P.S. - Aňa Geislerová

16. září 2017 v 20:20 | Anna 13 |  Motivační literatura
P.S.

Žánr: Fejetony
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 216
Vazba knihy: Vázaná
Ocenění: Magnesia Litera 2016 (cena čtenářů)

-----------Skutečný příběh-----------


Anotace: Soubor fejetonů, kterými herečka Aňa Geislerová přispívala do magazínu ELLE, nyní vychází knižně. V souhrnném vydání vyvstává příběh, který mohl dříve čtenářům snadno uniknout; příběh části života, ve které jako by se odehrálo úplně všechno. Příchod nových členů rodiny, odcházení těch starých, lásky, pády, úspěchy, problémy. Pět podivuhodných let, k nimž autorka přidala ještě několik dříve nepublikovaných textů.


Můj názor: Tahle knížka mě strašně překvapila, dojala, rozlítostnila, potěšila, rozesmála a donutila mne tonout v hlubinách mých nejniternějších myšlenek. Jsem do ní doslova zamilovaná. Do její grafické úpravy, která je prostě kouzelná a perfektně se tak díky ní ocitnete v říši Ani Geislerové. V názorech, pocitech a myšlenkách herečky jsem se mnohokrát našla a žasla jsem nad tím, jak někdo dokáže MÉ stavy TAKHLE PŘESNĚ popsat. Tak asi díky, Aňo... Tohle se ti vážně povedlo. :)

NECHCI MÍT V HLAVĚ JEDINOU MYŠLENKU.

Aňu Geislerovou zná každý Čech. Naší nejúspěšnější herečku mám moc ráda a na její knihu jsem se dlouho těšila, avšak nic jsem neočekávala. V této ženě však dřímá víc než herecký talent. Ona UMÍ psát. A dokáže svými úvahami o svém životě, ale i o životě každého z nás donutit přemýšlet. Ona totiž je také matkou, partnerkou, "obyčejnou" ženou a ne JEN hereckou hvězdou. Ona je úplně normální a milá. A to je strašně uklidňující. O své kariéře se prakticky téměř nerozepisuje. Mluví hlavně o dětech, mateřství, rodině, lásce, partnerských vztazích. Také polemizuje nad láskou, smrtí, strachy, emocemi a smyslem bytí. Píše o životě. Jednoduše žije a dělí se s námi o to, co dobře známe...

CHCI ŽÍT, JAKO BY SE NIKDO NEDÍVAL.

Knížka mě nabudila. Mnohokrát jsem se nad ní pousmála a kroutila hlavou. Tohle čtení mě strašně těšilo a dělalo šťastnou. Bavily mne její slovní obraty, její humorné výrazové prostředky. Líbila se mi její fantazie a snílkovství. Strašně ráda bych knihu hostila ve své knihovničce, protože by stačilo po ní jen sáhnout, až zas bude "zle". A po přečtení pár řádků by bylo blaženě. :D

DNEŠNÍ DEN ZAČAL. TO SAMO O SOBĚ STAČÍ... ZEMĚ SE OTOČILA, POSUNULA SE NA SVOJÍ DRÁZE VESMÍREM, SLUNCE NEVYBUCHLO, METEORIT NÁS MINUL, ŽÁDNÝ ZEMĚTŘESENÍ, SOPKA, TSUNAMI...


Kniha je relaxační a odpočinková, ale zároveň vás u ní pohltí síla vašich emocí a proud myšlenek, který se vám bude převalovat v hlavě a bude čím dál hustší. Myslím, že se kniha bude líbit. A to hlavně ženám. Myslím, že vám zůstane v srdci i v hlavě.

ŘEKNI MI NĚCO KRÁSNÝHO O NAŠEM VZTAHU.
CO?
NĚCO, CO JSME ZAŽILI. CO BYLO KRÁSNÝ.
KDYŽ JSME SURFOVALI?
MYSLÍM NĚCO O LÁSCE?
JO AHA. KDYŽ TĚ PO PORODU SEŠÍVALI.

Pokud však někdo knihu vyhledá a bude očekávat, že se o Aňě dozví něco víc o její kariéře, tak bude zklamán. Geislerová se ve svých úvahách otvírá, ale "jen" co se týče osobního života. Nenabízí pohled do zákulisí natáčení filmů. Ona totiž z této knihy vůbec nevychází jako slavná herečka, či kariéristka. Všichni víme, že je velmi úspěšná, ale po přečtení získáváme pocit, že žije život normálně. Je krásně lidská... Mám ji ráda o moc víc, když teď vím, kým doopravdy je, když sundá masku...

KDYŽ SE NEDOKÁŽETE SPRÁVNĚ ROZHODNOUT PRO NĚJAKOU DŮLEŽITOU VĚC, JAKO JE KOUPĚ DOMU, ROZVOD, SŇATEK, PES ČI DÍTĚ, TAK PRÝ POMÁHÁ NAPSAT SI SEZNAM PRO A PROTI.
KDYBY MĚL ČLOVĚK MOŽNOST NAPSAT SI TAKOVÝ SEZNAM SÁM NA SEBE PŘEDTÍM, NEŽ SE ROZHODNE PŘIJÍT NA SVĚT, BYLO BY TO ASI DOST NÁROČNÝ ROZHODOVÁNÍ. BÝT, ČI NEBÝT?

Doporučuji. A hlavně v době, kdy se nebudete moci vyznat sami v sobě, nebudete vědět kudy kam a jak. Nebudete vědět proč a vaše psychika bude rozkolísaná pod náporem života. Pak sáhnětě po vybarvené knížce, která s vámi udělá zázraky. Bude vám líp, věřte mi.

DALO BY SE ŘÍCT, ŽE ODŽÍT JEDEN JEDINÝ DEN JE STEJNÁ DŘINA JAKO PROŽÍT CELÝ ŽIVOT.

Aňo? Napiš ještě P.P.S. Prosíííííííííííííííííííííím!

DENNÍ SNĚNÍ. ZNÍ TO FÁDNĚ, ALE JE TO PRÁVĚ TAHLE VĚC, KTERÁ MI ZACHRAŇUJE ŽIVOT.

...

JÁ MÁM ROZPOR, JESTLI VŮBEC RÁNO OTVÍRAT OČI, NEBO NE. VSTÁVÁM. V ZRCADLE NEPŘÍVĚTIVO...

...

ČETLA JSEM TENKRÁT OBROVSKÉ MNOŽSTVÍ KRÁSNÝCH KNIH A HROUTILA SE JAK Z JEJICH KRÁSY, TAK Z POCITU, ŽE TO VŠECHNO, CO SE V NICH PÍŠE, ASI NESTIHNU PROŽÍT. CHTĚLA JSEM BÝT ANNOU KARENINOU, VELKÝM GATSBYM A JULESEM, JIMEM I KATTY ZÁROVEŇ.

...

OD SVÝCH DVANÁCTI LET JSEM SNILA O SAMOTĚ.

...

ILUZE JE NĚKDY DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ PRAVDA, TAKŽE ZAPOMEŇTE NA REALITU.

...

ŽÍT KAŽDÝ DEN TAK, JAKO BY BYL POSLEDNÍ, BY BYLO ASI VYČERPÁVAJÍCÍ, ALE ŽÍT KAŽDÝ DEN S LÁSKOU K TOMU, CO NÁM PŘINÁŠÍ, TO UŽ SE ZVLÁDNOUT DÁ. NEMUSÍM BÝT DOKONALÁ, NEMUSÍM VŠECHNO ZVLÁDNOUT, NEMUSEJÍ MĚ MÍT VŠICHNI RÁDI A JÁ JE... TO JE MOJE NOVÁ MANTRA. NEMUSÍM CHTÍT. MŮŽU JEN BÝT A KOUKAT, ABYCH BYLA TÍM, KÝM JSEM.

...

KDO NEZAČNE, NESKONČÍ.

...

PRACUJ, JAKO BYS NEPOTŘEBOVAL PENÍZE, TANCUJ, JAKO BY SE NIKDO NEDÍVAL, ZPÍVEJ, JAKO BY TĚ NIKDO NEPOSLOUCHAL, ŽIJ, JAKO BYS ŽIL V RÁJI.

...

PROČ NEUMÍME MÍT SMRT RÁDI?

...

KÉŽ BYCHOM DOKÁZALI VZBUZOVAT LÁSKU JAKO MIMINKO. A ZÁROVEŇ MILOVAT SVĚT JAKO SVÉ VLASTNÍ DÍTĚ.

...

VYHRÁVÁ TEN, KDO SI PO PŘEČTENÍ UDĚLÁ KRUPICOVOU KAŠI A VEZME SI JI S SEBOU DO POSTELE. SÁM.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama