Všechno, úplně všechno - Nicola Yoonová

28. prosince 2017 v 21:01 | Anna 13 |  Young Adult
Všechno úplně všechno

Originální název: Everything, Everything
Žánr: Dívčí román
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Jota
Počet stran: 296
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

-----------Zfilmováno-----------


Anotace: Tato originální prvotina vypráví o dívce, která je doslova a do písmene alergická na celý svět. Je zavřená doma, nikam nesmí a skoro nikdo nesmí k ní. Když se ale do sousedního domu přistěhuje nová rodina a s ní i kluk jménem Olly, začíná se odvíjet komplikovaná "lovestory", která obrátí naruby všechno, úplně všechno, co osmnáctiletá Madeline dosud znala.
Neotřelý milostný příběh je zajímavý i svým zpracováním - obsahuje Madelininy deníkové záznamy, poznámky, tabulky, seznamy či ilustrace.
Příběh o bezmezné radosti i nekonečném smutku, které zažíváme, když prorazíme stěny své ulity a kvůli lásce uděláme něco úplně bláznivého (a smrtelně nebezpečného).


Můj názor: Tenhle příběh, ačkoliv se podobá spoustu jiným, je přeci jen originální a jedinečný. Ať už se vám při jejím čtení vybaví Všechny malé zázraky nebo Hvězdy nám nepřály, stejně máte pocit, že se autorka inspirovala pohádkovou Locikou. Mladá Madeline je totiž stejně jako ona uvězněná v domě se svou matkou a nikam nemůže. Nikdy nikde nebyla. Nikdy nikoho, kromě matky, ošetřovatelky a učitele nepoznala. Je nemocná. Svět by jí mohl během pár minut zabít.

PŘEČETLA JSEM MNOHEM VÍC KNIH NEŽ VY. A JE ÚPLNĚ JEDNO, KOLIK JSTE TOHO PŘEČETLI. JÁ JICH PŘEČETLA VÍC. VĚŘTE MI. MĚLA JSEM ČAS.

Nejspíš si říkáte, že i když je to námět zajímavý, co se z takového nápadu dá vytěžit. I kdyby hlavní hrdinka chtěla, nikam prostě nemůže, protože by umřela a tím pádem by byl konec příběhu. Jenže ono to tak jednoduché není. Láska ten bezpečný svět, plný jistot, ve kterém Madeline doposud žila, úplně změní. A změní i Maddyino srdce. A už nic není jako dřív. Změní se doslova a do písmene všechno, úplně všechno...

CHTĚNÍ VEDE JEN K DALŠÍMU CHTĚNÍ. TOUHA NEZNÁ KONCE.

Pokud jste ještě neviděli film, tak budete překvapení tím nenadálým a naprosto nepředstavitelným zvratem. Já jsem bohužel film viděla před půl rokem, takže jsem nebyla překvapená vůbec ničím. Spíš jsem si celý příběh prožila znovu, trochu jinak a vlastně jsem s literární verzí spokojená. Jenom mě velmi zaskočila forma, jakou je kniha zpracována. Velmi se hodí pro začínající čtenáře respektive pro ty, kteří nikdy moc nečetli, nebo čtou málo a chtějí nenáročné díla. Také si myslím, že příběh bude bavit i dvanáctileté a třináctileté. Já jsem chtěla asi něco víc. Ale čím déle jsem knihu četla, tím jsem si na tu neobvyklost zvykla a vlastně se mi to moc líbilo. Ale není to úplně můj styl? A co je na knize tak jiného? Tak především délka kapitol. Jsou velmi kraťoulinké, někdy obsahují sotva pět řádků. Tím pádem se to čte rychle a je to dost oddychové. Na odpočinek. Také je kniha ztvárněna kupou ilustrací, Madelininých poznámek a seznamů, chatů,... Prostě stránky otáčíte téměř neustále. Přesto budete nad knihou přemýšlet. Protože i když se to jeví jako kniha, která je jednoduchá, podstatou je něco mnohem důležitějšího. Budete si představovat, jaké by to bylo být v Maddyině kůži. A bude vás to svým způsobem lákat... Bože, co to píšu? Ale vážně... Nikam nemuset, nikoho nepotkávat a potom získat takový dar: vědět, co je důležité, umět žít a milovat.

JE TO DIVNÉ, KDYŽ SI UVĚDOMÍTE, ŽE JSTE OCHOTNÍ ZEMŘÍT. NEDOJDE VÁM TO NAJEDNOU, NENÍ TO NĚJAKÉ NEČEKANÉ ZJEVENÍ. DĚJE SE TO POMALU...

Přesto autorka dokázala city, které poutaly Madeline a Ollyho k sobě, popsat neuvěřitelně nádherně. Holky, pokud se do toho doopravdy ponoříte, budou vám v žaludcích létat hejna motýlů.
Kniha je o umění žít, vážit si života, jeho daru. A je o lásce, o tom, jak dokáže úplně všechno změnit.
Doporučuji čtenářům Young Adult literatury a všem romantickým duším, toužícím po něčem jedinečném.

SLIB - LEŽ, KTEROU CHCETE DODRŽET.

SPOILER! Líbilo se mi, že autorka svůj příběh neukončila happyendem na všech frontách. Myslím, že by mne hodně naštvalo, kdyby Maddy své matce odpustila. Nebylo by to uvěřitelné. Takhle si můžeme domýšlet, zda to v budoucnu udělá nebo ne.
Ale jedno mi na knize mírně vadilo a to bylo to, že hrdinka, ačkoliv jí už bylo osmnáct, nikdy moc nepřemýšlela nad tím co bude. Četla tolik knih, ale nikdy si nepoložila otázku zda se ona sama někdy zamiluje. A jestli budoucnost bez lásky unese. Možná to byla jakási obrana, aby jí z těch představ nebylo smutno, ale podle mne by takhle dospělý a sečtělý člověk neuvažoval. Trochu mi tam chyběly myšlenky a obavy o budoucnosti. A také si myslím, že to částmi mohlo být trochu depresivnější..., protože takový ten její život chvílema musel být.

NEKONEČNÝ - STAV, VE KTERÉM NENÍ ZNÁMO, KDE JEDNO TĚLO KONČÍ A DRUHÉ ZAČÍNÁ: NAŠE ŠTĚSTÍ JE NEKONEČNÉ.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama