Proč? 13x proto - Jay Asher

12. srpna 2017 v 20:33 | Anna 13 |  Young Adult
Proč? 13x proto

Originální název: Thirteen Reasons Why
Žánr: Dívčí román
Rok vydání: 2009
Nakladatelství: Albatros
Počet stran: 232
Vazba knihy: Brožovaná

-----------Zfilmováno-----------


Anotace: Clay Jensen nechce mít s kazetami, které nahrála Hannah Bakerová, nic společného. Je přece mrtvá.
Ale její hlas říká, že i jeho jméno se na páskách objevuje - že je svým způsobem spoluzodpovědný za její smrt.
Celou noc tedy Clay poslouchá a odhaluje pravdu o životě a smrti Hannah Bakerové a také sám o sobě - pravdu, kterou nikdy nechtěl tak úplně poznat.


Můj názor: Asi se doopravdy nedokážu ubránit porovnávání knihy s mým oblíbeným seriálem 13 Reasons Why, který mne před dvěma měsící totálně pohltil a zaměstnal můj mozek na 24 hodin denně. Vím, že by nikdy nevznikl kdyby neexistovala tato kniha a tak budu k jejímu autorovi shovívavější. Jen říkám, že seriál jde mnohem více do hloubky, rozresluje charaktery postav a snaží se o nahlédnutí do tématu více různými směry. Ptáte se jestli je lepší seriál nebo kniha? Seriál, rozhodně...

NA STŘEDNÍ ŠKOLE VÁS POŘÁD NĚKDO SLEDUJE, TAKŽE JE NEUSTÁLE DŮVOD HRÁT.

Kniha je strašně jednoduchá, hubená a rozhodně špatně napsaná. Nevím jestli je to chyba překladatele či samotného autora, ale přišlo mi, že čtu něco pro děti. Něco opravdu jednoduchého... Některé věty přímo tahají za uši a to je přitom nečtete nahlas. Přijde mi, že jsou špatně poskládané. No a co se týče příběhu, tak samotný nápad je brilantním myšlenkovým počinem. Škoda toho zpracování. Šlo by si s ním rozhodně lépe vyhrát. Clay Jensen a Hannah Bakerová se rozhodně ani trochu nepodobají těm postavám ze seriálu. Navíc se celý děj odehrává během jedné jediné noci, ve filmové verzi trvalo přeposlouchání všech třinácti kazet Clayi Jensenovi pár dnů... A bylo by to i pochopitelnější...

PŘED SEBOU SAMÝM ALE ČLOVĚK NEMŮŽE UTÉCT. NEMŮŽETE SE ROZHODNOUT, ŽE UŽ NECHCETE NIKDY VIDĚT SAMI SEBE. NEMŮŽETE SE ROZHODNOUT, ŽE VYPNETE HLUK VE VLASTNÍ HLAVĚ.

Seriál mne nadchl od prvních scén a tak je samozřejmé, že mne zajímala i kniha. Rozhodně, ale upřednostňuji seriál.
Navíc je to natočeno tak, že vám to zaplní hlavu po ty dny, co ho sledujete. Zamilujete si postavy a celou tu myšlenku. A pochopitelně přemýšlíte hlavně nad tím, ke které straně se postavit. Měla Hannah doopravdy důvod se zabít? Nebo byla jen rozmazlenou holkou toužící po pozornosti, která bere všechno moc vážně? V Hannah jsem se nevyznala a nemyslím, že jsem ji pochopila i když jsem přečetla knihu. Clay Jensen byla postava, pro kterou bilo mé srdce. Každý díl jsem se na něj těšila. A pak tu byl ještě Tony, který mne uhranul svou vyrovnaností a tajemností.
Seriál se zabývá tématem sebevraždy. V knize vidíte příběh ze dvou pohledů. A to z pohledu té dívky, která spolyká prášky (v seriálu si podřeže zápěstí), která vypráví příběh na svých kazetách, který poslouchá Clay. A on je ten druhý vhled do příběhu, kluk, který ji tajně miloval.
Seriál to pojal lépe. Kromě těchto dvou hlavních aktérů ukazuje život rodičů, kterým se zabije dítě. Zaměřuje se na školu, která je obviněna z šikany, díky které se Hannah zabila. A ukazuje životy těch, co Hannah údajně přivedli do hrobu.
Nevím, proč jsem ten seriál tolik žrala a proč si ho ještě pořád pouštím. Samotné téma sebevraždy a důvodů je spouštěčem zajímavých myšlenkových pochodů. Mám tolik otázek, na které si pokaždé odpovím jinak. Záleží v jakém jsem rozpoložení. Miluju ten pohled na dnešní teenagery: na to jak jsou zkažení a děsiví. Seriál mi připomíná, proč k nim mám tak strašný odpor.
Hannah není člověk, kterého budete litovat. Ale určitě každý se v ní trochu najde. Ztělesňuje totiž těžkost bytí, která na každého z nás občas dopadne.
Miluju ten příběh. Ráda jsem si o něm přečetla, avšak mnohem raději ho budu sjíždět stále dokola v podobě seriálových epizod.
A doporučuji ho všem teenagerům. Najdete se v něm. A moc vám přeji, abyste se nenašli v nějakém tom Hannině "důvodu". Buďte upřímní. Já jsem rozhodně z poloviny Clay a z poloviny osoba, která se jen vláčela po školních chodbách: tedy někdo z komparsu... šedá myš.

KDYBY BYLA MOJE LÁSKA OCEÁNEM,
NEZNALA BYCH VÝZNAM SLOVA PEVNÁ ZEM.
KDYBY BYLA LÁSKA POUŠTÍ A NIC VÍC,
NENÍ KROMĚ PÍSKU NIKDE VŮBEC NIC.
KDYBY BYLA LÁSKA HVĚZDA NA NEBI,
NENASTANE ÚSVIT, CO JI ZAHUBÍ.
MÍT TAK VELKOU LÁSKU S PÁREM PERUTÍ,
SAMA SE S NÍ K NEBI VZHŮRU ROZLETÍM.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama