Červen 2018

Ty, já a ti druzí - Fionnuala Kearney

19. června 2018 v 17:10 | Anna 13 |  Romány pro ženy

Originální název: You, Me and Other People
Žánr: Román pro ženy
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 360
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Říká se, že všechny rodiny mají svá tajemství. Dobře ukrytá tajemství…
Co se však stane, když se všechny naráz jednoho dne nezadržitelně vynoří na světlo denní? A přesně to se stane manželům Adamovi a Beth a jejich devatenáctileté dceři Meg. Rodina žije navenek spokojený život, dokud Adamova náhodná nevěra - Servírka, jaké klišé! - nespustí sled událostí s neodvratnými důsledky. A jak plánovat budoucnost, když se celá minulost v jednom okamžiku zničehonic převrátí naruby?


Můj názor: Ze začátku se mi kniha hodně líbila. Četla se lehce a byla takovým oddechovým odpočinkem. Přesto, že příběh vypráví o situacích, které již byly mnohokrát popsány a rozebírány, může být skvělým a nenáročným počtením.
Přesto jsem už ke konci ztrácela o čtení knížky zájem. Po 200 stranách jsem začala číst jen přímé řeči, abych se dozvěděla, jak to všechno dopadne, protože jsem už neměla chuť v ní ležet další dva dny.

Já knihu určitě doporučuji jako tu oddychovou, která zabaví a díky, které zapomenete na reálný svět.
Ale je to taková průměrná ženská literatura.
Docela škoda. Na tu přenádhernou obálku...

Jacobova obhajoba - William Landay

17. června 2018 v 16:53 | Anna 13 |  Detektivky

Originální název: Defending Jacob
Žánr: Detektivní román
Počet stran: 486
Nakladatelství: Kniha Zlín
Rok vydání: 2013
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Andy Barber je respektovaným žalobcem v kanceláři okresního návladního. Zvrat v jeho dvacetileté kariéře - a nejen v ní - přinese případ vraždy čtrnáctiletého chlapce, jehož vyšetřování se Andy sám ujme. Brzy po zahájení vyšetřování se totiž objeví důkazy, které s vraždou spojují jeho syna Jacoba. Dosavadní život rodiny se ze dne na den obrátí vzhůru nohama, Andy a jeho žena Laurie prožívají jednu z nejhorších nočních můr, která může rodiče potkat: jejich dítě je obžalováno z těžkého zločinu. Barberovi podřídí vše jedinému cíli - obhájit Jacoba před soudem i před veřejností. Vědí, že tak jako každý teenager i Jacob má své vrtochy a svá tajemství, o jeho nevině jsou však pevně přesvědčeni. Svého syna přece znají lépe než kdokoliv jiný. Anebo neznají?


Můj názor: Na tento příběh jen tak nezapomenete.
A není to jen extrémní čtivostí nebo originálním námětem: je to hlavně tím, jak moc vás kniha donutí přemýšlet a přehodnocovat své názory. Má v sobě náboj, který vás žene číst dál a přelouskávat kapitoly rychlostí blesku. Baví vás to a nakonec vám kniha ani nebude připadat příliš tlustá.

Je pravda, že ke konci je již dost zdlouhavá, ale poslední stránky naberou nečekaný obrat a vy jste zcela šokovaní.
Také jsem jednu hvězdu ztrhla i za to, že se v příběhu spousta věcí připomíná stále dokola a do takových detailů, které vás snad ani nezajímají.
Kniha bude bavit všechny, které zajímají soudní procesy, neboť tohle je bez diskuse nejlepší kniha se soudním řízením, kterou jsem četla.

Mě ale více oslnily emoce a složité pocity hlavních hrdinů: muže a ženy, které čelí tomu, že možná jejich syn zavraždil svého spolužáka. Mísí se tu touha své dítě chránit a hájit ho před světem s pochybnostmi, zda s nimi pod střechou nespí opravdu násilník. Tíha výčitek a hysterických scén vás bude uvádět do pošmourné nálady, ale myslím, že přesně to autor chtěl.
Ještě zajímavější bude kniha pro rodiče. Pro ně to bude emočně vypjatý příběh, který budou těžko zpracovávat.

Birthday Girl - Haruki Murakami

14. června 2018 v 15:24 | Anna 13 |  Povídky

Originální název: Básudei-gáru a Boku no tandžóbi, anata no tandžóbi
Žánr: Povídka
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Odeon
Počet stran: 80
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Tajemný příběh mladé dívky, který se odehraje na den přesně na její dvacáté narozeniny. Ten den musela zaskočit za kamarádku v restauraci. A náhoda tomu chtěla, že zrovna ten večer to byla ona, kdo má dovézt majiteli podniku jeho večeři do šestého patra. Postarší noblesní muž, kterého vidí poprvé a naposledy v životě, působí dobráckým, ale i záhadným dojmem - nabídne jí, že jí splní jakékoli přání. Přání, které nebude možné vzít nikdy zpět…


Můj názor: Nelíbilo se mi to... vůbec.
Oproti tomu, jak geniální a nadpozemský byl Spánek, byla tato povídka zcela o ničem. Nuda, bez pointy, nic jsem v ní nenašla...

Jedna hvězda je pouze za ilustrace.

Nemám, co více bych k tomu napsala. A upřímně obdivuji ty, kteří v ní dokázali něco najít a které příběh zaujal.