Kabinet milostných dopisů - Alyson Richmanová

18. listopadu 2017 v 19:44 | Anna 13 |  Tematika 2. světové války
Kabinet milostných dopisů

Originální název: The Garden of Letters
Žánr: Historický román
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 344
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

-----------Inspirováno skutečnými událostmi-----------


Anotace: Elodii je teprve devatenáct, když její život plnou silou postihne krutá realita. Píše se rok 1943 a v Itálii jsou u moci fašisté. Elodie se dosud věnovala pouze milované hudbě a své mimořádné nadání uplatnila jako nadějná violoncellistka, ale po náhlé otcově smrti se zapouje do italského hnutí odporu. Poznává zde svou první velkou lásku a navzdory tíživé politické situaci i hrozícímu nebezpečí prožívá s Lukou krásný sen. Když však Němci obsadí severní Itálii, musí z rodné Verony uprchnout - nejprve do Benátek a pak až do zapadlé vesničky na vzdáleném italském pobřeží. Tím se vydává na pouť, která jí překvapivě může přinést nový smysl života.


Můj názor: Četbu této knihy jsem prožívala, jako žádnou jinou. Úplně mě autorka svým strhujícím vyprávěním uchvátila a já toužila být pohlcena každým jednotlivým slovem. Knihu šíleně moc miluji a jsem ještě více šťastná, že po ní mohu sáhnout kdykoli znovu, protože ji vlastním. Takže vám ji všem doporučuji celým svým srdcem...

POCHOPILA, ŽE KRÁSA JE ZBRAŇ, KTEROU JE LEPŠÍ MÍT UKRYTOU, A VYTÁHNOUT JI POUZE V PŘÍPADĚ ABSOLUTNÍ NUTNOSTI.

Kolik knih se vejde do jednoho lidského srdce? Jakou cenu má mozek starého čtenáře, který se doslova promiloval literaturou? Kolik příběhů nás ještě roztrhá a položí, dojme, rozveselí i rozesmutní? Jaká kniha nám změní život? Kolik úchvatných hrdinů ještě potkáme a budeme za ně v myslích bojovat? Proč, my čtenáři, bez kouzla četby nedokážeme existovat? Otázky, které se mi teď honí v hlavě jedna přes druhou. Navzájem se chytají a hledají odpovědi, které neexistují...

A VĚDĚLA JSEM, ŽE MUŽ, KTERÝ DOKÁŽE STVOŘIT TAKOVOU KRÁSU, JE MUŽ, KTERÉHO CHCI MILOVAT.

S touto knihou si nejen uvědomíte, v jakém blahobytu žijete, jelikož se příběh odehrává za druhé světové války, ale také jaký význam má hudba, literatura a lidský dotek.
Pohled této knihy na válku je jiný než z mnoha jiných. Hlavní hrdinové netrpí ani tolik hladem a chudobou. Nejsou uvězněni v pracovních a koncentračních táborech, nejsou Židé. Jsou to mladí lidé, kteří v Itálii statečně vzdorují fašismu a přidávají se k odbojářům a společně bojují za své milované, které kvůli nacistům navždy ztratili. Krutost války je v knize vystižena velmi reálně, surově, ale jinak. Nabízí ne zcela častý pohled na lidi v roce 1943.

MÁ SNAD KAŽDÝ SVOU PÍSEŇ? ELODIE PŘEMÝŠLELA, JESTLI I LIDÉ, JIMŽ SE DO VÍNKU NEDOSTALO HUDEBNÍHO SLUCHU, MAJÍ NĚKDE V SOBĚ UZAMČENOU MELODII.

Příběh vezme za srdce všechny, kteří milují hudbu a knihy. Mladá Elodie je vynikajicí violoncellistka a pasáže, které se zabývají jí v hudbě jsou úchvatné. Četla bych je stále dokola. Úplně hlavní sympatickou hrdinku vidíte před očima, jak tančí za svým violoncellem a slyšíte ty tóny, které vyluzuje. Autorka umí svým procítěným a živým jazykem stvořit přenádhernou a autentickou atmosféru, ze které se vám nechce odcházet.
A tato krásná hudebnice se zamiluje do mladého knihkupce s očima barvy jantaru. Naučí ji milovat knihy, společně se zabývají Malým princem a pracují v odboji. To knihkupectví budete milovat. Tu jejich lásku také. Luca s Elodií jsou velmi plastickými hrdiny, které vás citově vyprahnou.

ROZEVŘELA RTY JAKO ORCHIDEJ.
ZPEČETIL JEJICH LÁSKU DALŠÍM POLIBKEM.
NYNÍ UŽ ZNAL ODPOVĚĎ NA OTÁZKU, KTEROU MU KDYSI DAL JEDEN Z JEHO SPOLUŽÁKŮ: KDY JE ŽENA NEJKRÁSNĚJŠÍ? KDYŽ TI POPRVÉ ODHALÍ SVÉ TĚLO? SVÉ SRDCE? NEBO DUŠI?
V TOMTO VZÁCNÉM OKAMŽIKU DRŽEL V NÁRUČÍ ŽENU, KTEROU MILOVAL A KTERÁ PŘED NÍM NESKRÝVALA ANI JEDNO.

Velmi se mi líbilo, že autorka zasadila příběh do Itálie a konkrétně do těch nejkrásnějších míst. Začínáme ve Veroně (ve městě Romea a Julie), kde se předávají šifry a zbraně ukryté v knihách, kde mladá láska rozkvétá mezi regály knih, kde se ale také vraždí, zatýká a projít se po ulici je strachem o život. Za noci tu však hraje dívka na cello...
Dostáváme se i do Benátek, když se hrdinové vydávají na útěk z Verony. Budete se toulat jejich uličkami, vnímat tu historickou dobu a ve městě mlhavých lagun se budete cítit o trochu bezpečněji. Benátky jsou místem, kde se určitě ztratíte, když se ztratit chcete. A končíme v Portofinu, v přístavní vesničce, kde začíná ta nejkrásnější část příběhu, kde byste chtěli navždy zůstat. Dala bych nevím co, za to, abych mohla navždy zůstat v tom domečku plným knih, se zahradou bohatou na květiny a citrusy, s výhledem na oceán a s ložnicí polepenou dopisy lásky. Žila bych tam s Angelem a byla navěky šťastná. Nejkrásnější literární místo, které jsem zatím v knihách objevila. A ještě nikdy jsem netoužila po lásce nějakého hrdiny, jako po lásce Angela, toho nejlaskavějšího muže...

PŘÍLIŠNÉ VYSTAVOVÁNÍ JE ZÁHUBA KRÁSY.

Je to příběh války, silné lásky, touze... Je plný hudby, knih, příběhů,... vůní, dojetí, napětí a strachu.
A především je o odvaze a statečnosti.

VŮNĚ KNIH JÍ PŘINÁŠELA ÚTĚCHU. UVAŽOVALA NAD TÍM, PROČ PRÁVĚ TISKAŘSKÁ ČERŇ, PAPÍR, KLIH A PLÁTĚNÁ VAZBA VONÍ TAK ZVLÁŠTNĚ. MOŽNÁ PROTO, ŽE ŠLO O VŮNI VĚDOMOSTÍ. INFORMACÍ. MYŠLENEK A NÁPADŮ. BÁSNÍ A LÁSKY. VŠECHNO SPOJENÉ DOHROMADY NA JEDNOM DOKONALÉM KLIDNÉM MÍSTĚ. PODOBNĚ JAKO SE POD CIFERNÍKEM HODINEK UKRÝVÁ SLOŽITÝ MECHANISMUS, TAK I KNIHKUPECTVÍ TOHO NABÍZELO MNOHEM VÍC, NEŽ BYLO PATRNÉ NA PRVNÍ POHLED.

Vždy mě fascinují mladí lidé a jejich činy, které za války udělají. Často přemýšlím, a v této knize jsem se v takových myšlenkách doslova topila, jak bych se za takové doby chovala já. Měla bych takovou odvahu a statečnost? Riskovala bych svůj život? Bojovala bych za svou vlast nebo bych s rodinou někam utekla? A jaké by to bylo ocitnout se v cizí zemi? Co bych si zabalila do kufru? Co by bylo s mou rodinou? Jaké by to bylo vyjít na ulici ve strachu, že vás mohou zastřelit? Jak bych v té době vnímala barvy, knihy, básně a hudbu? Jak bych žila?
Všichni lidé v tomto příběhu jsou propojeni odhodláním a nesmírnou, opravdu neuvěřitelnou odvahou. Fascinují mne. Jsou mými vzory. Kéž by se, již historie neopakovala... Kéž by lidstvo četlo takovéto knihy, vzdávalo hold opravdickým hrdinům a ponaučilo se z minulosti. Nedopusťme, aby se Gatsbyho slova naplnila: Minulost se může opakovat.

S KNIHOU NIKDY NEBUDEŠ OPUŠTĚNÁ.

Knihu doporučuji každému citlivému čtenáři, který prahne po dávce lásky v nelehké době a po napětí a síle lidských činů. Kniha je mimo jiné i o tom, jak rozumět a pochopit lidi, aniž byste s nimi museli mluvit... Pohledy očí, doteky paží, síla hudby o člověku více napoví...

TVÝMI DOPISY VYTAPETUJI LOŽNICI.

Mám chuť se na celý večer zahalit do klasické hudby plné smyčců a pochopit příběh ještě pomocí melodií...

ŽENA, KTERÁ MILUJE KNIHY, UMÍ SNÍT A KAŽDÝ PŘÍBĚH, KTERÝ PŘEČETLA, TVOŘÍ ČÁST JEJÍ DUŠE.

Možná, že jsem ještě žádnou knihu tolik neprožila jako tuto. Je to zázrak... Patří jí celé mé srdce...
Úcta autorce...

BUDU TĚ VĚČNĚ MILOVAT. NA TO NEZAPOMEŇ. I Z HVĚZD.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ╬ Gothic Soul ╬ ╬ Gothic Soul ╬ | E-mail | Web | 18. listopadu 2017 v 20:15 | Reagovat

To by mne asi nebavilo

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama