Jsem ženská - Anna Swirszczynská

27. srpna 2017 v 22:49 | Anna 13 |  Poezie
Jsem ženská

Žánr: Poezie
Rok vydání: 2012
Nakladatelství: Pistorius A Olšanská
Počet stran: 160
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Výbor z díla Anny Swirszczynské (1909 - 1984) obsahuje průřez sedmi sbírkami významné polské básnířky. Český čtenář tak poprvé získává možnost seznámit se v knižní podobě s její spontánní a nepatetickou poezií, reflektující jak intimní chvíle, tak velké historické události. Verše Anny Swirszczynské se opírají o autorčinu teorii básnické tvorby, která akcentuje poezii emocionální a angažovanou, jež má lidem pomáhat žít i umírat a která má také mluvit ve jménu ponížených a trpících. V některých básních se spojuje neskrývaná erotická tematika s vědomím obtížnosti ženského údělu, jiné představují jedinečnou výpověď o člověku v nesnadných časech okupace a ty, které byly napsány nejpozději, přinášejí vzpomínky na dětství a ztracené blízké.


Můj názor: Vyloženě mi vadí, když se rozebírá poezie. Když se analyzuje a pitvá. Jako lidé nemáme právo hodnotit cizí duše a básně jsou v podstatě takové jejich úlomky. Já je poznávám, cítím, přemýšlím nad nimi a prožívám je. Když se mi báseň nelíbí, obrátím list. Když mne báseň zaujme tak si ji opíši a čtu ji několikrát za sebou.
Poezii moc nevyhledávám a nečtu. Miluji Arthura Rimbauda, který je mi svými verši velmi blízký a kterého považuji za krále poezie. Za naprostého lidského génia, za vidoucího.
Autorka této knihy mi učarovala svou opravdovostí a rozevřeností se světu. V jejích básních je ženství a život. Život žen moderních i vesnických, matek.. Do svých slok zachytila momenty druhé světové války, které o ní vypoví více než samotný román. Její nesmírný talent mne zaujal natolik, že jsem si knihu rozprostřela do tří dnů, abych si ty básně opravdu vychutnala. Zde je jejich ochutnávka…

JSEM BEZVÝZNAMNÁ.
NIKDY NA TO NEZAPOMÍNÁM.
CHODÍM JAK BEZVÝZNAMNÝ ČLOVĚK,
SEDÍM JAK BEZVÝZNAMNÝ ČLOVĚK,
MYJU SE, SPÍM A JÍM
NAPROSTO BEZVÝZNAMNĚ.

...

UMÍRÁNÍ
JE PRÁCE NEJTĚŽŠÍ
ZE VŠECH.

STAŘÍ A NEMOCNÍ
BY OD NÍ MĚLI BÝT OSVOBOZENI.

...

BÁSNĚ SE MAJÍ PSÁT JEN VE STAVU INSPIRACE.
BÁSNĚ MÁME PSÁT A PŘITOM RADOSTÍ TANČIT NEBO PLAKAT.
POEZIE JE EXHIBICIONISMUS. NAHOTA.

...

MÁ PRÁVO MÍT TLUSTÉ BŘICHO,
JEJÍ BŘICHO PORODILO PĚT DĚTÍ.
HŘÁLY SE U NĚJ,
BYLO SLUNCEM JEJICH DĚTSTVÍ.

PĚT DĚTÍ ODEŠLO,
ZBYLO JÍ TLUSTÉ BŘICHO.
TO BŘICHO
JE KRÁSNÉ.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama