Prosinec 2017

Potom - Morris Gleitzman

8. prosince 2017 v 20:39 | Anna 13 |  Historické romány
Potom

Originální název: Then
Žánr: Historický román
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 194
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

-----------Série: Kdysi (1.díl), Potom (2.díl)-----------

-----------Inspirováno skutečnými událostmi-----------


Anotace: Felix je Žid. A být Žid, když kolem zuří druhá světová válka, je nebezpečné. Felix měl nějakou dobu štěstí, schovával se v katolickém sirotčinci, pak ve sklepě. Jenže úkryt byl odhalen a Felix se ocitne ve vlaku jedoucím do koncentračního tábora. A přece znovu získá naději: z vlaku se jemu a šestileté Zeldě podaří uprchnout. V bezpečí ovšem nejsou ani zdaleka. Jak dokážou bez pomoci přežít? A komu můžou důvěřovat, když všude je tolik lidí lačnících po odměně za dopadeného Žida? Štěstí se však na ně opět usměje v podobě laskavé statkářky Genii. Ta je nechá u sebe v domě, vybělí jim vlasy a dá německá jména. Felix však tuší, že je jen otázkou času, kdy někdo odhalí jeho pravou identitu. A to bude konec - pro něj, pro Zeldu i pro Geniu...
Morris Gleitzman líčí v druhém svazku pětidílné řady život v okupovaném Polsku z dětsky naivní perspektivy malého hrdiny, což činí jeho vyprávění ještě silnější.

K napsání příběhu autora inspiroval osud Janusze Korczaka, polského židovského lékaře a autora knih pro děti. Po mnoho let pomáhal ve Varšavě vést sirotčinec pro dvě stovky židovských dětí. Když německé úřady počátkem srpna 1942 nařídily transport dětí do vyhlazovacího tábora Treblinka, Korczak se rozhodl jít s nimi, přestože dostal nabídku na vyřazení z transportu.
V Treblince byli všichni zavražděni v plynových komorách.

Napínavá kniha o nezměrné odvaze a naději, o přátelství a lidskosti uprostřed nelítostné doby, inspirovaná skutečným příběhem.
Někteří lidé jsou ochotni riskovat cokoli, ba i svůj život, jen aby zachránili život jiného člověka.

V tradici bestsellerů Chlapec v pruhovaném pyžamu a Zlodějka knih.


Můj názor:Pokračování románu Kdysi je opět napínavé, srdceryvné, bolestné a zdrcující vyprávění desetiletého chlapce Felixe, který se marně snaží přežít v kruté době bez rodičů a s každodenním strachem o život. Má ale naději, má odvahu a udržuje jedno nádherné přátelství se šestiletou Zeldou.
Jelikož na konci prvního dílu končíme tam, kde Felix se Zeldou vyskočí z vlaku, který je vezl do tábora smrti a víme, že přežili, tak pokračujeme přesně tam, kudy vlak mezitím stihl projet.
Možná, že první část příběhu mne zasáhla více, ale zde kniha končí tak krutě a nemilosrdně, že nedokážete zadržet slzy. Tohle čtení děsí, bolí...
Opravdu silně doufám, že přeloží další tři díly, které prostě nutně potřebuju. Já musím vědět, co bude s Felixem dál...
Tahle série knih se u mne řadí mezi první desítku těch z období holokaustu. Je vhodná i pro nenáročné čtenáře vzhledem k jednoduché formě psaní a tenkosti knihy. Ale asi byste už měli mít o téhle době něco načteno. Ale určitě je vhodná i pro mladší čtenáře, tak asi od patnácti let.
Doporučuji tohoto nadějného autora všem, kteří na tyto příběhy nechtějí zapomenout...


Kdysi - Morris Gleitzman

8. prosince 2017 v 13:49 | Anna 13 |  Historické romány
Kdysi

Originální název: Once
Žánr: Historický román
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 162
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

-----------Série: Kdysi (1.díl), Potom (2.díl)-----------

-----------Inspirováno skutečnými událostmi-----------


Anotace: Každý si zaslouží zažít něco dobrého. Alespoň jednou v životě. Tři roky a osm měsíců žije devítiletý Felix v odlehlém katolickém sirotčinci v horách, ačkoli není katolického vyznání. Jeho rodiče ho přivedli k matce Mince, představené jeptišek, aby se měl dobře. A určitě si pro něj brzy přijdou, jak Felix věří, jen co vyřeší potíže, které mají se svým knihkupectvím. Protože židovští knihkupci to mají v Polsku roku 1942 těžké. Jak moc, to Felix pochopí, až když se v sirotčinci objeví muži s podivnými páskami na rukávech a začnou vyhazovat a pálit knihy z místní knihovny.
Felix uteče, aby našel rodiče a varoval je. Cestou zachrání z hořícího domu malou Zeldu, jejíž rodina byla zavražděna, a pomalu mu dochází, co mají tihle spalovači knih za lubem. A co to znamená pro něj, Zeldu a všechny ostatní Židy. Morris Gleitzman líčí v prvním dílu z čtyřdílné řady život v okupovaném Polsku z dětsky naivní perspektivy malého hrdiny, což činí jeho vyprávění ještě silnější.

Gleitzmana k napsání příběhu inspiroval osud Janusze Korczaka, polského židovského lékaře a autora knih pro děti, který zasvětil svůj život péči o mladé lidi. Po mnoho let pomáhal ve Varšavě vést sirotčinec pro dvě stovky židovských dětí.
Když německé úřady počátkem srpna 1942 nařídily transport dětí do vyhlazovacího tábora Treblinka, Korczak se rozhodl, že půjde s nimi, přestože nemusel. V Treblince byli všichni zavražděni v plynových komorách.

Napínavá kniha o nezměrné odvaze a naději, inspirovaná skutečným příběhem.
V tradici bestsellerů Chlapec v pruhovaném pyžamu a Zlodějka knih.


Můj názor: Tohle je opravdu výjimečná kniha. Velmi originálním pohledem se vracíme do roku 1942 v Polsku. Ten jedinečný pohled na válku nám zajistí chlapec Felix. To všechno, co se kolem nás děje vidíme z jeho perspektivy, z jeho dětské devítileté mysli.
Co myslíte, co si může myslet malý chlapeček o tom, když muži v uniformách pálí jeho nejmilovanější předměty: knihy? Nacisti se pro něj stanou spalovači knih. Pochody smrti jsou pro něj výlety na venkov. Všemu uvěří a ještě si své dobrodružství vylepšuje vymyšlenými historkami. Tenhle Felix má totiž neuvěřitelnou představivost. Jenže z jeho snivého světa ho brzy vytrhne krutá realita života mimo sirotčinec, ze kterého uteče. Brzy pochopí, že nacisti nejen, že mají problém s židovskými knihami, ale i s Židy jako takovými. Zažije věci, které si nikdo z nás neumí představit. Vidí, jak si zubožení lidé kopou své vlastní hroby, vidí, jak se po nich střílí jako po psech. Všude je krev, násilí, výstřely a strach. Jsme svědky toho, jak Felix ztrácí svou víru v lidi a v celý svět. Už nevymýšlí příběhy. Už nevěří v setkání s rodiči. Je ztracený ve světě, který ho chce zabít. Ale záchrana je nablízku. A naděje ještě nezhasla...

V TOMTO PŘÍBĚHU SE MOJE PŘEDSTAVIVOST SNAŽÍ UCHOPIT NEPŘEDSTAVITELNÉ.

Kniha je psána jednoduchou formou. Příběh je ovšem silný a drtivý. Číst o této době je vždy těžké, ale když vám svůj život popisuje někdo tak malý, bezbranný a osamocený, trhá vám to srdce. Sami se v myšlenkách vracíte do dětství, do toho, kým jste byli jako malí a jaké by to bylo být ve věku Felixe v okupovaném Polsku. Jenže, jak autor sám napsal, snažíme si představit něco, co je naprosto nepředstavitelné.
Víte, nějaká část mě pořád ještě nemůže uvěřit, že se tohle dělo. Že někdo dokázal oddělovat děti od rodin, ženy střílet do zátylků, trhat rodiny od večeří a nakládat je do transportů k jejich zkázám, že někdo dokáže vypálit kulku do bezbranného miminka. Jak se z tohohle svět vzpamatoval?
Felixovo vyprávění pokračuje v následující knize Potom. Šťastnou náhodou ji mám doma a mohu tedy v příběhu hned pokračovat. Držím Felixovy a Zeldě všechny palce a v myslích jsem s nimi za jejich bojem o přežití. Tak trochu tuším, jakým směrem se jejich příběh bude dál ubírat a nemohu se dočkat a zároveň se mrazivě bojím...

JE MI JÍ VÁŽNĚ MOC LÍTO. JE OPRAVDU TĚŽKÉ BÝT SIROTEK, KDYŽ VÁM CHYBÍ FANTAZIE.


Spálená obloha - Gilly Macmillanová

7. prosince 2017 v 21:33 | Anna 13 |  Thrillery
Spálená obloha

Originální název: Burnt Paper Sky
Žánr: Thriller
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 408
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Stačí jen okamžik - a život se změní v peklo.
Rachel Jennerová zůstala na moment pozadu. Od té chvíle se její osmiletý syn Ben pohřešuje. Avšak co se vlastně onoho osudového odpoledne na jejich procházce v lese stalo?
Rachel se zhroutí svět, navíc proti sobě poštve téměř celou veřejnost. Ani spolupráce s policií neprobíhá zrovna ideálně.
Ubíhají minuty, hodiny, dny... neúprosně ukrajují šanci, že Ben je ještě naživu. Že se najde. A vrátí se zpět.
Rachel zjistí, že nikomu nemůže věřit. Dá se však věřit Rachel?
Sugestivní, originální psycho-thriller, vycházející v sedmnácti zemích, osloví zejména (ale nejen) ty, kterým utkvěla v paměti atmosféra románů Ostré předměty a Temné kouty bestselleristky Gillian Flynnové.


Můj názor: Přirovnávat tuto knihu k dílům autorky Zmizelé mi přijde fakt dost nadsazené. Ne, že by snad Macmillanová psala špatně, ale ona není ani trochu poutavá, nedokáže udržet čtenáře v pozoru a příliš nezaujme. Není originální. Nenechte se proto zmást anotací. Věřte, že atmosféra Ostrých předmětů je ukrutně děsivá, napínavá a naprosto šílená. Prostě taková, jakou umí vytvořit jen Flynnová.
Autorka tohoto thrilleru nezvolila zrovna neobvyklé téma. Únos dítěte se však vždy dá nakombinovat a vylíčit tak, aby vás mrazilo a zcela vás pohltili emoce hrdinů. Shodou okolností jsem nedávno četla Manžele odvedle a tak jsem srovnávala. Ta kniha byla lepší. Nejen tím excelentním koncem, ale hlavně tou psychologií. Tam se jedná o únos dítěte rodičem a děj je vygradovaný, emoce matky silnější.
V tomto příběhu sledujeme příběh z pohledu matky a z pohledu detektiva. Oba dva hrdinové jsou však strašně nezajímaví, nevybarvení. A co je pro čtenáře nejhorší: jsou vám jedno. To se přece nesmí stávat!
Autorka bohužel nabídne celou škálu falešných důkazů a potenciálních únosců. Tím děj ale nepřiostřuje. Je to takové nemastné - neslané. Nijaké. Lehce se stane, že po půl roce nebudu vědět, že jsem knihu četla.
Strašně se táhne, nudí. Nedokázala udržet mou pozornost. Autorka si dle mého uškodila sama, protože měla dokonalou postavu, která mohla zločin spáchat a celý děj převálcovat, a nechala ji být. Zločin přišila někomu jinému. Škoda.
Pro mne ne moc dobré dílo. Nemohu doporučit.

Opět poučení: nevěřme reklamě, recenzím a tomu, že na obálku vedle nálepky Světový bestseller vrtnou ještě hodnocení autorky velikosti Moriartyové. Ach jo...


Chlapec na vrcholu hory - John Boyne

3. prosince 2017 v 17:50 | Anna 13 |  Historické romány
Chlapec na vrcholu hory

Originální název: The Boy at the Top of the Mountain
Žánr: Historický román
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Slovart
Počet stran: 240
Vazba knihy: Vázaná

-----------Inspirováno skutečnými událostmi-----------


Anotace: Když osud malému Pařížanovi Pierrotovi určí, že bude žít u tety na vrcholu hory, nemá chlapec ještě ponětí, kam se svět řítí. Jenže píše se rok 1935 a tajuplný dům, kde jeho teta pracuje jako hospodyně, je zlověstný Berghof, horské sídlo Adolfa Hitlera. Vůdce si vezme Pierrota pod svá ochranná křídla a uvrhne ho do neznámého, nebezpečného světa moci, tajemství a úkladů - a chlapec si bude muset zvolit, na kterou stranu se přidá.


Můj názor: Hodně, hodně, hodně dobrá kniha. Je strašně skvělé, že se o těchto věcech stále píše a že je lidé čtou. Nesmíme dopustit, aby se na to všechno zapomnělo...
Další příběh z druhé světové války mne rozesmutnil. Ale tentokrát jsem nepřihlížela tomu, jak lidé hladoví, jak jsou týraní v koncentračních táborech nebo jak na jejich města padají bomby a oni se denodenně bojí o svůj život. Četla jsem příběh sedmiletého francouzského chlapce, který se po smrti svých rodičů dostává na děsuplný Berghof na vrcholu hory, kde se ho ujímá jeho teta, která v domě slouží. Sídlo však patří samotnému Hitlerovi, který si tam nevinného chlapce snadno ochočí. Jako čtenář přihlížíte úděsné zkáze... Jak se z rozkošného dítěte stává dospívající tyran, kterého zmanipuloval sám Fuhrer. Nic šíleného snad neexistuje. Tu proměnu zvládl autor vylíčit zcela bravurně. Mladý Pierrot se začne povyšovat, fyzicky i psychicky napadat služebnictvo, zatrací svou rodinu i své jméno, vzdá se svého přátelství s klukem, který mu byl téměř bratrem jen proto, že je to Žid.
Hitler v knize vystupuje od jisté doby téměř neustále a vede s Pierrotem dlouhé rozhovory o Říši, o politice, válce, rasách a moci. Vy nesoudíte toho chudáka chlapce, protože sami nevíte, jak by jste mysleli v jeho situaci a době. TEĎ každý ví, ko to byl Hitler, co udělal, co způsobil, každý ví, co se mělo udělat... Ale oni v té době nevěděli nic.
Při četbě si uvědomíte kolik takových malých bezbranných chlapců bylo v Hitlerjugend zkaženo. Kolik snů a dobra bylo zničeno. Zde se jedná o příběh jednoho člověka, ale ono v šílenství války nikdy nejde o příběh jednoho člověka.
Hitler, Goebbles, Heinrich: všichni to byli zvířata. V příběhu je můžete přistihnout jak sedí nad plánkem koncetračních táborů a rozpráví o nich. Tohle prostě nechápete.
Je to těžké a ničivé čtení, ale jsem ráda, že nám konečně nějaká kniha ukázala, že člověka jste v té době mohli zničit i jinak než tím, že jste ho nechali vyhladovět a poslali do Osvětimi. Kniha nám ukázala, že strašně snadno můžeme ztratit sami sebe a celý život potom žít s pocity sžírající viny a ztraceného dětství.
Je hrůza, co vše se dělo... A nedá se to odpustit. Já hlavnímu hrdinovi neodpustila, i když ho vyloženě neodsuzuji... Jenom je to taková postava, která stojí za více pozornosti a proto si o ní klidně znovu ráda přečtu.
Kniha je psána velmi jednoduchou formou a je zařazena do žánru Pro děti a mládež. Já si však nemyslím, že knihu mohou číst děti. Ani s rodiči bych to nedoporučila. Nejde jen o tu krutost, ale i o ty politické osobnosti, o vývoj té války, o spoustu věcí, kterým neporozumí. Určitě je to kvalitní dílo, ale doporučila bych ho asi tak od deváté třídy ZŠ, kde se 2. světová válka už probírá a proto to může být zajímavý pohled na tu dobu ze zcela jiných hledisek. Ale i dospělí v ní najdou mnoho důležitého a chytrého. Ale je třeba si zvyknout na tu jednduchou formu vyprávění...
Chlapce v pruhovaném pyžamujsem ještě nečetla, ale už se na něj moc těším.
Doporučuji. Je to ale velmi silné čtení! Rozhodně žádná oddechovka...


Samota - Natalio Grueso

2. prosince 2017 v 22:31 | Anna 13 |  Knihy psané životem...
Samota

Originální název: La soledad
Žánr: Román
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Host
Počet stran: 256
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Napínavá cesta do lidské duše, dobrodružství plné fantazie a citu, ve kterém se mísí touha, vděčnost, spravedlnost, humor a sny.
Stránkami tohoto kouzelného příběhu putují nezapomenutelné postavy, které se čtenáři zaryjí hluboko do srdce: okouzlující zloděj Bruno Labastide, muž, který lidem předepisuje knihy, mladý pašerák slov, lovec snů, i krásná Japonka s medovýma očima, jež ve svém benátském bytě každou noc vzdoruje osudu.
Tento magický román nás vezme na cestu kolem světa, z Paříže do Buenos Aires, z Benátek do Šanghaje, z Guatemaly do Bagdádu, a umožní nám účastnit se podivuhodného dobrodružství svých zvláštních postav, osamělých ztroskotanců, kteří však dokážou to nejkrásnější a nejušlechtilejší na světě - udělat jiné šťastnými.


Můj názor: Když jsem si právě tuto knihu vybrala pro dnešní den, čekala jsem, že budu číst něco filosofického a ojedinělého. Ale, že to bude až tak zvláštní a jiné, jsem opravdu nečekala. Má to své kouzlo, ale vy budete z příběhů lehce rozpolcení... a vlastně nebudete vědět, co si o tom myslet. Zda autorovi zatleskat nebo povytáhnout obočí a říct, že nad tím ještě chvíli popřemýšlíte a pak se rozhodnete zda ten aplaus udělíte.

TVÉ RTY JSOU DENÍKEM, DO NĚHOŽ VPISUJI SVÉ OKAMŽIKY ŠTĚSTÍ.

Myslíte si, že budete číst ucelený příběh? Omyl. Tohle je kniha neskutečného množství jednotlivých drobných příběhů, které se někdy prolnou a někdy úplně minou. Někdy mají souvislost a někdy smysl či užitečnost zcela postrádají. Někdy nudí a někdy chcete mnohem víc. Pořád upřímně netuším, zda jsou to samostatné povídky nebo jde o román nějaké vyšší myšlenky, kterou však já nenacházím v celku, ale v samotných částech knihy.

ŠTĚSTÍ A ROZKOŠ SPOČÍVAJÍ V PROSTÉM PŘECHODU Z CHLADNA DO TEPLA. AŤ UŽ DO TEPLA DOMOVA, DO TEPLÉ PEŘINY, KTEROU SE PŘIKRYJEME, NEBO DO TEPLA NĚKOHO, KDO NÁM ZAHŘEJE SRDCE.

Na přebalu se píše, že knížka obsahuje kouzelné hrdiny, které se vám vryjí do srdce. Mne zaujaly čtyři. A to předepisovatel knih (existuje lepší nápad na postavu, než muž, který léčí knihami?), krásná mládá Číňanka (lze nemilovat tak křehkou duši, která zachraňuje osamocené muže svou krásou, něžnou pozorností a laskavostí? která si své milence vybírá podle toho, jak dokonalá vyznání a příběhy dokáží vytvořit?), dospívajícího Khaleda (v jeho příběhu se objevuje nespravedlost světa v celé své šíři a jeho osud bolí) a zamilovaného Lucase (postava pocházející z budoucnosti nebo jiného světa, ve kterém se platí daně za slova: on se stává pašerákem slov). Psala jsem již, že je kniha v celé své míře originální a úplně neskutečná? Možná je proto je tak osamocená?

JSEM ZKRÁTKA PŘEDEPISOVATEL. PŘEDEPISUJU KNIHY, JAKO JINÍ PŘEDEPISUJÍ LÉKY, LÁZNĚ NEBO ÚROKY. JÁ PROSTĚ PŘEDEPISUJU KNIHY.

Mě si autor získal od první věty, která zní: Nikdo neví o samotě tolik jako já. Sám autor v doslovu píše, že celý příběh je zcela smyšlený, ale jenom první věta z knihy je autobiografická. Samota je cítit ze všeho, co do té knihy autor dal. Ne vždy je nepříjemná. V této knize se však převážně vyskytuje jako něco ukrutného, bolestivého, nesnesitelného a nezbavitelného...

JÁ CHCI, ABY MÁ VNUČKA MĚLA LEPŠÍ ŽIVOT NEŽ JÁ, A VÍM, ŽE TO ČLOVĚK NAJDE V KNIHÁCH.

Rozhodně bych knihu doporučila všem, co chtějí něco neobvyklého, netušeného, jedinečného, kouzelného... Něco, co dokáže naštvat i rozněžnit... Kniha má totiž i své slabší stránky. Ne každý příběh obsahuje nějaký smysl či důvod, nebo alespoň já jsem ho nenašla. Něco je v knize složité, něco naopak krásně lidské a zcela srozumitelné... Má prostě své vlastní kouzlo.

JSOU ALE CHVÍLE, KDY ČTENÍ ZRAŇUJE, KDY SI ČLOVĚK ŘÍKÁ, ŽE NEMĚL ČÍST TOLIK.

...

POŘÁD PŘEMÝŠLEL NAD TÍM, JAKÁ STRHUJÍCÍ KNIHA BY MOHLA VZNIKNOUT Z JEHO PŘÍBĚHU.

...

LUCAS DOSTAL K NAROZENINÁM ČTYŘI STA SLOV.

...

JE STRAŠNĚ ZAJÍMAVÉ, CO VŠECHNO SE MŮŽE ČLOVĚK NAUČIT, KDYŽ POZORUJE OSTATNÍ. JE TO JAKO, NEVÍM... JAKO JET NA SAFARI. ČLOVĚK JE SICE VE MĚSTĚ, ALE POŘÁD JE TO PŘECE JEN SAFARI.

...

POD HVĚZDAMI, I KDYŽ JSOU SEBEKRÁSNĚJŠÍ, JSME NAKONEC VŠICHNI BEZMOCNÍ A SAMI.


Dívka, která si hrála s ohněm - Stieg Larsson

1. prosince 2017 v 16:03 | Anna 13 |  Detektivky
Dívka, která si hrála s ohněm

Originální název: Flickan som lekte med elden
Žánr: Detektivka, Thriller
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Host
Počet stran: 608
Vazba knihy: Brožovaná
Ocenění: nejlepší švédský kriminální román roku 2006, GoodReads Choice Awards 2009 v kategorii Mystery-Thriller

-----------Série: Muži, kteří nenávidí ženy (1.díl), Dívka, která si hrála s ohněm (2.díl), Dívka, která kopla do vosího hnízda (3.díl), Dívka v pavoučí síti (4.díl), Muž, který hledal svůj stín (5.díl) - poslední dva romány jsou od autora Lagercrantzeho-----------

-----------Zfilmováno-----------


Anotace: Druhý díl trilogie Milénium odkrývá minulý a současný život Lisbeth Salanderové, tajemné punkerky a hackerky, kterou čtenáři znají již z prvního dílu. Novinář spolupracující s časopisem Milénium a jeho partnerka jsou zavražděni krátce před publikováním materiálu o dětské prostituci, korupci a obchodu s bílým masem. Na zbrani objevené na místě činu se najdou otisky Salanderové a její poručník je brzy nalezen mrtvý. Policie po Lisbeth zahájí celostátní pátrání, podporované mediální kampaní, ve které se vytahují na světlo skandální informace o její potenciální nebezpečnosti a problematické minulosti. Mikael Blomkvist je však přesvědčen o její nevině...


Můj názor: Fakt jsem si myslela, že první díl překoná jen málo co. Ale dvojka slavného Milénia byla ukrutně chytlavá a podaná ještě napínavěji a nepředvídatelněji než Muži, kteří nenávidí ženy. Strašně jsem se na pokračování tešila a dostala jsem ještě více než jsem čekala. Škoda jen, že jsem měla příběh rozkouskovaný do tolika dnů, aspoň jsem ale s Lisbeth trávila více času.
Oproti prvnímu dílu mne v tomhle NIC nenudilo, ani mi NIC nepřišlo zbytečné. V počátcích příběhu se řešila politika a ekonomika, bylo to složité, náročné, spoustu postav s "divnými" švédskými jmény a natahování skutečností... Záhy jsme však dostali náboj, který nás hnal číst dál. U tohoto dílu je to hned zajímavé... Možná je to i tím, že ten příběh už známe a vracíme se do něj, těšíme se do něj. Rádi se opět setkáme se Salanderovou i Blomkvistem. Prostě pokračování (ač to není tak časté) nabralo ještě vyšší kalibr, co se týče napětí a pořádné akce. Fakt mě to bavilo...

TO NENÍ ŽÁDNÝ DETAIL, ALE PŘÍMO CELÝ ROMÁN...

Autor dává v této knize velký prostor Lisbeth Salanderové, ale samozřejmě nebude chybět ani Mikael Blomkvist, Erika Bergerová nebo Miriam Wu. Dokonce se znovu shledáme s Harriet Vangerovou.
Opravdu se ale děj točí hlavně kolem Lisbeth (kterou snad zbožňuje každý čtenář těchto knih). Dozvíme se spoustu věcí z její minulosti, která je velmi kotroverzní, z prvního dílu nevyjasněná a děsivá. Celý příběh je protknut temnou nití a Lisbeth za ni tahá. Občas ji však překroutí někdo zvenčí s pistolí v ruce. Dobrodružství, které s Lisbeth budete zažívat je bláznivé a téměř nemožné, ale zaručeně vás bude bavit.
Co mi trochu vadilo (a překvapilo :O) byl useknutý konec. Spousta věcí musí pokračovat ve třetím díle... Strašně se na něj těším a zároveň je mi smutno, že už to bude z autorova pera, co se týče této série, vše...

Miluji tu knihu. Miluji Lisbeth Salanderovou. Uctívám Stiega Larssona.

LISBETH SALANDEROVÁ BYLA ŽENA, JEŽ NENÁVIDĚLA MUŽE, KTEŘÍ NENÁVIDÍ ŽENY.