Dívka, která kopla do vosího hnízda - Stieg Larsson

13. ledna 2018 v 21:20 | Anna 13 |  Thrillery
Dívka, která kopla do vosího hnízda

Originální název: Luftslottet som sprangdes
Žánr: Thriller
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Host
Počet stran: 683
Vazba knihy: Brožovaná
Ocenění: GoodReads Choice Awards 2010 (Best Thriller), The Glass Key 2008 (Nejlepší severský kriminální román), Kniha roku 2010 na Databázi knih

Série: Muži, kteří nenávidí ženy + Dívka, která si hrála s ohněm + Dívka, která kopla do vosího hnízda + Dívka v pavoučí síti + Muž, který hledal svůj stín

-----------Zfilmováno-----------


Anotace: Lisbeth Salanderová plánuje pomstu. Chce se pomstít lidem, kteří se ji pokusili zabít, a také vládním institucím, které jí téměř zničily život. Ale nebude to mít jednoduché. Poté, co ji kulka zasáhla do hlavy, leží pod přísným dohledem na jednotce intenzivní péče. Pokud se uzdraví, bude souzena za tři vraždy a jeden pokus o vraždu. Ale i v nemocnici, přestože je v kritickém stavu, musí být stále ve střehu. Je tu totiž ještě jeden pacient - Alexander Zalaščenko...
Mikael Blomkvist se rozhodne, že nenechá Lisbeth v rukou státní spravedlnosti. Lisbeth bude muset s jeho pomocí dokázat svou nevinu a také upozornit na zkorumpované politiky, kteří dopustili, aby se bezbranní lidé stali oběťmi zneužívání a násilí. Salanderová, bývalá oběť, je připravena úder vrátit.


Můj názor: Takže to končí...
S touhle knihou se nám uzavřel příběh, který milujeme. Lisbeth Salanderová s Mikaelem Blomkvistem se s námi navždy rozloučí na 683. straně a my už o nich z pera jejich stvořitele nikdy číst nebudeme. Ano, sice je tu volné pokračování Davida Lagercrantze, do kterého se můžete s chutí pustit... Ovšem já další knihy vynechám. Mohou být třeba i dobré, ale já si myslím, že by se nemělo spisovatelům dovolat pokračovat v příbězích někoho jiného. Jelikož měla série Milénium být desetidílná, tak často přemýšlím, kam až to chtěl autor dotáhnout, kam se chtěl s postavami posunout. Strašně by mě to zajímalo a chtěla bych se pohrabat v jeho pracovním stole i laptopu. :) To se ale nesplní a proto si mohu vytvářet své vlastní představy o tom, co by se mohlo dít za tímto pomyslným koncem, který koncem být neměl...
Tolik bych přála mistru Larssonovi delší život. Tolik bych chtěla, aby viděl, co jeho hrdinka Lisbeth Salanderová provedla se světem. Že jí patří tolik srdcí, že ji zná téměř každý a že série Milénium získala mnohá ocenění, že byla přeložena do padesáti zemí, že se stala něčím, čím je Harry Potter a že je milována a přijímána miliardou čtenářů.
Dívka, která kopla do vosího hnízda je u mě z celé ságy na posledním místě. Zvítězil díl druhý, který měl největší akci, napětí a tajemno.
V tomto dílo začínáme tam, kde jsme v předešlém skončili. Lisbeth je v nemocnici, Mikael má za úkol splnit svou misi a pomoci Lisbeth s její zákeřnou pomstou. A Erice Bergerové začíná šílené drama nejen v nové redakci, ale i v soukromí. A jde jí doslova o život. A jak to bude s redakcí Milénia? Když Zalaščenko přežil, co s ním bude? Půjde po Lisbeth nebo ona po něm? A kam zdrhl Niedermann???
Částmi jsem byla nadšená, částmi už utahaná, ale takhle Larsson prostě píše. Kdo zná jeho knihy, tak ví... Jako celek je však kniha výborná a příběh, úplně celý, je něčím nepopsatelným.
Pokud se rozhodnete, že to také chcete přečíst a prožít, jděte do toho s tím, že se k vám během četby připojí taková potetovaná vychrtlá holka v černém a stane se vaší drogou. Lisbeth Salanderová je... TA NEJLEPŠÍ ŽENSKÁ HRDINKA VŠECH DOB!!! Ty všechny, o kterých jsem četla jsou až za ní. Pochybuji, že ji nějaká předběhne. Kudy chodím, tudy myslím na Lisbeth. Je již mou součástí... A já ji miluju!
Knihu jsem mimochodem četla s její audioverzí. V podání Martina Stránského jsou poslední stránky tak mrazivé, že si myslíte, že vyletíte z kůže, jak se bojíte, ale neodvážíte si sundat sluchátka. Já poslední stránky poslouchala v naprosté noční tmě a bála jsem se tak, že víc to už nešlo. A myslím, že TEN KONEC překonal všechny Kingovy konce i konce jiné podobných žánrů. To je vám ale dávka napětí, a strach, že vám Lisbeth umře je rozhodně na místě... protože Lisbeth versus Niedermann? Vražedná kombinace!!!
Je tu spoustu jmen, ještě více než v díle prvním, ale jde to.... :) Já se neztrácela.
U závěrečného soudního líčení budete bulet jak želvy, pokud pro vás osud "vosy" také tolik znamená!!!
A co se týče audioverze, je naprosto dechberoucí a zcela unikátní. Prostě musíte slyšet, jak Stránský promluví hlasem Zalaščenka: to je na nějakou prestižní cenu! OMG!!!!

Ještě štěstí, že jsem vydržela a první díl nevzdala! Na tohle NIKDY nezapomenu a po letech se k hrdinům rozhodně vrátím. Považuji to celé za jeden z nejlepších příběhů na planetě!!!! :O

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama