Ostré předměty - Gillian Flynnová

25. srpna 2017 v 0:18 | Anna 13 |  Thrillery
Ostré předměty

Originální název: Sharp Objects
Žánr: Thriller
Rok vydání: 2008
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 272
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Ocenění: The CWA Dagger Awards (Best Thriller) - 2007, The CWA Dagger Awards (Best First Book) - 2007

-----------Chystá se seriálové zpracování-----------


Anotace: Stěží si představit hrůznější zločin než uškrcení malé holčičky. Zapomenuté missourijské maloměsto Wind Gap se ještě nevzpamatovalo z jedné brutální vraždy, a už je tu další, stejně strašná a nepochopitelná. Proč nevinné dívky? A proč jim vrah vytrhal skoro všechny zuby?
Pro mladou chicagskou reportérku Camille Preakerovou je takový případ sólokaprem, který může pomoci nejen jí, ale i nevýznamnému listu, v němž je zaměstnána. Ve Wind Gap to zná, protože tam vyrůstala, a tak se nechá šéfredaktorem poslat do svého rodiště. Jenže to, co se na začátku zdálo jako kariérní příležitost, nabude postupně mnohem osudovější a tragičtější podoby. Ukáže se, že posedlost jde v tomto příběhu až na krev. A to do slova a do písmene.
Nestává se, aby debutující americká autorka obdržela za svou prvotinu hned dvě prestižní britská žánrová ocenění a dvě nominace na celosvětové ceny za nejlepší debut roku. Gillian Flynnové se to podařilo a její nezvykle otevřené, kontroverzní romány od té doby neopouštějí žebříčky bestsellerů - ani hlavy čtenářů.


Můj názor: Všichni čtenáři, kteří sledují současnou populární literaturu vědí, že autorka této knihy je také autorkou veleúspěšné Zmizelé. Kdo v jisté době nečetl ji, jako by nebyl. Tato knížka mne fascinovala tím, jak falešné celé vyprávění bylo a že ho Flynnová podala tak poutavě, že jste se nemohli odtrhnout. Zmizelá má své obdivovatele i odpůrce. Pro mne je srdcovkou, kterou jsem zhltla za dva dny a nesmírně si ji užila. Doteď na ni myslím.
Talent autorky na mne silně zapůsobil a tak jsem se rozhodla si přečíst i její předešlé tituly. Ostré předměty jsou její prvotinou a mne překvapily, vyděsily i upoutaly...

DEPRESI VŽDY OZNAČUJÍ ZA MELANCHOLII...

Dnešní kniha je opravdu drsná, odporná, ale také vzrušující. Myslela jsem si, že má vadu, ale nakonec jsem s vděkem přijala to, že tato autorka bude mít před čtenářem vždycky navrch. Jaká, že to byla vada? Už od jisté osmdesáté stránky jsem měla 100% jistotu, kdo je vrahem malých dětí. Autorka to vše převyprávěla a pikantními detaily doplnila příběh tak, že jistá hrdinka byla opravdu jistou podezřelou. A nikdo po ní. Ve většině knih můžete mít tušení, můžete být na pochybách, ale zde vám v žilách kolovala jistota. A to byl ten problém. Pořád jsem přemýšlela nad tím, jak tohle může být kniha autorky, která tak překvapivě vygradovala Zmizelou. Ne, že by se mi tento příběh nelíbil, jen mi tentokrát vadila ta má jistota. Jenže to by nebyla Gillian Flynnová, kdyby mne samu před sebou neztrapnila, jak hořce jsem se v tipování vraha zmýlila. Překvapilo mne to. Velmi. A myslím, že takový konec nečekal nikdo. Nebo doopravdy jen málo lidí. Autorka je v tom mistr. Uková ve vás přesvědčení, proti kterému nic není a až na posledních dvaceti stranách všechny kousky puzzle zapadnou do sebe.
Je to zrůdně monstrózní krimi příběh, který vás zmrazí...

CO JE NA TOM ŠPATNÉHO, BÝT JEN MÁMA?

Pokud bych měla knize věnovat další přídavná jména, respektive jejímu příběhu, byla by to tato: zvrhlá, vyšinutá a psychicky labilní. Opravdu šílená. Po dobu čtení budete žít ve světě osob, které nahánějí strach tím, co cítí, co se sebou dělají. Kniha není jen o násilných vraždách, ale také o psychicky nemocných lidech, jejichž charakteristiku zvládla Flynnová na úrovni Picoultové. Jde o lidi, kteří vyrůstali bez mateřské lásky, kterým se líbí násilí a bolest. Kteří nemají sami před sebou žádné zábrany. Zjizvená hlavní hrdinka se mi líbila. Myslím, že každý hlavní hrdina, který není ani pozitivní ani negativní sklidí u fanoušků knih větší ovace. I přes velmi vážný vztah její duše, ukázala hlavní hrdinka svou lidskost.
Postavy v knize jsou šílení a vy byste téměř celé městečko Wind Gap zavřeli do blázince, ale právě v takových příbězích se vyžijí ti praví hororoví a thrilleroví nadšenci...

PŘIPADÁ MI, ŽE KUS TVÉHO SRDCE VLASTNĚ NEPRACUJE, DOKUD NEMÁŠ DĚTI. JAKO KDYBY BYLO STÁLE UZAMČENÉ. JÁ JSEM SE STALA ŽENOU, TEPRVE KDYŽ JSEM V SOBĚ POCÍTILA POHYBY MACKENZIE.

Mne kniha strašně bavila. Zmizelé se asi možná tak úplně nevyrovná, ale opět velmi silně zapůsobila. Myšlenkovými pochody obyvatel missourijského maloměsta se budu ještě dlouho zabývat a možná mne ty hrůzy navštíví i ve snech. Ale já autorku obdivuji a těším se na Temné kouty, které na mne číhají v knihovničce.
A jsem opravdu zvědavá, jak se autorce podaří přepsat do současné podoby Hamleta. Trochu se toho bojím, ale copak může z pera Flynnové vyjít něco, co by negativně pobouřilo literární svět?

DÍTĚ ODKOJENÉ JEDEM BERE BOLEST JAKO PŘÍJEMNOU VĚC.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama