchovatě, kdo umí četbu doopravdy prožívat. Musíte se umět zahalit do té temnoty, objevovat se zatajeným dechem další a další tajemná zákoutí ústavu, našlapovat po zastaralých schodech, se zatajeným dechem číst vzkazy se záhrobí... Musíte se tam dooopravdy vydat a prožívat to, jak nejlépe budete moci. Pak se vám bude chtít křičet na hlavní hrdiny ať tam nechodí, že tam nechcete, že se příliš bojíte... U filmového hororu si můžete zakrýt oči a přečkat tu scénu ve tmě, ale to u knihy nelze. Nemůžete přeskočit stránky, když se bojíte, uniklo by vám to nejdůležitější i nejkrásnější. Je totiž krásné, když tohle knihy dokážou. Doslova vás přenést, vyvolat ve vás pocity nevolnosti, strachu, paniky, třes,... Když tohle kniha dokáže je magická.

KDE VLASTNĚ ZAČÍNÁ ŠÍLENSTVÍ? JE JEHO ZÁRODKEM PARANOIA A NEVYROVNANOST JAKO U JORDANA NEBO UTKVĚLÁ POSEDLOST, JAKOU POZOROVAL U ABBY? KRÁČEJÍ PO TENKÉ ČÁŘE MEZI GENIALITOU A ŠÍLENSTVÍM. ZNÁŠ JI DOBŘE.

I když teď nejsem schopná si ani zajít na záchod, přesto tuhle knihu miluju. A chci ji vlastnit. Je to první knížka, hororová knížka, se kterou jsem vydržela do noci. Se kterou jsem toho tolik prožila. Mám pocit, jako bych se vrátila z výletu... Bylo to děsivé, ale úžasné dobrodružství. Na tajemné katakomby, fotografie, schody, laboratoře, cely a úzké chodby nikdy nezapomenu. Mám ten celý komplex vytavený v mozku jako mapu. Věděla bych kudy kam, kdyby to vše existovalo, ale nikdy bych tam nevkročila. Děkuju Dane, Abby a Jordane (můj nejoblíbenější) za ten dokonale prožitý den. Těším se, až vás opět objevím v dalších knihách... Jste jedni z nejlepších literárních hrdinů.
Knihu doplňují i dokumentární fotografie ze skutečných psychiatrických léčeben. Nikdy vás nic tak neděsilo. Rozhodně to příběhu přidává na autenticitě a vám to dodá ještě o kapku víc z vaší představivosti. Grafická úprava knihy je nádherná, originální. A ještě něco. Název knihy na obálce ve tmě svítí. Snad, abyste ani ve tmě nezapomněli...

V ŠÍLENÉM SVĚTĚ JSOU POUZE ŠÍLENCI NORMÁLNÍ.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tánička Tánička | E-mail | Web | 9. října 2017 v 15:38 | Reagovat

K téhle knížce mě především táhne obálka která je podle mého vkusu báječná a ta anotace je ještě lepší dám si tu knihu na svůj dlouhý seznam knih.

2 Erin Walentine Sammael Erin Walentine Sammael | Web | 23. března 2018 v 16:00 | Reagovat

Tuto knihu jsem nikde nenašla :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama