Ten, kdo stojí v koutě - Stephen Chbosky

29. října 2017 v 23:19 | Anna 13 |  Young Adult
Ten, kdo stojí v koutě

Originální název: The Perks of Being a Wallflower
Žánr: Román pro mládež
Rok vydání: 2012
Nakladatelství: Slovart
Počet stran: 216
Vazba knihy: Brožovaná

-----------Zfilmováno-----------


Anotace: Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít.
Strhujícímu románu Stephena Chboskyho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů.
Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše - máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně.
V Charliem se Chboskymu podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze.


Můj názor: Jsem té knize absolutně oddaná...

NĚKDY SE LIDÉ UCHYLUJÍ DO SVĚTA VLASTNÍCH MYŠLENEK, ABY SE NEMUSELI ZAPOJIT DO SKUTEČNÉHO ŽIVOTA.

V létě dávali na ČTArt stejnojmenný film, který mne celkem zaujal. Sice jsem asi nedostala všechno, co jsem myslela, že po zhlédnutí dostanu, ale byla jsem především zvědavá na knížku. Zajímavostí určitě je to, že film zrežíroval sám autor této dokonalé knihy. A co mne ještě zaujalo? Kniha se umístila na patnáctém místě v žebříčku 100 nejzakazovanějších knih 21. století. Je to vůbec možné, že se někdo rozhodl zakázat někoho seznámit s tak úžasným vypravěčem, jakým je Charlie?

TO JE TEN, CO STOJÍ V KOUTĚ. VIDÍ VĚCI KOLEM SEBE. MLČÍ O NICH. A ROZUMÍ.

Příběh je psán formou dopisů. Patnáctiletý Charlie píše neznámému příteli (je i dost možné, že si ho vymyslel) a svěřuje se mu se svými myšlenkami, pocity, strachy, zkušenostmi a zážitky. Charlie je strašně zvláštní a naprostou kouzelná osoba. Introvertní, přemýšlivý, štědrý, nesmělý, nevinný a upřímný kluk, který se snaží napasovat se do společnosti a komunity středoškoláků. Jeho první dopisy začínají obavami ze střední školy, kde se celkem netypicky skamarádí hned s několika čtvrťáky, kteří jakoby vypadly z románů Johna Greena. Zamilujete si svérázně krásnou Sam, křehkého, vtipného a kamarádského gaye Patricka a i upovídanou Mary Elizabeth. Samotný Charlie je sice hodně přecitlivělý (opravdu v té knize až strašně často bulí), ale vy ho budete milovat. Hlavně pro jeho nevědomost a upřímnost, která někdy nahání hrůzu. Občas dělá a říká věci, které by nikdo nikdy neudělal a neřekl, ale tím také neustále překvapuje a překypuje obdivuhodnou odvahou.

CÍTÍM SE NEKONEČNĚ.
A PŘÍSAHÁM, ŽE V TEN OKAMŽIK JSME BYLI NEKONEČNÍ.

Charlie a jeho přátelé vás mohou zachránit. Zvlášť v posledním dopise jsem měla pocit, že ho Charlie posílá mně, protože jsem ty slova aktuálně opravdu hodně potřebovala. A jediné co mi rozbíjí srdce je to, že mu nemůžu napsat...

PROSTĚ SI MYSLÍM, ŽE KDYŽ SE KLUK DÍVÁ NA HOLKU A MÁ POCIT, ŽE ZPŮSOB, KTERÝM SE NA NI DÍVÁ, JE LEPŠÍ NEŽ TA HOLKA SAMOTNÁ, JE TO ŠPATNĚ.

Zbožňovala jsem to, jakým byl Charlie čtenářem. Nejen, co četl za knihy, ale jak je vnímal, jakým způsobem je četl. Myslím, že jsem až dnes pochopila jednu část knihy z Velkého Gatsbyho. Ne, že by mi ji Charlie vysvětlil, ale ve svém životě zažil jev, o který se Gatsby přel s Nickem Carrawayem. A mne to teď došlo. Tahle scéna z mé milované knihy se mi vybavila hned při Charlieho popisech a já už věděla na jakou stranu se přiklonit a jak to bylo myšleno.
I tohle můžete jako čtenář zažít: v úplně odlišné knize najdete odpovědi na otázky z knihy ještě odlišnější... Ach, jak já miluju ty čtenářské zázraky.

JE MEZI NIMI JEDNA FOTOGRAFIE SAM, KTERÁ JE PROSTĚ NÁDHERNÁ. ASI NENÍ MOŽNÉ POPSAT, JAK NÁDHERNÁ JE, ALE ZKUSÍM TO.
KDYŽ SE ZAPOSLOUCHÁŠ DO ASLEEP A VYBAVÍŠ SI TY DNY, KDY BYLO KRÁSNĚ A TY JSI VZPOMÍNAL, A PŘITOM BUDEŠ MYSLET NA TY NEJKRÁSNĚJŠÍ OČI, JAKÉ ZNÁŠ, A BUDEŠ BREČET A TA OSOBA TĚ NEBUDE CHTÍT, TAK POTOM SI MYSLÍM DOKÁŽEŠ PŘEDSTAVIT TU FOTOGRAFII.

Kniha, respektive spíše Charlie, vám ukáže svět z jiné perspektivy. Je obohacující přemýšlet jako on. Zkusit to prostě jednou vidět všechno jinak.

ŘÍKAL, ŽE JE TO TEN TYP KNÍŽKY, KTEROU ČTE KAŽDÝ PO SVÉM.

Všichni ti hrdinové jsou až bolestně skuteční a vám je s nimi strašně dobře.
Charlie proplouvá americkým teenagerským životem a vy se vezete s ním. Když knihu přečtete, zažijete tu nejvíc osvětlenou a hlasitou jízdu tunelem, při které se hlavní hrdinové cítí nekonečně.
Škoda, že kniha skončit musí.

NEVÍM, JESTLI SES TAK NĚKDY CÍTIL. ŽE SE TI CHCE USNOUT NA TISÍC LET. NEBO PROSTĚ NEBÝT. NEBO SI PROSTĚ NEUVĚDOMOVAT, ŽE JSI. NEBO TAK NĚCO. MYSLÍM, ŽE CHTÍT NĚCO TAKOVÉHO JE DOST MORBIDNÍ, ALE KDYŽ TO NA MĚ PŘIJDE, TAK SI TAKOVÉ VĚCI PŘEJU. PROTO SE SNAŽÍM NEPŘEMÝŠLET.

Tuhle knížečku miluju a celé mé srdce je v příběhu jako doma. Proč mám pocit, že by se nejlépe četla na Vánoce? Tak si o ní napište Ježíškovi a udělejte s Charliem do sněhu andílka.

MÁM DOJEM, ŽE SE SNAŽÍM ŘÍCT, ŽE TOHLE VŠECHNO MI PŘIJDE DŮVĚRNĚ ZNÁMÉ. ALE NENÍ TO ZNÁMÉ MNĚ. PROSTĚ VÍM, ŽE NĚKDO JINÝ UŽ TO ZAŽIL. TU CHVÍLI, KDY JE VENKU KLID A VIDÍŠ, JAK SE VĚCI HÝBOU, A TY TO NECHCEŠ A VŠICHNI SPÍ. A VŠECHNY TY KNÍŽKY, CO JSI ČETL, UŽ ČETLI JINÍ LIDÉ. A VŠECHNY PÍSNIČKY, KTERÉ JSI MĚL RÁD, UŽ POSLOUCHALI JINÍ LIDÉ. A HOLKA, KTERÁ SE TI LÍBÍ, UŽ SE LÍBILA JINÝM LIDEM. A VÍŠ, ŽE KDYŽ SE PODÍVÁŠ NA VŠECHNY TYHLE CHVÍLE, KDY JSI BYL ŠŤASTNÝ, MŮŽEŠ SE CÍTIT SKVĚLE, PROTOŽE VYTVÁŘÍŠ JEDNOTU.

V knize jsou scény a myšlenky, citáty a lidi, na které nikdy nezapomenete, neboť jsou to vaše součásti a vy je potřebujete...

LEŽEL JSEM V POSTELI A SNAŽIL JSEM SE PŘIJÍT NA TO, PROČ SE NĚKDY VZBUDÍŠ A MŮŽEŠ ZASE USNOUT A JINDY TO NEJDE.

Knihu doporučuji všem, co milují Johna Greena. Je tu někdo, kdo ho snad nemiluje? No, takže asi všem. :D
A samozřejmě těm, co hltají Young Adult literaturu. Tahle je vysoce kvalitní a originální. Povzbudí do života. Je nezapomenutelná. Je věčná a nespoutaná. Ach bože, je tak... svérázně nádherná.

BUĎ K TÉHLE KNIZE SKEPTICKÝ. JE TO SKVĚLÁ KNIHA. ALE ZKUS BÝT SPÍŠ FILTR, NE HOUBA.

PS: Je nutností si pustit k četbě či po ní píseň Asleep od Smiths. K tomu příběhu je spjata a v tom textu jsem se našla. Jak tohle někdo napsal? WOW!

PROTOŽE JE V POŘÁDKU, ŽE NĚCO CÍTÍŠ. A ŽE JSI PŘITOM TÍM, KÝM JSI.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Victoria Eleanor Drake Demonica Wicca Victoria Eleanor Drake Demonica Wicca | E-mail | Web | 29. října 2017 v 23:30 | Reagovat

To by mne asi nebavilo

2 Tánička Tánička | E-mail | Web | 30. října 2017 v 21:20 | Reagovat

Na tuto knížku se chystám fakt dlouho, ale asi se nikdy nepřestanu chystat. "Snad jednou"

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama