Utrpení mladého Werthera - J. W. Goethe

27. října 2017 v 11:38 | Anna 13 |  Literární klasika
Utrpení mladého Werthera

Originální název: Die Leiden des Jungen Werthers
Žánr: Román
Rok vydání: 1968
Nakladatelství: Mladá fronta
Počet stran: 108
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Nejproslulejší román 18. století, který je psaný formou dopisů záznamů z deníku. Romantický román v dopisech líčí lásku muže, který miluje ženu svého přítele, a protože nevidí východisko ze situace, rozhodne se zemřít. Dílo rozhodujícího významu pro historii německé i světové prózy, je jedním z prototypů romantického románu v dopisech, založeného na prosté klasické zápletce. Autorovi šlo o víc, než o příběh nešťastné lásky. Jako hrdinu zvolil člověka své doby, představitele mladé buržoazie, který ve snaze dosáhnout svobody naráží na překážky v podobě feudálních konvencí. Je příliš osamělý a neschopný proti společnosti bojovat a proto raději volí smrt.


Můj názor:Utrpení mladého Werthera jsme rozebírali před dvěma týdny ve škole a mně učarovalo líčení tohoto příběhu naší učitelkou natolik, že jsem si knihu vypůjčila a přečetla. Překvapilo mě, že je tak tenká, ale nakonec jsem za to byla docela ráda. Preromantický autor J. W. Goethe píše nádherně. Líbily se mi naprosto dokonalé popisy přírody a lehce filosofické myšlenky. Bohužel však celá zápletka knihy je tak strašně primitivní, že vás příběh začne pěkně nudit. Pocity, které mladý Werther chová k černooké Lottě byly opět výstižné a čisté a je jisté, že je autor musel doopravdy prožít. Přesto mne kniha neučarovala a posledních pár stránek už jsem trpěla, jak se to všechno tak prodlužovalo a přitom jsem věděla, jak to celé skončí...

A TY, DOBRÁ DUŠE, KTERÁ JSI STRHOVÁNA TÝMŽ VÍREM JAKO ON, NABER ÚTĚCHY Z JEHO UTRPENÍ A UČIŇ TUTO KNÍŽKU SVÝM PŘÍTELEM, NEDOVEDEŠ-LI SI SUDBOU NEBO VLASTNÍ VINOU NALÉZTI BLIŽŠÍHO.

Proč jsem si vybrala zrovna tento příběh a ne známější drama Faust? Protože mne fascinovalo to, co kniha dokázala v 18. století vyvolat. Historie okolností této knihy je velmi tajemná a mrazivá. Asi vám úplně nemohu napsat o co jde, jelikož bych prozradila pointu příběhu, ale určitě si po přečtení dohledejte jistá fakta: jaké lidské šílenství kniha způsobila? Ale bylo to šílenství?

ALE KDYŽ UŽ SE TAK MÁLOKDY DOSTÁVÁM K ČETBĚ, TAK MUSÍ TAKÉ KAŽDÁ KNIHA BÝT ZCELA PO MÉ CHUTI. A MNĚ JE ZE VŠECH AUTORŮ NEJMILEJŠÍ TEN, U KTERÉHO NALÉZÁM SVŮJ VLASTNÍ SVĚT, U KTERÉHO SE ŽIJE JAKO KOLEM MNE...

I v dnešní době je možné se ve Wertherovi najít... A určité myšlenky vás zaujmou a popisy míst uhranou, ale...
Nelituji jejího přečtení ani času, který jsem knize dala, ale ani bych se nedivila, kdybych na příběh zapomněla. Vracet se k němu v myšlenkách nebudu. Doporučuji čtenářům klasiky. Od německého autora se rozhodně chystám na Fausta.

Tato kniha je i maturitním čtením a to rozhodně stojí za přečtení, neboť se knize nemusíte až tak věnovat (má necelých 100 stran) a příběh je primitivní ačkoliv obsahuje hlubší poslání...

PŘI VYJITÍ NEVYVOLAL WERTHER, JAK SE MU VYTÝKALO, NEMOC, HOREČKU, NÝBRŽ ODKRYL CHOROBU, DÁVNO V MNOHÝCH MYSLÍCH UTAJENOU.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama