Chlapec na vrcholu hory - John Boyne

3. prosince 2017 v 17:50 | Anna 13 |  Tematika 2. světové války
Chlapec na vrcholu hory

Originální název: The Boy at the Top of the Mountain
Žánr: Historický román
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Slovart
Počet stran: 240
Vazba knihy: Vázaná

-----------Inspirováno skutečnými událostmi-----------


Anotace: Když osud malému Pařížanovi Pierrotovi určí, že bude žít u tety na vrcholu hory, nemá chlapec ještě ponětí, kam se svět řítí. Jenže píše se rok 1935 a tajuplný dům, kde jeho teta pracuje jako hospodyně, je zlověstný Berghof, horské sídlo Adolfa Hitlera. Vůdce si vezme Pierrota pod svá ochranná křídla a uvrhne ho do neznámého, nebezpečného světa moci, tajemství a úkladů - a chlapec si bude muset zvolit, na kterou stranu se přidá.


Můj názor: Hodně, hodně, hodně dobrá kniha. Je strašně skvělé, že se o těchto věcech stále píše a že je lidé čtou. Nesmíme dopustit, aby se na to všechno zapomnělo...
Další příběh z druhé světové války mne rozesmutnil. Ale tentokrát jsem nepřihlížela tomu, jak lidé hladoví, jak jsou týraní v koncentračních táborech nebo jak na jejich města padají bomby a oni se denodenně bojí o svůj život. Četla jsem příběh sedmiletého francouzského chlapce, který se po smrti svých rodičů dostává na děsuplný Berghof na vrcholu hory, kde se ho ujímá jeho teta, která v domě slouží. Sídlo však patří samotnému Hitlerovi, který si tam nevinného chlapce snadno ochočí. Jako čtenář přihlížíte úděsné zkáze... Jak se z rozkošného dítěte stává dospívající tyran, kterého zmanipuloval sám Fuhrer. Nic šíleného snad neexistuje. Tu proměnu zvládl autor vylíčit zcela bravurně. Mladý Pierrot se začne povyšovat, fyzicky i psychicky napadat služebnictvo, zatrací svou rodinu i své jméno, vzdá se svého přátelství s klukem, který mu byl téměř bratrem jen proto, že je to Žid.
Hitler v knize vystupuje od jisté doby téměř neustále a vede s Pierrotem dlouhé rozhovory o Říši, o politice, válce, rasách a moci. Vy nesoudíte toho chudáka chlapce, protože sami nevíte, jak by jste mysleli v jeho situaci a době. TEĎ každý ví, ko to byl Hitler, co udělal, co způsobil, každý ví, co se mělo udělat... Ale oni v té době nevěděli nic.
Při četbě si uvědomíte kolik takových malých bezbranných chlapců bylo v Hitlerjugend zkaženo. Kolik snů a dobra bylo zničeno. Zde se jedná o příběh jednoho člověka, ale ono v šílenství války nikdy nejde o příběh jednoho člověka.
Hitler, Goebbles, Heinrich: všichni to byli zvířata. V příběhu je můžete přistihnout jak sedí nad plánkem koncetračních táborů a rozpráví o nich. Tohle prostě nechápete.
Je to těžké a ničivé čtení, ale jsem ráda, že nám konečně nějaká kniha ukázala, že člověka jste v té době mohli zničit i jinak než tím, že jste ho nechali vyhladovět a poslali do Osvětimi. Kniha nám ukázala, že strašně snadno můžeme ztratit sami sebe a celý život potom žít s pocity sžírající viny a ztraceného dětství.
Je hrůza, co vše se dělo... A nedá se to odpustit. Já hlavnímu hrdinovi neodpustila, i když ho vyloženě neodsuzuji... Jenom je to taková postava, která stojí za více pozornosti a proto si o ní klidně znovu ráda přečtu.
Kniha je psána velmi jednoduchou formou a je zařazena do žánru Pro děti a mládež. Já si však nemyslím, že knihu mohou číst děti. Ani s rodiči bych to nedoporučila. Nejde jen o tu krutost, ale i o ty politické osobnosti, o vývoj té války, o spoustu věcí, kterým neporozumí. Určitě je to kvalitní dílo, ale doporučila bych ho asi tak od deváté třídy ZŠ, kde se 2. světová válka už probírá a proto to může být zajímavý pohled na tu dobu ze zcela jiných hledisek. Ale i dospělí v ní najdou mnoho důležitého a chytrého. Ale je třeba si zvyknout na tu jednduchou formu vyprávění...
Chlapce v pruhovaném pyžamujsem ještě nečetla, ale už se na něj moc těším.
Doporučuji. Je to ale velmi silné čtení! Rozhodně žádná oddechovka...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Infinity Infinity | Web | 5. prosince 2017 v 4:39 | Reagovat

Nádherně napsaná recenze/názor na knihu. Úplně mám chuť teď hned si tu knihu pořídit a přečíst si ji. Pamatuji si, že když byla nejvíce čtená a četla jsem na ni spoustu recenzí, většinou byly spíš negativní a to mě od četby odrazovalo. Po přečtení tvého článku této knížce dám určitě šanci!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama