Terapie v noci - Iva Frühlingová

17. ledna 2018 v 19:33 | Anna 13 |  Poezie
Terapie v noci

Žánr: Poezie
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Motto
Počet stran: 144
Vazba knihy: Vázaná


Anotace: Otevřená výpověď známé české zpěvačky a spisovatelky Ivy Frühlingové je psána většinou ve verších a mezi osobními básněmi, jako třeba Kritik, Modeling nebo Showbyznys, je příběhem, který má svůj začátek, průběh i konec.
Malé dítě bývá zátěžovým testem nejen pro psychiku, ale hlavně pro partnerský vztah. A právě to se stane i hrdince knihy, která otěhotněla a vdala se brzy po seznámení. Ustojí tuhle krizi? Miluje svého manžela i dítě, přesto má pocit, že jí něco schází. Začne se na sebe dívat jinou optikou a hledá pravé hodnoty života. Oba mají s manželem nezvyklé sexuální touhy, najde si milence... Nic z toho jí ale nedává, po čem touží doopravdy - zdravé pouto v rodině a klid v duši. Někdy je totiž největší výhrou najít a přijmout sebe sama!


Můj názor: Když o tom napíšu něco pozitivního a nádherného, přečtete si to, aniž byste mysleli na to, že Frühlingová je slavnou zpěvačkou? Spousta z nás trpí předsudky o tom, že pokud někdo známý či slavný napíše knihu, bude to něco... neslaného-nemastného, brak, slátanina a vydaly jí to jen kvůli jejímu jménu. Že? Jen zvedněte ruce. Ale já pořád dokola těmto lidem opakuji: proč by herečka či zpěvačka nemohla mít i spisovatelský talent? Důkazem toho je třeba Aňa Geislerová a teď i tato žena, která vám svými básněmi prozáří i ztemní jakoukoli noc.

KDYŽ POCHOPÍŠ, ŽE ZÍTŘEK MOŽNÁ NEBUDE, KONEČNĚ OTEVŘEŠ NÁRUČ SVĚTU.

Tohle veršování, se bude líbit čerstvým a ne zcela spokojeným matkám, zoufalým manželkám, nešťastným hloubajícím bytostem, které trápí úzkosti a strachy, lidem s depresí, umělcům, analytikům, těm, co vnímají a za svůj realistický, mnohdy i pesimistický, náhled na život se nestydí.

BÁLA JSEM SE LIDÍ.
BYLI VŠUDE A BYLO JICH MOC.
JEN NĚKTEŘÍ Z NICH JSOU JINÍ A VIDÍ ZA OBZOR.

Mě to vtáhlo asi i proto, že sama jsem v období, kdy nejsem zcela vpohodě. Hrdinka básní také chodí k psychologovi a bere prášky a zaobírá se podobnými problémy, co já. Tedy jsem jí rozuměla, ten vodotrysk emocí jsem hltala a zamilovávala se do jednotlivých básniček, které mne inspirovaly i pohladily.

PORADÍ SI S KAŽDÝM PROBLÉMEM, PROTOŽE NIC NEŘEŠÍ.
I JÍZDA NA KOLE JE POTĚŠÍ.
NEBO LYŽE, HOKEJ, CHATA, PIVO,
KYTIČKY A HNOJIVO...
PASOU SE, PASOU.
A KDYŽ SE NEPASEŠ JAKO ONY,
POTŘEBUJEŠ PSYCHOLOGA.
A TAK SI ŘÍKÁM,
MÁ TO U NÁS UMĚLCŮ VŮBEC SMYSL?
ASI MÁ.
VŽDYŤ DÍKY NÁM MAJ PSYCHOLOGOVÉ CO ŽRÁT.

Kniha je zajímavá i tím, že nejde jen o jednotlivé básně, ale že na sebe navazují. Mají začátek, průběh a konec. Některé jsou autobiografické, některé smyšlené. Každopádně jsou velmi originální, cynické, někdy až surové.... A myslím, že takové myšlenky se budou honit v hlavě každého člověka alespoň jednou za život... A pokud je cítíte teď, tahle kniha vám pomůže a ukáže vám, že nejste sami... ...divní...

...NEZNÁM NIC HORŠÍHO, NEŽ KDYŽ SE DĚSÍŠ SAMA SEBE.

Já knihu doporučuji. Frühlingovou jako zpěvačku vůbec neposlouchám, ale zdá se, že ji budu vyhledávat jako spisovatelku. Překvapila mě, pohltila mě... Je jedinečná a píše bez masky a obalu, ukrývá svůj vnitřek, mnohdy temný a rozbolavělý.

SVĚT MĚ BUDE BOLET STÁLE,
PROTOŽE JAK JIŽ ŘEČENO,
VNÍMÁM.
A PROTO MĚ POZITIVNÍ LIDI TAK DĚSÍ.
JSOU HLOUPÍ, NEBO NAIVNÍ?
NEVÍM.

Témata básní: mateřství, láska, realita, vliv společnosti, deprese, nenávist, domácí násilí, krutost, úzkosti, strachy, krize v manželství, nevěra, samota, beznaděj, sebevražedné myšlenky, sebepoškozování,...

VLASTNĚ JSEM ZAS TAK DALEKO VÁŽNĚ NEBYLA,
PROTOŽE JSEM VŠUDE TÁHLA SEBE
A TU VĚČNOU SAMOTU,
CO MĚ SŽÍRÁ I TEĎ.

Když ji budete číst v noci, umocní se vám čtenářský prožitek...

CELEJ ŽIVOT JAK BLBCI ČEKÁME NA JEDNOHO JEDINÝHO ČLOVĚKA.

...

MATEŘSTVÍ JE JAKO HUDBA.
VŠICHNI JI DĚLÁME JINAK, ALE SPRÁVNĚ.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama