Srpen 2018

Letní dny a noci - Stephanie Perkinsová, ...

2. srpna 2018 v 20:35 | Anna 13 |  Povídky
Letní dny a noci

Originální název: Summer Days and Summer Nights: Twelve Love Stories
Žánr: Young Adult, povídky
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 408
Vazba knihy: Vázaná


Anotace: 12 prázdninových políbení.
Možná za to můžou ty dlouhé a líné dny, nebo je to možná to teplo, co lidi dohání k šílenství. Ať tak či tak, léto je tím správným časem na lásku. Letní dny a noci vám přináší 12 kouzelných prázdninových políbení od těch nejznámějších young adult autorů. Vytáhněte svou plážovou stoličku anasaďte si sluneční brýle, máte před sebou dvanáct příběhů, ze kterých sálá letní nálada a do kterých se zamilujete.


Můj názor: Těšila jsem se, že se naladím na atmosféru léta s povídkami z Young Adult žánru, který miluju. Nečetla jsem povídky ze stejné edice na zimu - ty si opravdu nechávám na období Vánoc.

Jako by ji mohl naučit jako nový jazyk nebo ji nastudovat jako trasu. Políbil ji, jako by byla píseň a on byl rozhodnutý poslechnout si každý její tón. Líbal ji stejně, jako dělal všechno ostatní - vážně.

Tato knížka ale opravdu není dobrá. :( Je tu pár příběhů, které opravdu stojí za přečtení, ale je v podstatě úplně jedno, jestli je budete číst v létě či nikoliv, s létem souvisí pramálo.

Neměl jsem tě políbit, jenže jsem to chtěl udělat hrozně dlouho. Bylo to lepší než zmrzlina. Bylo to lepší než knihy.

Líbilo se mi, že se v povídkách vyskytovalo poměrně dost homosexuálních párů - líbí se mi, že se to již v naší generaci bere téměř jako samozřejmost a normálnost - ty povídky se nesnaží upozornit na to, že tito lidé jsou stále normální lidé, ale zkrátka jsou tu kluci, kteří se do sebe zamilovali a nikdo neřeší pohlaví.
Překvapil mě výskyt jakýchsi sci-fi a fantasy povídek. Nečekala jsem, že by se tu mohly tyto žánry vyskytnout. Nebyly špatné - na to, že to zrovna moc nemusím.
V knize je největším lákadlem asi Veronica Rothová - autorka série Divergence. Jinak autory neznám a jejich tvorba mě rozhodně nepřesvědčila o tom, že by měli působit na scéně Young Adult autorů.

Povídky, které opravdu stojí za to:
Hlava, šupiny, jazyk, ocas
Suvenýry
Setrvačnost
Konec lásky

Spoiler: K Poslední bitvě v Krváku - povídka by byla opravdovým a velmi dobrým hororem, kdyby nebyla tak překombinovaná a kdyby se hrdinové chovali jako normální teenageři, které překvapí, když se z kina vyvalí banda zombíků - ne, že budou bojovat jako Supermani a pak odkráčí do nejbližšího fastfoodu tak, jako by právě neunikli bolestivé smrti... :( Škoda.