Potom - Morris Gleitzman

8. prosince 2017 v 20:39 | Anna 13 |  Tematika 2. světové války
Potom

Originální název: Then
Žánr: Historický román
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 194
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

-----------Série: Kdysi (1.díl), Potom (2.díl)-----------

-----------Inspirováno skutečnými událostmi-----------


Anotace: Felix je Žid. A být Žid, když kolem zuří druhá světová válka, je nebezpečné. Felix měl nějakou dobu štěstí, schovával se v katolickém sirotčinci, pak ve sklepě. Jenže úkryt byl odhalen a Felix se ocitne ve vlaku jedoucím do koncentračního tábora. A přece znovu získá naději: z vlaku se jemu a šestileté Zeldě podaří uprchnout. V bezpečí ovšem nejsou ani zdaleka. Jak dokážou bez pomoci přežít? A komu můžou důvěřovat, když všude je tolik lidí lačnících po odměně za dopadeného Žida? Štěstí se však na ně opět usměje v podobě laskavé statkářky Genii. Ta je nechá u sebe v domě, vybělí jim vlasy a dá německá jména. Felix však tuší, že je jen otázkou času, kdy někdo odhalí jeho pravou identitu. A to bude konec - pro něj, pro Zeldu i pro Geniu...
Morris Gleitzman líčí v druhém svazku pětidílné řady život v okupovaném Polsku z dětsky naivní perspektivy malého hrdiny, což činí jeho vyprávění ještě silnější.

K napsání příběhu autora inspiroval osud Janusze Korczaka, polského židovského lékaře a autora knih pro děti. Po mnoho let pomáhal ve Varšavě vést sirotčinec pro dvě stovky židovských dětí. Když německé úřady počátkem srpna 1942 nařídily transport dětí do vyhlazovacího tábora Treblinka, Korczak se rozhodl jít s nimi, přestože dostal nabídku na vyřazení z transportu.
V Treblince byli všichni zavražděni v plynových komorách.

Napínavá kniha o nezměrné odvaze a naději, o přátelství a lidskosti uprostřed nelítostné doby, inspirovaná skutečným příběhem.
Někteří lidé jsou ochotni riskovat cokoli, ba i svůj život, jen aby zachránili život jiného člověka.

V tradici bestsellerů Chlapec v pruhovaném pyžamu a Zlodějka knih.


Můj názor:Pokračování románu Kdysi je opět napínavé, srdceryvné, bolestné a zdrcující vyprávění desetiletého chlapce Felixe, který se marně snaží přežít v kruté době bez rodičů a s každodenním strachem o život. Má ale naději, má odvahu a udržuje jedno nádherné přátelství se šestiletou Zeldou.
Jelikož na konci prvního dílu končíme tam, kde Felix se Zeldou vyskočí z vlaku, který je vezl do tábora smrti a víme, že přežili, tak pokračujeme přesně tam, kudy vlak mezitím stihl projet.
Možná, že první část příběhu mne zasáhla více, ale zde kniha končí tak krutě a nemilosrdně, že nedokážete zadržet slzy. Tohle čtení děsí, bolí...
Opravdu silně doufám, že přeloží další tři díly, které prostě nutně potřebuju. Já musím vědět, co bude s Felixem dál...
Tahle série knih se u mne řadí mezi první desítku těch z období holokaustu. Je vhodná i pro nenáročné čtenáře vzhledem k jednoduché formě psaní a tenkosti knihy. Ale asi byste už měli mít o téhle době něco načteno. Ale určitě je vhodná i pro mladší čtenáře, tak asi od patnácti let.
Doporučuji tohoto nadějného autora všem, kteří na tyto příběhy nechtějí zapomenout...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama