Něco vypůjčeného - Emily Giffinová

11. února 2018 v 15:00 | Anna 13 |  Romány pro ženy
Výsledek obrázku pro něco vypůjčeného kniha

Originální název: Something Borrowed
Žánr: Román pro ženy
Rok vydání: 2009
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 345
Vazba knihy:Vázaná s přebalem

Série: Něco vypůjčeného + Něco modrého

-----------Zfilmováno-----------


Anotace: Jak vypadá verze Nebezpečných známostí pro 21. století? Debut americké autorky hodnotné ženské literatury je o nadčasovém etickém dilematu, kdy se bezhlavě zamilujete do snoubence své nejlepší kamarádky a on vztah opětuje. Název odkazuje k viktoriánské pověře, podle níž má mít nevěsta na sobě něco starého (symbol její rodiny), něco nového (symbol naděje do budoucna), něco vypůjčeného (od kamarádky pro štěstí) a něco modrého (až do 19. století barva svatebních šatů).
Rachel (hlavní hrdinka, která příběh vypráví) je mladá právnička z New Yorku, pracovitá, zodpovědná, chytrá a spolehlivá. Na její třicátiny uspořádá její nejlepší kamarádka Darcy (ta naopak intelektem zrovna nejiskří, má však o sobě vysoké mínění, spoustu ctitelů a sklon manipulovat lidmi) narozeninovou oslavu, po níž mírně opilá, dosud nezadaná Rachel skončí v posteli se snoubencem Darcy. Darcy a Dex mají před svatbou.
S výčitkami svědomí hodlá Rachel na celou nešťastnou záležitost rychle zapomenout, avšak i po vystřízlivění si uvědomuje, že její cit k Dexovi je silnější, než si myslela.
Román pojednává o tom, že hranice mezi tím, co je "správné" a co "špatné" jsou často velmi mlhavé, že konce nebývají umetené a že je třeba občas hodně zariskovat, chce-li člověk najít pravé štěstí.


Můj názor: Když jsem knihu v knihovně spatřila, tak mě rozhodně neupoutala ta strašná obálka :(, ale hlavně autorčino jméno. Četla jsem její Zkoušku dítětem, která mne vyloženě nadchla a nepustila. Proto jsem se nerozmýšlela a sáhla po její další knize.
Něco vypůjčeného je prvním dílem duologie z oblíbené série. Autorka opět zabruslí ke kontroverznímu tématu. U předešlé knihy se věnovala ženě, která nechce mít děti a u této zase nastiňuje situaci, ve které žena podvádí svou nejlepší kamarádku s jejím snoubencem. A nastane situace, kdy straníte sympatické Rachel, která poprvé v životě prožívá svou pravou lásku, byť zakázanou... Její kamarádka totiž není někdo, koho budete ve výsledku litovat, to ani omylem. Je to vypočítavá, proradná, povrchní a sobecká mrcha a manipulátorka, která tyranizuje své okolí... Rachel, jako by to však spatřila až v okamžiku, kdy s ní sdílí předsvatební nadšení a poznává jejího fantastického snoubence, kterého namyšlená Darcy ve skutečnosti vlastně nemiluje. Rachel se začne měnit a bojuje za své štěstí a za svou budoucnost. Za svou lásku, kterou si zaslouží i přes to, že je hříšná... City k Dexovi jsou silnější než výčitky svědomí a pocity viny...
Co musí kvůli své lásce Rachel obětovat? Zaplatí za ni takovou cenu?
Jak se rozhodne Dex, který opět zažívá pravou lásku, ale zásnubní prsten věnoval jiné? Komu ublíží?
A co všechno se ještě na Darcy provalí? Může mít její tajemství takové následky, které neunese? Vyjde z toho, jako paní dokonalá a opět nad všemi zůčastněnými vyhraje?

JSI ÚŽASNÝ ČLOVĚK A JÁ NEVÍM, ODKUD SE BEROU TY POCITY, KTERÉ VE MNĚ PROBOUZÍŠ. VÍM JEN TO, ŽE JSEM TI NAPROSTO PROPADL A PŘÁL BYCH SI, ABY SE ČAS ZASTAVIL A JÁ MOHL BÝT NEUSTÁLE S TEBOU A NEMUSEL MYSLET NA NIC JINÉHO. LÍBÍ SE MI NA TOBĚ DOSLOVA VŠECHNO, I TO, JAK TVŮJ OBLIČEJ PROZRAZUJE KAŽDOU TVOJI MYŠLENKU, A HLAVNĚ JAK VYPADÁŠ, KDYŽ MÁŠ ODHRNUTÉ VLASY A ZAVŘENÉ OČI A RTY JEN ZLEHKA POOTEVŘENÉ...

Kniha mě nepustila. Četla jsem ji jedním dechem a začetla se do ní po pár prvních stranách. Autorka má velmi svěží talent a její příběhy jsou nabité emocemi, zvraty a hrdiny, které si zamilujete. Myslím, že ji teď budu vyhledávat více, protože mě nezklamala ani svou druhou knihou... Obě dvě jsou na stejné úrovni. Jsou stejně skvělé.
Prostředí New Yorku je nádherně prokreslené, psychologie postav přesvědčivá. Děj vylíčený do spousty detailů a proložený úvahami hlavní hrdinky, které ani na vteřinu nenudí. Já rozhodně všem ženám doporučuji, protože tohle je velmi kvalitní a všímpohlcující román...

CO TO DĚLÁME?
PŘEMÝŠLELA JSEM O TOM SNAD STOKRÁT, ALE POKAŽDÉ MI VYŠLA JINÁ ODPOVĚĎ:
POSLOUCHÁME HLAS SVÝCH SRDCÍ.
RISKUJEME.
JSME ŠÍLENÍ.
JSME SEBEDESTRUKTIVNÍ.
JSME CHLÍPNÍ.
JSME POMATENÍ.
JSME VZPURNÍ.
ON MÁ STRACH Z MANŽELSTVÍ.
JÁ SE BOJÍM SAMOTY.
ZAČÍNÁME SE ZAMILOVÁVAT.
UŽ JSME ZAMILOVANÍ...

Zatímco první díl byl z pohledu Rachel, u pokračování Něco modrého děj bude pokračovat pohledem Darcy. Přísahám, že se nemůžu dočkat, až se dostanu do hlavy téhle prolhané ženské a těším se na její útrapy životem i na to, jak se změní. Tedy doufám, že se změní. :)
Něco vypůjčeného můžete shlédnout i ve filmové verzi Tvůj snoubenec, můj milenec, kterou jsem ještě neviděla, ale určitě se na ni chystám. Mám ráda Kate Hudson, která si zahrála právě tu sobeckou Darcy a těším se, jak bude film pojatý. Mužské obsazení je sice otřesné, ale zatím nehodnotím předem a co se týče knihy: doporučuji srdcem!!!

CELÁ FIRMA A VŠICHNI JEJÍ ÚČASTNÍCI MŮŽOU POČKAT. TEĎ MLUVÍME O LÁSCE.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama