Zimní evangelium - Brendan Kiely

17. listopadu 2017 v 10:32 | Anna 13 |  Romány
Zimní evangelium

Originální název: The Gospel of Winter
Žánr: Román
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 252
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

-----------Inspirováno skutečnými událostmi-----------


Anotace: Hlavním hrdinou strhujícího debutu amerického prozaika Brendana Kielyho Zimní evangelium je obyčejný šestnáctiletý středoškolák Aidan. Potají rodičům krade sedativa a alkohol a řeší zdánlivě banální problémy se spolužáky a učiteli. Jenže pod slupkou na první pohled ospalého městečka kdesi na východním pobřeží USA kousek od New Yorku tiká časovaná bomba.
Autor se příběhem Aidana vrací k jednomu z největších skandálů novodobých amerických dějin - sexuálnímu zneužívání dětí ze strany kněží. Nejde však bulvární cestou, nelibuje si v explicitních sexuálních scénách ani dramatických citových výlevech. Je spíše psychologickou studií jedné z obětí, kdy sleduje Aidanovy snahy vyrovnat s celou zkušeností, počínající absolutním popřením po finální uvědomění si, že mlčet znamená dovolit, aby se stejné věci děly dál i jiným. Zimní evangelium navíc není jen obžalobou kněží, kteří zneužili důvěry svých svěřenců. Je obžalobou celé americké společnosti, a to především bohatých "bílých" komunit Nové Anglie, v nichž se dospělí ženou za pochybnými hodnotami a přehlížejí do očí bijící volání o pomoc svých osamělých a mnohdy i zanedbávaných dětí, které touží stejně jako všechny děti po jediném: lásce a pozornosti.

Můj názor: Román zabývající se velmi citlivým a těžkým tématem mne zpočátku silně zaujal, ale postupem děje nadšení uvadalo a já z konce ani z průběhu knihy nebyla kdovíjak odvázaná. Problémem bylo, že se mi postavy nedokázaly dostat do srdce a i přes veškerou autorovu snahu mi přišlo, že to mohlo být ještě více rozpitvané do hloubky. Ale to může být jen můj pocit. Někomu bude z pohledu psychologie připadat román dost výstižný a dostačující. Mně tam však spousta věcí scházelo a přišlo mi zbytečné se nimrat v popisech počítačové hry, která najednou zaplnila celou scénu a nebyl prostor pro emoce a dusivou atmosféru v místnosti.
Autor si vybral složité téma, nicméně se mi vlastně líbilo, že si vybral podat ho tak, že jsme vlastně začali v momentě, kdy má hlavní hrdina otřesné a ponižující chvíle za sebou a již se s nimi vyrovnává. V celé knize nejde o ty činy, jako spíš o jejich následky. A to je celkem ojedinělé a zajímavé. Co je na knize dalším plusem je skutečnost, že to autor vyjádřil tak, aby byly těmi činy postihnuty rovnou tři hrdinové. A tím vlastně ukázal jedinečnost každého člověka v tom, že každý reaguje jinak, každý potřebuje něco jiného a že žádná reakce není ta "správná".
Příběh zachycuje bezmoc, zoufalství, samotu a úplné dno, na které se hrdinové dostávají.
Nemyslím si, že je to špatná kniha. Jen autor dle mého nevytěžil vše, co z tak zajímavého a ne tak častého tématu, mohl.

CHTĚL JSEM NABÝT JISTOTY, ŽE KAŽDÝ STRACH SE MŮŽE ROZPLYNOUT, ŽE JE SAMOTA NEMOC, KTERÁ SE MŮŽE LÉČIT, KDYŽ SE NĚČÍ VÝDECH STANE MÝM NÁDECHEM. PAK UŽ SE ANI JEDEN Z NÁS NEBUDE CÍTIT OSAMĚLÝ.

Nevím, zda knihu vyloženě doporučit, ale každopádně by měla být čtena z důvodu toho, aby se o takovýchto skandálech, které ničí mladým lidem budoucnost, vědělo a nezavíraly se před tím oči.
Pokud se pro knihu rozhodnete, tak vám přeji, abyste v ní objevili více než já.
Rozhodně, ale kniha hodně dá...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tánička Tánička | E-mail | Web | 17. listopadu 2017 v 20:22 | Reagovat

Koukala jsem na tvůj TOP seznam knih za rok 2017, spíš k tomu tomu bych se chtěla vyjádřit než k této knize (jelikož jí vůbec neznám...).

- Sůl moře jsem tenhle rok taky četla a asi bych s tebou taky souhlasila jelikož se autorka dostala do seznamu mých nejoblíbenějších.
- Jsem chtěla číst, ale ke knize jsem se nějak ještě nedostala..
- Půjdeme asi popořadě, tahle kniha má úžasnou obálku a možná i úžasný děj, ale prozatím ne pro mne

Určitě si zapamutuji že jsem tady skončila a někdy příště dopíšu můj další názor...

Tánička

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama