Na konci samoty - Benedict Wells

11. listopadu 2017 v 20:09 | Anna 13 |  Romány pro ženy
Na konci samoty

Originální název: Vom Ende der Einsamkeit
Žánr: Román
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Plus
Počet stran: 304
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Ocenění: Cena Evropské unie za literaturu 2016


Anotace: Těžké dětství je jako neviditelný nepřítel: nikdy nevíte, kdy udeří. Julesovo bezstarostné dětství přeruší tragická autonehoda, v níž zahynou oba jeho rodiče. Spolu se dvěma sourozenci je vytržen z klidného, vřelého prostředí rodiny a odchází do internátu, kde se s traumatickou ztrátou vyrovnává každý z nich po svém. Jules se stáhne do vnitřního, snového světa, kam k sobě nikoho nepouští. Dokud si k němu do lavice nepřisedne Alva, dívka s rusými vlasy a kostěnými obroučkami. Také ona má svoje tajemství. Mezi Julesem a Alvou se rozvine dětsky důvěrné přátelství, ale na prahu dospělosti se jejich cesty rozdělí. Znovu se setkají až po letech. A zdá se, že jejich vzájemná láska konečně dojde naplnění a doženou spolu promarněný čas. Avšak tíživá minulost, ten skrytý nepřítel, stále číhá na svou příležitost... Působivý román o překonání ztráty a osamělosti a o tom, co je v lidech neměnné. A zároveň velký milostný příběh.


Můj názor: Knihu jsem objevila díky jedné skvělé knižní blogerce. Pěla na ni ódy a mne se zalíbila i neobvyklou obálkou, a tak jsem se rozhodla si ji přečíst.
Sledujte knižní blogery a recenzenty, dostanete pak tipy na knihy, které nejsou tolik propagované, ale jsou velmi kvalitní a krásné. Jsem vděčná té náhodě, že jsem na ni mohla narazit.

TAKY BYCH CHTĚLA BÝT TAKOVOU LITERÁRNÍ POSTAVOU. TAKOVOU, CO BLOUMÁ ZA TMY SAMA PO MĚSTĚ A PAK JDE PO PŮLNOCI NĚKAM DO KAVÁRNY.

Kniha je protkaná upřímnými a uvěřitelnými emocemi, postavy jsou psychologicky perfektně vystižené. Vyprávění nemá žádná hluchá a nudná místa a tolik vám bude připomínat samotný život. Nestane se v ní nic, čemu byste nevěřili.
A příběh byl prostě stvořen pro to, abyste si ho zamilovali a nemohli od něj odejít.

KDYŽ ČETLA, NĚCO SE V NÍ ZMĚNILO. TVÁŘ SE JÍ UVOLNILA, ÚSTA MĚLA MALIČKO POOTEVŘENÁ, NAJEDNOU SE ZDÁLA BÝT NENAPADNUTELNÁ A CHRÁNĚNÁ.

Autor pouze nevypráví jednotvárný příběh, ale lehce filosofuje a má neotřelý způsob myšlení. Jeho názory se mi zaryly do mozku a myslím, že utvořili nový směr mé mysli. Kniha mne fascinovala od samého začátku a musím říci, že od mladého německého spisovatele jsem tolik neočekávala. Grandiózně překvapil a já se stala jeho fanynkou. Kéž by se u nás vydaly i další jeho díla, na které mám neuvěřitelný zálusk. A všimli jste si, jak Benedict Wells skvěle vypadá? :)

- JULESI, TY VE MNĚ POŘÁD VIDÍŠ NĚKOHO, KÝM NEJSEM.
- NE, NAOPAK. TY JSI NĚKDO, KOHO NEVIDÍŠ.

Autor vypráví příběh malého chlapce, který se musí vypořádat s náhlou ztrátou svých rodičů, se samotou a prázdnem, které cítí, a tak si začne vytvářet svůj vlastní snový svět ve své hlavě. Emoce a city kniha podává uvěřitelně, rozpitvává je na dřeň a vy postavám rozumíte, i když jste sami nic podobného nezažili. Máte pocit, že to znáte. Jak je tohle možné? Jak to autor dokázal?
Dospívající Jules se brodí smutkem a plachostí spolu se svou nejlepší kamarádkou Alvou, kterou zatěžuje také tragický zážitek z dětství. Ty dva si rozumí jako nikdo jiný. Chápou navzájem své světy a milují se. Nikdy si to však ze strachu ze ztráty toho druhého neřeknou. A potkají se po letech, kdy dají své lásce šanci. Co se jim postaví do cesty? Proč se minulost vynořuje v nejhorší možné podobě? Ten příběh má hloubku, sílu i velikost. Je velkolepý a prostě vážně strašně nádherný...

NĚKDY SI MYSLÍM, ŽE EXISTUJOU LIDI, CO VŮBEC NEVĚDÍ, ŽE MUSEJÍ UMŘÍT.

Příběh se zabývá tou pravou skutečnou láskou, ale je i o ztrátě a o tom, co s námi udělá. Je o tom neměnném v nás i o strachu, který nám brání v životě. Wells se hluboce rozepisuje i o smrti a nevyhnutelnosti, o způsobech vnímání času a síle vzpomínek.

JE JEDNO, JESTLI UMŘU BRZY, PROTOŽE STEJNĚ BUDU MOCT ŘÍCT: BYLA JSEM NAŽIVU.

Já knihu silně doporučuji všem romantickým duším, které z knih potřebují cítit pravdu a chtějí, aby je příběh naprosto ovládnul a rozehrál jim emoce všemi barvami. A také těm, kteří hledají méně známé, ale kvalitní spisovatele, kteří se teprve chystají zazářit. Věřím, že Benedict Wells se ve své kariéře dostane velmi vysoko a strašně mu fandím.

SVÍRALA KNIHU OBĚMA RUKAMA, ZŘEJMĚ JÍ MEZI PRSTY PRÁVĚ ZEMŘELA MILOVANÁ POSTAVA. A TEPRVE V TÉ CHVÍLI JSEM SI VŠIML, ŽE PLÁČE. NECHTĚL JSEM JI RUŠIT, A PŘECE JSEM NEMOHL ZMĚNIT NIC NA TOM, ŽE S NÍ TENHLE INTIMNÍ OKAMŽIK SDÍLÍM. DÍVAL JSEM SE NA JEJÍ ZARUDLOU TVÁŘ A UVĚDOMOVAL SI, JAK MOC MILUJE LITERATURU, MNOHEM VÍC NEŽ KDOKOLI JINÝ, KOHO JSEM ZNAL. A SKUTEČNOST, ŽE SEDÍ VEDLE MĚ A TOLIK JI DOJÍMÁ TEN PŘÍBĚH, DOJÍMALA ZASE MĚ.

Ke knize se strašně ráda v budoucnu vrátím, aby mi mohla ukradnout srdce podruhé...

JÁ JSEM VLASTNĚ ODJAKŽIVA ČETLA PROTO, ABYCH UTEKLA, ABYCH SE NECHALA UTĚŠIT NĚKOLIKA VĚTAMI NEBO PŘÍBĚHEM. DŘÍV JSEM SI STRAŠNĚ PŘÁLA BÝT ROMÁNOVOU POSTAVOU. STÁT SE NESMRTELNOU A NAVĚKY ŽÍT V KNÍŽCE, ZATÍMCO ZVENČÍ MĚ KDOKOLI MŮŽE ČÍST A POZOROVAT.

...

A ČETLA. PANEBOŽE, TA ŽENA ALE ČETLA, NA SCHODECH, NA ŽIDLÍCH, NA PODLAZE, KAŽDOU VOLNOU MINUTU MĚLA NA KLÍNĚ KNIHU.

...

EXISTUJÍ V ČLOVĚKU VĚCI, KTERÉ PŘEŽIJOU VŠECHNO?

...

SUNDAL JSEM OSUDU MASKU Z TVÁŘE A NAŠEL POD NÍ JENOM NÁHODU.

...

OD NAROZENÍ JSME NA TITANICU. POTOPÍME SE, TOHLE NEPŘEŽIJEME, O TOM UŽ BYLO ROZHODNUTO. NIC NA SVĚTĚ TO NEMŮŽE ZMĚNIT. ALE MŮŽEME SI VYBRAT, JESTLI BUDEME KŘIČET A V PANICE BĚHAT SEM A TAM, NEBO JESTLI BUDEME MUZIKANTI, CO STATEČNĚ A DŮSTOJNĚ HRAJOU DÁL, I KDYŽ SE LOĎ POTÁPÍ.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama