Vyzvědačka - Paulo Coelho

1. listopadu 2017 v 15:46 | Anna 13 |  Historické romány
Vyzvědačka

Originální název: La Espía
Žánr: Historický román
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 168
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

-----------Skutečný příběh-----------


Anotace: Jejím největším hříchem bylo, že měla svobodného ducha.
Paříž roku 1917, vězení Saint-Lazare. V cele tráví dny žena, jejímž jediným přáním je, aby její dcerka jednou poznala pravdu o své matce a nepopřála sluchu jiným. Proto se chápe pera, aby vylíčila svůj dobrodružný a mnohdy kontroverzní život.
Touto ženou ve věznici Saint-Lazare je Mata Hari, žena, která ve své době byla předmětem nesčetných tužeb. Pohoršlivá tanečnice, úspěšná svůdkyně nejbohatších a nejmocnějších mužů té doby, jejichž kurtizánou i spolehlivou důvěrnicí se stávala. Proto také vzbuzovala závist a žárlivost pařížských žen z vyšších kruhů.
Je ženou mnoha jmen: když se narodila, dali jí jméno Margaretha, na Jávě jí říkali paní McLeodová, jako tanečnice se stala Matou Hari, Němci jí za války jako své agentce dali označení H21. Minulost Maty Hari je temná a její přítomnost vždy plná nebezpečí - svůj život zasvětila svobodě a touze, čelila předsudkům společnosti. Nyní čelí potupnému obvinění, že je špionkou. Její jediné provinění však spočívá v tom, že jako žena je svobodná.
Paulo Coelho nám předkládá mimořádný portrét ženy, dobrodružný román i příběh lidského zrání. Při práci na tomto díle prostudoval dosud nezveřejněné dokumenty, ale nejmocněji na něho zapůsobilo neuvěřitelně moderní poselství pro dnešního čtenáře, které v životě Maty Hari nachází.


Můj názor: Tohle dílo je myslím velmi odlišné od všech co tento brazilský autor doposud napsal. Říkám "myslím" proto, že jsem od něj četla pouze dvě knihy a o autorovi vím jen zhruba, jaké příběhy píše. Pokud jste však četly známého Alchymistu a budete očekávat něco podobného, tak se vám toho nedostane. Coelho zabrouzdal v minulosti a vytáhl na světlo příběh, který propracoval tak, aby nám dokázal říci i něco o současném světě a dnešních lidech. Sice filosofuje, ale příliš si nevymýšlí. Přesto však nečtete biografii.
Příběh je plný svobody, kontroverze, odvahy, "nevinnosti", tragédie i pohoršení...

NEDOKÁZAL CHÁPAT, ŽE TANEC JE BÁSEŇ A KAŽDÝ POHYB ŽE PŘEDSTAVUJE NĚJAKÉ SLOVO.

Myslím, že je velmi málo lidí, kteří znají Matu Hari. Ženu, o které je celá tato kniha a jejíž pravou tvář vidíme na obálce. Orientální tanečnici, prostitutku, milenku, manželku, cestovatelku... Tu svobodnou, neotřesitelnou a odvážnou, výjimečnou a krásnou... Smířenou?
Hned v první kapitole se prostřednictvím silného šoku dozvíte, jak to s talentovanou umělkyní dopadne. Až poté půjdete ve stopách jejího neobvyklého života, ocitnete se v drahých hotelech a divadlech Francie, okusíte nezávislost mladé ženy, kterou byste však netoužili žít a dostanete se do počátků šílenství 1. světové války.
Autor se plíží minulostí bravurně... V příběhu nepostrádáte city, lidství, filosofii... Co místy chybí je láska a to, jak se hlavní postava vypořádává s opuštěním své dcery...

NEJŽENŠTĚJŠÍ ZE VŠECH ŽEN, JEŽ SVÝM TĚLEM PÍŠE JAKOUSI NEZNÁMOU TRAGÉDII.

Příběh mohu jedině doporučit. Chytil mne od samého začátku, i když mne Coelho dost překvapil volbou tohoto tématu... Porval se s tím ale famózně a příběh obsahuje mnohé cenné myšlenky a pohádky. Zvlášť silně mě zaujala ta od Oscara Wildea a ta řecká báje o Psyché a Erosovi... Pokud se rozhodnete do knihy nakonec nejít, zkuste si někdy vyhledat tyhle dva kraťounké příběhy. Jsou silné a bolestné. A pravdivé...

KDYŽ NEVÍME, KAM NÁS ŽIVOT UNÁŠÍ, NEJSME NIKDY ZTRACENI.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama