Probuzení Simona Spiera - Becky Albertalli

21. prosince 2017 v 14:34 | Anna 13 |  Young Adult
Probuzení Simona Spiera

Originální název: Simon vs. the Homo Sapiens Agenda
Žánr: Young Adult, Pro mládež
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Euromedia (Yoli)
Počet stran: 296
Vazba knihy: Brožovaná
Ocenění: cena Williama C. Morrise Debut Award

-----------Chystá se filmové zpracování-----------


Anotace: Šestnáctiletý Simon už nějakou dobu ví, že je gay, ale ještě není připravený sdělit to okolnímu světu. Jedinou výjimkou je tajemný Blue, se kterým si Simon už několik měsíců vyměňuje e-maily a jejich vzájemné pouto sílí. Jenže pak citlivá korespondence padne do nesprávných rukou a Simon se stane obětí vydírání: buď udělá, co se po něm chce, i když se mu to příčí, nebo riskuje, že si tajné e-maily přečte celá škola. V sázce je však ještě mnohem víc - plachého Bluea by nechtěná publicita mohla vyděsit a Simon už by nikdy nezjistil, kdo Blue ve skutečnosti je...


Můj názor: Odmyslete si tu větu, která žlutě září na obálce knihy a usoudíte, že je dokonalá!

MLUVIL O OCEÁNU MEZI LIDMI. A O TOM, ŽE SMYSLEM VŠEHO JE NAJÍT BŘEH, KE KTERÉMU STOJÍ ZA TO PLAVAT.

Protože, že by tato kniha byla ve světě Young Adult literatury objevem? To teda fakt ne! Přečetla jsem této teenagerské literatury fakt hodně a docela dobře se v ní orientuji, takže vím, že příběh s gay tematikou není nijak originální. Silně kniha připomíná román Davida Levithana Líbali jsme se a nejnovějšího Johna Greena a jeho knihu Will Grayson, Will Grayson, kterou jsem teda zatím nečetla, ale vím, že to bude příběh asi hodně podobný.
V knize nejsou ani žádné převratné myšlenky nebo snad něco, co by jí dělalo nějakou výjimečnou. Vlastně něco jo. Absolutně výjimečný je Simon Spier!

"CO JE TO MOZKOMOR?"
TO MĚ ROZSEKÁ. "NORO, UŽ NEJSI MOJE SESTRA."
"TAKŽE TO JE NĚCO Z HARRYHO POTTERA," ŘEKNE.

Ano, je to gay. Miluje sušenky Oreo a hudbu Elliota Smithe, neumí gramatiku, vlastní psa Biebera, zamilovaný je do Harryho Pottera a má ty nejskvělejší hlášky pod sluncem, u kterých nejde zastavit smích. Takže se vlastně celou knihu pitomě culíte a myslíte si, že jste nenápadní. Čtěte to v soukromí!!! Většinou zrovna moc nějaké vtipné knihy nemusím, ale Simon mne strašně bavil. Úplně ho zbožňuju. Možná by autorka mohla vydat nějakou dodatkovou knihu, která by byla jen o jeho vtipech a myšlenkách. Věřte, že Simonův svět je boží. Veselý, bezstarostný... Také je to skvělý kamarád. Bože, proč to není můj bratr? Nebo mé dvojče? Vážně ho budete všem závidět: jeho sestrám, rodičům, kamarádům, Blueovi... No jo, holky, u něj nepochodíme... :) Moje zbožňovaná autorka Jennifer Niven napsala na přebal trefné vyjádření: Na Simona Spiera mám velký zálusk. Totálně jsem se do něj zamilovala. Jen škoda, že nejsem jeho typ... Jennifer, mluvíte mi z duše... :)

PRO MĚ JE POSLOUCHÁNÍ HUDBY DOST SAMOTÁŘSKÁ ČINNOST. ALE MOŽNÁ ŽE TO JE JEN ZÁSTĚRKA LIDÍ, CO NEMAJÍ KOULE JÍT NA KONCERT.

Kniha je psaná velmi jednoduchým a nenáročným stylem, který mne ale v tomto případě vůbec nevadil. Má být zábavná, oddechová a úsměvná. Když o ní však napíšou, že je kdovíjak objevná, tak jí to uškodí, protože my čtenáři budeme mít velká očekávání a pak budeme zklamaní z něčeho, co je vlastně výborné, jen ne objevné... No, je to trochu škoda. Ale já jsem po prvních stránkách, kdy jsem sice nechápala, co je na tomhle tak zvláštního, začala příběh milovat... A bylo mi v něm skvěle... A mohl být delší...

KDYŽ SE NAD TÍM ZAMYSLÍTE, TAK JE OD UČITELŮ VLASTNĚ DOST BLÁHOVÉ PŘEDPOKLÁDAT, ŽE VÁM MŮŽOU NADIKTOVAT, NA CO MÁTE MYSLET. JAKO BY NESTAČILO, ŽE TIŠE SEDÍTE A NECHÁTE JE UČIT. MAJÍ POCIT, ŽE MAJÍ PRÁVO OVLÁDAT VAŠE MYŠLENKY.

Autorka umí skvěle popisovat pocity a názory dospívajících. Jako by sama byla v našem věku. To se mi na knize strašně líbilo. A ten vztah Blue a Simona, který byl sice jen přes e-mail, dokázala popsat a vyjádřit přímo dechberoucím způsobem. Takže pokud jde o opravdovost a důvěryhodnost postav a celého příběhu, má ode mne tato spisovatelka jedničku s hvězdičkou.

KDYŽ ONI ZPOCHYBŇUJÍ PRÁVA HOMOSEXUÁLŮ, ZPOCHYBNÍME PRÁVA VŠECH HOMO SAPIENS.

Kniha je rozdělena do kratších kapitol, což je také sympatické. Vždy se jedna odehrává v Simonově hlavě (tedy v první osobě, běžné popisy a prožitky Simonova života: střední škola, rodina, přátelé a vyrovnávání se s realitou, že je na kluky) a druhá je tvořena e-maily mezi Bluem a naším Spierem.
Tihle dva kluci se totiž neznají. Neznají svá pravá jména, nevědí, jak vypadají. Jsou však ze stejné školy a stejného ročníku. Dopisují si několik měsíců... Co bude, až se rozhodnou jít s pravdou ven? Zažijí nejeden coming out, vydírání i šikanu, ale co bude s nimi samotnými? Kdo je Blue?
Víte, je to dost průhledné. Kdo je Blue víte asi od sté strany, ne-li dříve. Nechápu toho, kdo to nevěděl. Ale Simonova logika si neuvědomí vůbec nic, stejně jako někteří čtenáři. Aspoň budete na stejné vlně...

MOJE CITY K NĚMU JSOU JAKO SRDEČNÍ TEP - TICHÉ, ALE NEUTUCHAJÍCÍ, VŠUDYPŘÍTOMNÉ.

Ale na tom příběhu nebudete zbožňovat jen Simona, ale i jeho kamarády a rodinu. A Blue je taky strašně milý. Toho zbožňuju taky. Škoda, že jsou to jen fikce. Nebo, že já nemohu být fikcí a žít s nimi v jejich příběhu...

JE VŮBEC MOŽNÉ SE ZAMILOVAT PŘES E-MAIL?

Milovala jsem atmosféru Simonovy rodiny. Jeho rodiče, kteří nebrali nic moc vážně, milovali své děti a byli posedlí reality show a Láskou nebeskou a seriály. Jejich humor byl příjemný a neotřelý. A Simonovi sestry a jejich sourozenecký vztah měl taky co do sebe. Prostě se v tomhle příběhu žije americky dobře.

MILUJU TVŮJ ÚSMĚV, KDYŽ ANI NEVÍŠ, ŽE SE USMÍVÁŠ. MILUJU TVOJE VĚČNĚ ROZCUCHANÉ VLASY. MILUJU NA TOBĚ, ŽE SE LIDEM DÍVÁŠ DO OČÍ O CHVILIČKU DÉLE, NEŽ JE NUTNÉ. A MILUJU TVOJE MĚSÍČNĚ ŠEDÉ OČI. TAKŽE JESTLI SI MYSLÍŠ, ŽE MI NEPŘIPADÁŠ DOST ATRAKTIVNÍ, TAK JSI BLÁZEN, SIMONE.

Co se týče připravovaného filmu, který se u nás bude jmenovat Já, Simon a do kin přijde 15. března 2018, tak už můžete shlédnout první trailery. Upřímně, nadšená z nich nejsem. Mám pocit, že to určitě nebude mít to kouzlo. Vlastně mi přijde, že z toho udělaly takovou frašku pro americké teenagery. Ale mohu se samozřejmě mýlit. Každopádně titulní roli obsadí herec Nick Robinson, kterého jsme mohli vidět v letošním filmu Všechno, úplně všechno. Já mám problém. Mě se vůbec nelíbí. A Simona miluju. To nééééééééé. Na film nejdu. Ale zase tam hraje moje zbožňovaná Katherine Langford z 13 Reasons Why. Ta se zhostí role Ley.
Nejsem nadšená, že to zfilmovali a dali tomu ještě navíc tak stupidní název. Jak u nás, tak u nich (Love, Simon).

SVĚTLÁ BARVA KŮŽE BY NEMĚLA BÝT AUTOMATICKY POVAŽOVANÁ ZA NORMÁLNÍ O NIC VÍC NEŽ HETEROSEXUALITA. VLASTNĚ BY SE ZA NORMÁLNÍ NEMĚLO POVAŽOVAT NIC.

Doporučuji všem teenagerům, jejich rodičům, všem gayům i lesbám. Všem, všem, všem. Prostě, jak říká Simon: všem homo sapiens. A probořme konečně ty trapné domněnky a smyšlenky o homosexuálech. Je 21. století, je svoboda. Ulehčeme jim život, aby byl jejich coming out něčím, co bude normální a jim se před ním nebude dělat nevolno. Že jo, Blue? :)

LIDI JSOU VÁŽNĚ JAKO DOMY S OBROVSKÝMI POKOJI A TITĚRNÝMI OKNY. A MOŽNÁ JE TO TAK DOBŘE, ASPOŇ SE NIKDY NEPŘESTANEME PŘEKVAPOVAT.

Vychutnejte si tenhle příběh se sušenkami Oreo a s dávkou dobré nálady. Vlastně nevadí, když vám do smíchu nebude: z depky vás dostane Simon. Krásné čtení s opět kvalitní Young Adult literaturou. Doporučuji!!! :)

NEMÁM RÁD KONCE. MÁM RÁD VĚCI, KTERÉ NIKDY NEKONČÍ.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama