Doktoři - Erich Segal

27. prosince 2017 v 0:34 | Anna 13 |  Romány
Doktoři

Originální název: Doctors
Žánr: Román
Rok vydání: 2006
Nakladatelství: Lucka
Počet stran: 732
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Nové vydání bestselleru, který byl přeložen do mnoha světových jazyků.
Strhující příběh několika spolužáků, kteří v šedesátých letech opustili s čerstvým diplomem v kapse lékařskou fakultu Harvardu, nás zavádí do medicínského prostředí v USA. Nahlédneme do nejtajnějších zákoutí života lékařů - od piteven až po výzkumná pracoviště nabitá nositeli Nobelových cen - a zároveň do nejniternějších zákoutí lidské duše. S hlavními hrdiny prožíváme jejich lásky a touhy, skryté vášně, první profesní zkušenosti, triumfy, ale i bolestná zklamání a nečekané prohry.
Pestrá, dramaticky se proplétající mozaika osudů Barneye, Laury, Benneta, Setha a dalších, plná lidského tepla i bolesti, zaujala miliony čtenářů na celém světě a dodnes je uchvacuje svou pravdivostí a humanismem, láskou a úctou k člověku i životu...


Můj názor: Já se bojím doktorů, nemocí, nemocnic. Nejspíš nejsem jediná. Ale naprosto miluju televizní seriály z lékařského prostředí. A vždy mne bavilo studovat encyklopedie lidského těla a učit se ho i latinsky. Prostě mě všechno ohledně lékařů a diagnóz zajímá, ale nechci to prožívat na vlastní kůži. Proto pro mě objevení Doktorů bylo něčím neuvěřitelně lákavým.
Segala jsem v rámci svého pohledu na spisovatele povýšila. Předtím jsem četla jen jeho jeden román, který nebyl špatný, ale ani ničím objevný, ale touhle bichlí prokázal, že je to spisovatel nasazující vysoký kalibr. Tahle kniha nenese "jen" poselství a úctu k lékařské profesi, ale velmi důkladně mapuje historii medicíny od padesátých až do téměř osmdesátých let. Což je velmi důležité, protože s každým rokem lidstvo objevilo nové léky, metody a poznatky, určily nové diagnózy, vynalezli významné přístroje a my musíme vědět, čím vším mohou naši hrdinové léčit své pacienty.
Autor se také otírá o druhou světovou válku, do které zařazuje některé postavy. Ukazuje nám, jak v té době znesvětily hippokratovu přísahu, jaká svinstva páchali "doktoři".
Také svou knihou bojuje proti rasismu, když nám otvírá problémy černého chirurga v šedesátých letech. Dostaneme se i k válce ve Vietnamu...
Ano, otřeme se i o jiné aspekty lidského života v té době, ale především nahlédneme za zdi nemocnic a výzkumných pracovišť, o kterých jsme dosud nic nevěděli...

...HIPPOKRATOVSKOU PŘÍSAHU NELZE NIKDY ODVOLAT.

Začínáme dětstvím hlavních hrdinů. Zjišťujeme, co vede lidi k tomu, zvolit si tato povolání. Mají vzory ve svých rodičích, nebo prožili tragické události, se kterými se vyrovnávajíjí tak, že nedopustí, aby se v budoucnu stali i druhým? Poté se s postavami, které si stihneme oblíbit, dostáváme na Harvardskou univerzitu. V této části knihy neměl děj jedinou chybu. To bylo zajímavé, chytlavé a návykové. Připomínalo mi to českou sérii Básníků. Koleje, kterými se šíří strach ze zkoušek a z neúspěchu, pitevny, nervová zhroucení, lásky i žárlivost, laboratoře, nekonečné šprtání... i sebevraždy.
A nadále se hrdinové stávají mediky a rozpustí se do všech možných oborů. Tím pádem má čtenář možnost pochopit člověka, který se rozhodne pro práci v pitevně i lékaře, který se stane anesteziologem. Autor se zabývá téměř všemi obory (chirurgií, pediatrií, neonatologií, onkologií, porodnictvím, gynekologií, psychiatrií i urgentními případy), ale nezapomíná ani na důležitost výzkumných center a vědeckých pracovišť.
Prostě okusíme lékařskou profesi ze všech možných úhlů. Ještě žádná kniha neměla natolik využité téma! Tady autor vyždímal snad všechny možné lékařské otázky a opravdu se mu to povedlo! Tleskám...
Hlavní hrdinové neřeší jen své pacienty, ale i vztahy a rodinné záležitosti. Objevuje se láska i bolestná zklamání, o zvraty není nouze. A co se týče těch pacientů, jsou to případy, které by tak efektivně a s velkým procítěním nedokázala zpracovat ani Ordinace v růžové zahradě nebo seriál Modrý kód.

ŽÁDNÁ LIDSKÁ BYTOST BY NEMĚLA BÝT MUČENA, AŤ JIŽ NACISTOU - NEBO KNIHOU ZÁKONŮ.

Čím mě autor udělal ohromnou radost, bylo využítí morální a etické otázky a jistým dilematem ve zdravotnictví, a to problematikou eutanázie. Smrt ze soucitu je téma, o kterém bych mohla číst snad donekonečna. Strašně mě zajímá. Za možnost využití eutanázie pro Českou republiku bych ráda bojovala. Jsem pro ni všema deseti. Jelikož mladý lékař Seth v této knize tajně podával smrtící dávku trpícím pacientům v letech, kdy to bylo zcela nepřípustné a vyvolávalo to salvy reakcí lidí i lékařů, tak muselo dojít k odhalení a soudu. Autor se však eutanázii nevěnuje okrajově, ale jde do hloubky. Odkrývá utrpení všech: smrtelně nemocného člověka, jeho rodiny a lékaře, který již vyčerpal všechny možnosti léčby a bojuje s pocitem nutnosti svého pacienta vysvobodit. Doufám, že to otevře oči všem čtenářům a budou vyžadovat právo na důstojnou smrt v našem státě. A pokud snad tato kniha a případy v ní lidi a politiky nepřesvědčí, může to už snad jen film Doktor Smrt, který také velmi doporučuji.
A pokud byste někdo náhodou znal knihu s příběhem, ve kterém se autor eutanazií zabývá, budu všem vděčná za tipy...
Román Doktoři je příběhem odvahy, utrpení, laskavosti, sebeobětování a lidství. O pravdě a nespravedlnosti. O bolesti i zázracích. O lékařích, kterých si dost nevážíme, nevidíme do jejich duše a vydáváme je za jakési Bohy. Segal však píše o lidských bytostech...
Nádherná kniha, na kterou nelze zapomenout...

VĚDA NEMŮŽE POCHOPIT ZÁZRAK.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama