Detektivky

Jacobova obhajoba - William Landay

17. června 2018 v 16:53 | Anna 13

Originální název: Defending Jacob
Žánr: Detektivní román
Počet stran: 486
Nakladatelství: Kniha Zlín
Rok vydání: 2013
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Andy Barber je respektovaným žalobcem v kanceláři okresního návladního. Zvrat v jeho dvacetileté kariéře - a nejen v ní - přinese případ vraždy čtrnáctiletého chlapce, jehož vyšetřování se Andy sám ujme. Brzy po zahájení vyšetřování se totiž objeví důkazy, které s vraždou spojují jeho syna Jacoba. Dosavadní život rodiny se ze dne na den obrátí vzhůru nohama, Andy a jeho žena Laurie prožívají jednu z nejhorších nočních můr, která může rodiče potkat: jejich dítě je obžalováno z těžkého zločinu. Barberovi podřídí vše jedinému cíli - obhájit Jacoba před soudem i před veřejností. Vědí, že tak jako každý teenager i Jacob má své vrtochy a svá tajemství, o jeho nevině jsou však pevně přesvědčeni. Svého syna přece znají lépe než kdokoliv jiný. Anebo neznají?


Můj názor: Na tento příběh jen tak nezapomenete.
A není to jen extrémní čtivostí nebo originálním námětem: je to hlavně tím, jak moc vás kniha donutí přemýšlet a přehodnocovat své názory. Má v sobě náboj, který vás žene číst dál a přelouskávat kapitoly rychlostí blesku. Baví vás to a nakonec vám kniha ani nebude připadat příliš tlustá.

Je pravda, že ke konci je již dost zdlouhavá, ale poslední stránky naberou nečekaný obrat a vy jste zcela šokovaní.
Také jsem jednu hvězdu ztrhla i za to, že se v příběhu spousta věcí připomíná stále dokola a do takových detailů, které vás snad ani nezajímají.
Kniha bude bavit všechny, které zajímají soudní procesy, neboť tohle je bez diskuse nejlepší kniha se soudním řízením, kterou jsem četla.

Mě ale více oslnily emoce a složité pocity hlavních hrdinů: muže a ženy, které čelí tomu, že možná jejich syn zavraždil svého spolužáka. Mísí se tu touha své dítě chránit a hájit ho před světem s pochybnostmi, zda s nimi pod střechou nespí opravdu násilník. Tíha výčitek a hysterických scén vás bude uvádět do pošmourné nálady, ale myslím, že přesně to autor chtěl.
Ještě zajímavější bude kniha pro rodiče. Pro ně to bude emočně vypjatý příběh, který budou těžko zpracovávat.

Krev na sněhu - Jo Nesbø

29. prosince 2017 v 21:17 | Anna 13
Krev na sněhu

Originální název: Blod pa sno
Žánr: Detektivka
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Kniha Zlín
Počet stran: 151
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

Série: Krev na sněhu (1. díl), Půlnoční slunce (2. díl)


Anotace: Sedmdesátá léta v Oslu. Olav Johansen nedokáže jezdit autem pomalu, je měkký jako máslo, příliš snadno se zamilovává, jestliže se rozčilí, ztrácí hlavu a je mizerný v matematice. Něco málo přečetl, ale moc toho neví a rozhodně nemá takové znalosti, které by byly k něčemu užitečné. A píše pomaleji, než roste stalaktit. K čemu se tedy hodí? Je skvělý zabiják. Nemusí přitom jezdit autem, zabíjí většinou lidi, kteří si to zasluhují, a nejsou to žádné složité počty. Alespoň prozatím nebyly. Dokud od šéfa nedostal nový úkol: vyřídit jeho manželku.


Můj názor: Rozhodla jsem se, že zkusím Jo Nesba. Chtěla jsem poznat jeho knihy, chtěla jsem pochopit ten dav fanoušků, který s každou novou knihou narůstá. Jenomže jsem se bohužel rozhodla pro špatný titul. Nebo že by proslulý Nesbø nebyl mým šálkem kávy? Možné to je. Každopádně já mu dám druhou šanci. Protože jestli něco umí, tak psát, vyprávět. A to tak, že i kdyby byl ten příběh sebenudnější, tak ho asi dočtete. Ale nemohu zase tvrdit, že by snad tohle dílo byla nuda. To není.
Tak nějak jsem tušila, že to bude krvavé a že se bude hodně vraždit. Ale rozhodně jsem nečekala lásku nebo filosofování. Tím mě autor mile překvapil. A opravdu strašně se mi líbí, jak píše. Nedokážu to popsat, ale on se zkrátka nezaobírá blbostma. Popisuje, ale jen tak, jak je to potřeba, věnuje se psychice postav, skvěle podává akční scény a z postav tryskají emoce.
Přesto však kniha byla zklamáním. Začínalo to perfektně. Končilo to děsně. Odflákle, nedotaženě a bohužel mnou nepochopeně. V tomto příběhu se nevyskytuje mnoho postav a přesto jsem úmysly některých vůbec nepochopila. Nedokázala jsem si je ničím podložit. Tohle se mi vůbec nestává, takže jsem knihu zmateně zaklapla a nechápala vůbec jak to skončilo. A když jsem nad tím tak přemýšlela, tak mi absolutně unikla pointa.
Zbyl mi jen zmatek, zklamání, ale přesto s autorem nekončím. Musím říci, že mne v podstatě oslovil. Jenom ten příběh se mi nelíbil. Nedokázala jsem si oblíbit postavy a dostat se do norského podsvětí. Přeci jenom mi přišlo, že se ze zkušeností nájemného vraha dá vytěžit bohatší zápletka, a že ten svět plný obchodování s drogama, loupeží, prostituce a vraždění mohl být temnější a děsivější.
Každopádně už mám připraveného Nesbøva Sněhuláka, na kterého se i po této zkušenosti těším...

Zapomenuté dítě - Charlotte Linková

26. září 2017 v 21:55 | Anna 13
Zapomenuté dítě

Originální název: Das andere Kind
Žánr: Detektivka
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 376
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Ve Scarborough, poklidném městečku na severním pobřeží Anglie, byla nalezena brutálně zavražděná studentka. Policisté několik měsíců tápou v temnotě - a pak na nedaleké staré farmě dojde k dalšímu podobnému zločinu. Nic nenapovídá tomu, že by obě oběti něco spojovalo, a tak se ctižádostivá inspektorka Valerie Almondová upne na nejnápadnější okolnost: na neshody v rodině druhé oběti.
Před jejím pohledem se však dlouho ukrývá jed, který v rodině působí už léta. Při pátrání po jeho původu se musí vrátit hluboko do minulosti. Až k děsivému odhalení jednoho chladného prosincového dne před více než třiceti lety. A dokonce ještě dál, do doby 2. světové války, kdy záhadným způsobem zmizelo malé dítě...
Trvá příliš dlouho, než Valerie pochopí, že duševně nemocný pachatel zatím neuhasil svou nenávist a touhu po pomstě. S hrůzou si uvědomí, že na její zásah by mohlo být pozdě...


Můj názor: Kniha se mi velmi líbila, ale nesedla jsem si z ní "na zadek".
Příběh je vytvářen s neuvěřitelnou promyšleností a tendencí šokovat. Obsahuje spoustu nečekaných zvratů a "wow efektů". Pokud patříte k těm čtenářům, kteří snadno odhalují potencionální vrahy a už vám tahle vaše dovednost leze krkem, tak se vsaďte, že na zdejšího vraha nepřijdete. Myslím, že na světě jsou pouhá 2% čtenářů této knihy, kteří ho odhalily. Kniha by svým šokujícím závěrem a rozuzlením mohla konkurovat Zmizelé... Ale zas tak slavné to s ní nebylo.
Mrzelo mne, že jsem knihu četla po takových kouscích a neměla na ni pořádně čas. A právě to způsobilo to, že jsem se v určitých částech nudila. Na můj vkus má kniha moc stran. Příběh je na místech hodně vleklý... Ale ze začátku vás to automaticky chytne, postavy vám budou díky vynikající psychologické rozmanitosti a charakteristice strašně blízko a tuhý mráz v anglickém městečku bude dodávat příběhu více tajemna a děsu. Jak jsem řekla: v určitých částech se bude děj trochu protahovat, ale konec je famózní a vy ani nedutáte. Autorka to vše píše tak, jako by to byla historie její rodiny, protože je to celé zpracováno skrz naskrz a má to vynikající detektivní šťávu...

TOLIK LIDÍ SE DENNĚ POTÝKÁ S NEJRŮZNĚJŠÍMI ÚZKOSTMI, PLACHOSTÍ, POCHYBNOSTMI A U MNOHÝCH Z NICH NIKOHO NENAPADNE, JAK SE TRÁPÍ.

Jedná se o retrospektivní vyprávění, což mne vůbec nevadilo, i když se mi tento styl většinou nelíbí. Chvíli se jednalo o postavy ze současnosti, za chvíli jsme se ocitli v rozbombardovaném Londýně roku 1940, kde pronikáme do začátku toho tragického konce. Odhalujeme vinu lidí, kteří byli za války pouhými dětmi a kteří si neuvědomovali, jaké nevypočitatelné zlo páchají. Ten příběh viny a zla je sám o sobě dechberoucí a to, že o tolik desítek let později vyúsťuje ve vraždy je otřesné.
Kniha se okrajově zabývá i tématem autismu, mentálně duševního postižení, syndromem pomocníka či krutým týráním...
A co se mi ještě kromě samotného příběhu strašně líbilo bylo určitě to, jak byli hlavní hrdinové nedokonalí. Byli psychicky nevyrovnaní, bázliví, měli spoustu problémů, spoustu nevyřešeného sami v sobě. Měla jsem je ráda. Byli mi blízcí a úspěšná německá autorka si s jejich popisem vyhrála a napsala výborné literární dílo...


Konec hlídky - Stephen King

7. ledna 2017 v 15:00 | Anna 13
Konec hlídky

Originální název: The End of Watch
Žánr: Detektivka, thriller
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Beta
Počet stran: 327
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Ocenění: GoodReads Choice Awards 2016, kategorie Best Mystery and Thriller

-----------Série: Pan Mercedes (1.díl), Právo nálezce (2.díl), Konec hlídky (3.díl)-----------


Anotace: Šílený vrah je zpátky a plánuje krutou pomstu!
Pachatel hrůzných činů leží v nemocnici a jeho uzdravení je nepravděpodobné, přesto má neuvěřitelnou moc páchat to nejhorší myslitelné zlo. Pokud ho vyšetřovatel Bill Hodges s Holly Gibneyovou brzy nezastaví, stanou se jeho oběťmi i oni... Napínavý román Konec hlídky je působivým závěrem detektivní trilogie, jejíž první dvě části - Pan Mercedes a Právo nálezce - v nakladatelství Beta již vyšly.


Můj názor: Skvělé, báječné pokračování zatrpacené vyšetřovací trojice a nejděsivějšího architekta sebevražd z celé veškeré literatury. Líbilo se mi to, překvapilo mne to, děsilo mne to, nadchlo mne to. Ale neodrovnalo mne to tak moc, jako předchozí díly. Každopádně je to opět dokonale propracované dílo nejlepšího spisovatele detektivek, thrillerů a hororů. Zbožňuji jeho styl psaní, kterého se nenabažíte, jak jednou jeho knihám propadnete.

DŮKLADNOST JE UBOHÁ NÁHRAŽKA PŘEMÝŠLIVOSTI.

Pokud se chystáte do této knihy jít, tak rozhodně doporučuji přečíst první dva díly, jelikož Stephen King zrovna není moc ohleduplný k těm, kteří jeho první dva díly nečetli. A mě se to líbí. Jako kdyby říkal: Nerozumíš tomu, nezapadá ti to všechno do sebe? Tak se vrať na startovní větu a pak vše pochopíš. Tohle je příběh, který plyne dopředu tak rychle, že ti nestíhám, milý čtenáři, všechno dokola opakovat. Buď se na mne napojíš anebo se vrátíš. Stále je cesty zpět...
Takže si přečtěte, jak Brady Hartsfield získal přezdívku Pana Mercedese, jak málem vyhodil do povětří ohromnou koncertní halu Mingo, a pak se vraťte. A vše vám začne dávat větší smysl.

BYLA JSEM TEHDY VELMI LABILNÍ, ALE NE HLOUPÁ, A TA ČÁST, KTERÁ NEBYLA HLOUPÁ, CHTĚLA ŽÍT. ČÁSTEČNĚ KVŮLI TOMU, ŽE JSEM VĚDĚLA, ŽE MARTIN SCORSESE BUDE TOČIT DALŠÍ FILMY, A JÁ JE CHTĚLA VIDĚT. MARTIN SCORSESE JE NEJLEPŠÍ ŽIJÍCÍ REŽISÉR. TOČÍ FILMY DLOUHÉ JAKO ROMÁNY. VĚTŠINA FILMŮ JSOU JENOM POVÍDKY.

První dvě knihy byly opravdu velmi chutné. Jedna lepší než druhá. A ta jedna právě skončila tak úchvatně napínavě, že jsem na tento titul čekala s ohromnou nedočkavostí. Tentokrát se ukrutný vrah snaží pomocí moderních technologií spáchat tak nečekané a dechberoucí masové šílenství, které není možné zastavit. Opět se na stránkách knihy setkáte s černošským klukem Jeromem, malou Barbarou, která už není tak malá, potrhlou filmovou fanatičkou Holly a úžasným detektivem Hodgesem, s kterým to jde v tomto díle pěkně z kopce... Tak se nechte napínat až do konce, jak velmi povedená trilogie skončí.

MOŽNÁ NENÁVIDÍ SEBE SAMU, ZRODILA SE S TOUHOU NEZAVRAŽDIT HOSTITELE, ALE SEBE. COŽ Z RAKOVINY ČINÍ SKUTEČNOU KRÁLOVNU SEBEVRAŽD.

Mě se celý tento trojdílný příběh moc líbil. Každá kniha má nápad a něco, co může vymyslet a dotáhnout do zdařilého konce jedině Stephen King. Kniha stojí za to, ale jednu hvězdičku na Databázi knih jí uberu. Je to jen nějaký můj vnitřní pocit, že tam mohlo být ještě něco, že se mohlo stát to něco, co by tento poslední díl vyzvedlo nad ty dva první. Ale jak říkám, jen můj pocit. Kniha se mi jinak vážně strašně líbila...

Miluji Kingovy poznámky ke knihám. V této píše, že kniha je fikce. Ale sebevraždy jí nejsou.
Kniha je o velkém počtu sebevražd, čímž se autor dle mého snaží upozornit na dnešní mládež a na lidi obecně, které páchají tyto činy. V knize byly samozřejmě otázky týkající se etiky apod. Můj názor, který na sebevraždu mám, tato kniha nezměnila, donutila mne však nad tímto tématem přemýšlet z jiných úhlů a za to jsem knize vděčná. Autor ve svých posledních řádcích nabádá, aby se lidé s myšlenkami na sebevraždu obrátili na odbornou pomoc. A to určitě udělejte!
Každopádně jsou tu pořád lidé, kteří vědí, že King stále píše a chtějí číst další jeho knihy a odmítají kvůli tomu zemřít. Díky knihám přežíváme. Díky vašim knihám přežíváme, pane Kingu, stejně, jako naše milá Hollly Gibneyová přežila díky Scorseseho filmům. Umělci občas netuší, že třeba někde ve světě jejich knihy či filmy zachraňují životy.

Napište zase něco, pane Kingu. Milujeme Vás.

LIDÉ LEHKOMYSLNĚ ZAHAZUJÍ NĚCO, ZA CO BY JINÍ PRODALI DUŠI: ZDRAVÉ, NEBOLAVÉ TĚLO. A PROČ? PROTOŽE JSOU PŘÍLIŠ SLEPÍ, PŘÍLIŠ CITOVĚ PONIČENÍ NEBO PŘÍLIŠ ZAHLEDĚNÍ DO SEBE, NEŽ ABY DOHLÉDLI ZA TEMNÝ ZEMSKÝ OBZOR K DALŠÍMU VÝCHODU SLUNCE. KTERÝ VŽDYCKY PŘIJDE, POKUD ČLOVĚK STÁLE DÝCHÁ.

Právo nálezce - Stephen King

25. ledna 2016 v 19:33 | Anna 13
Právo nálezce

Originální název: Finders Keepers
Žánr: Detektivka
Rok vydání: 2015
Počet stran: 334
Nakkladatelství: Beta
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

-----------Bill Hodges (2.díl)-----------


Anotace: Být úspěšný spisovatel může být smrtelně nebezpečné. Jakou moc má vyprávění příběhů a jak může literatura zasáhnout do života? John Rothstein je věhlasný spisovatel, ale už léta nic nepublikoval. A jeho věrný čtenář Morris Bellamy zuří! Ukradne mu zápisníky s nevydanými texty a nakonec se uchýlí k šílenému zločinu, který má dramatickou dohru ještě po několika desítkách let. V hlavních rolích mistrně napsané detektivky se objeví nesourodá trojice sympatických hrdinů z Kingova románu Pan Mercedes.


Můj názor: Kinga prostě zbožňuji. Je to král všech spisovatelů, mistr napětí, který ho ve vás dokáže udržet po celou dobu co knihu čtete! Třeba celý měsíc...
Nicméně já jsem tuto knihu četla týden, což je na mne dost dlouhá doba. Ne, že by mne snad nudila nebo, že bych neměla čas, ale protože jsem si jí chtěla nechat co nejdéle. Zamilovala jsem si postavy, prostředí, celé to téma příběhu a nechtěla ho pustit. Včera jsem, ale nevydržela a dramatický konec za dopoledne přečetla. Nemám slova...

PRO ČTENÁŘE JE JEDNÍM Z NEJŮŽASNĚJŠÍCH ŽIVOTNÍCH OBJEVŮ, ŽE JSOU ČTENÁŘI - NEJEN ŽE JSOU SCHOPNI TÉTO ČINNOSTI, ALE ŽE TO MILUJÍ. BEZNADĚJNĚ. BEZHLAVĚ. NA PRVNÍ KNIHU, KTERÁ S NIMI TOHLE UDĚLÁ, NIKDY NEZAPOMENOU, PROTOŽE KAŽDÁ STRÁNKA JE PRO NĚ JAKO NOVÉ ZJEVENÍ, KTERÉ HOŘÍ A VOLÁ...

Už jsem od Kinga četla Lunapark, Řbitov zviřátek, Pana Mercedese a toto tajuplné pokračování mne učarovalo a přesvědčilo v tom, že King UMÍ psát detektivky a tento žánr mu sedí... Bill Hodges je skvělá postava, která typicky zvládne všechno! :) Objeví se tu znovu nelidská duše, které se budete bát, ale přesto, jak odporná je, vás bude zajímat...
Skvělé postavy, prostředí, zápletky, hrůza a napětí: to vše v této knize...

DAL JSEM ZA TY KNIHY ŽIVOT! ZABÍJEL JSEM PRO NĚ!

Pan Mercedes byla kniha s monstrózním zločinem, který ovlivnil tolika životů (http://knihy-jsou-duvodem-k-ziti.blog.cz/1507/pan-mercedes-stephen-king)... Jednu rodinu, postiženou touto tragédií poznáte v této knize. Jeden člen odhaluje temné a nádherné tajemství... Kdo by nechtěl být na straně Petea Sauberse?

TY SLZY JSOU ZNAMENÍ, JAK OBROVSKOU SÍLU MÁ LITERATURA.

Doporučuji předem určitě přečíst Pana Mercedese. Víte jak jsem byla překvapená, když se mercedesový vrah objevil i na stránkách této knihy? Tak tajemný a strašidelný...
Nikdo nedokáže napsat takovýto konec... Přemýšlíte, nedýcháte, nepochopíte a chcete další příběh. Vím, že King už má v šuplíku nebo v počítači pokračování a věřte, že do roka bude tady. Půjdu po něm, jako včela po medu...

CHTĚL JSEM ŘÍCT, ŽE JEHO DÍLO ZMĚNILO MŮJ ŽIVOT,ALE TO NENÍ SPRÁVNĚ.
NEMYSLÍM, ŽE TEENAGER MÁ KDOVÍJAKÝ ŽIVOT, KTERÝ BY SE DAL MĚNIT.
MÁM SPÍŠ POCIT, ŽE JEHO DÍLO ZMĚNILO MOJE SRDCE...

Kniha není určena slabším povahám. Uvidíte totiž rozmašírovaný mozek jednoho génia, bude se tam střílet, sekat a pálit. Bude to hrůza a vy pochopíte, že se velmi snadno můžete dostat ke kriminálnímu případu. Velmi snadno. A nevinně...

UDĚLAL TO Z VLASTNÍHO HLUBOKÉHO PŘESVĚDČENÍ, ŽE PSANÍ JE DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ SPISOVATEL.

Tajemství vzácných zápisníků by chtěl zažít každý. Bylo by úžasné být na místě Petra Sauberse, který jako jediný na celé planetě znal pokračování slavné trilogie... Jako jediný znát pokračování příběhu, který milujete a který vám mění srdce... Kdyby se mi to samé stalo třeba s Twilight ságou. Pro ten příběh bych dýchala...
Bylo vám příběhu v zápisnících také tak moc líto???

TO MONSTRUM NEMÁ BUDOUCNOST.

Pan Mercedes - Stephen King

5. července 2015 v 11:24 | Anna 13
Pan Mercedes

Originální název: Mr Mercedes
Žánr: Detektivka
Rok vydání: 2014
Počet stran: 376
Nakladatelství: Beta
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Ocenění: výhra v GoodReads Choice Awards za rok 2014 v kategorii Best mystery a Thriller

-----------Bill Hodges (1. díl)-----------


Anotace: Muž v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty lidí na chodníku. Nechá za sebou osm mrtvých, patnáct zraněných a sám z místa činu zmizí. Po několika měsících dostane vysloužilý zatrpklý policista ze stejného městečka podivný dopis od kohosi, kdo se k činu přihlásí a zároveň naznačí, že chystá mnohem strašlivější útok - masakr tisíců lidí. Detektivní příběh ve stylu drsné školy z pera mistra napětí umožní čtenářům děsivým a nezapomenutelným způsobem nahlédnout do mysli vyšinutého vraha. Příběh byl inspirován skutečnou událostí.

Můj názor: Tak na to, že z příběhu měla být jen povídka a ne celý román, je kniha strašně obsáhlá a dopodrobna vylíčená. King opět nezklamal. Jsem šťastná, že mám knihu doma a určitě si koupím i druhý díl, který doufám brzy přeloží. Zaujal mě název knihy a obálka v mé oblíbené barvě. Když jsem si přečetla o čem kniha je, tak jsem byla nadšená...

NEZVEŘEJNĚNÉ DŮKAZY DOKAZUJÍ.

Hned jsem si oblíbila všechny postavy, které King přivedl na stránkách knihy k životu. Dokonce i Pan Mercedes byl tak zábavný a drsný, že mě stránky psané z jeho pohledu bavily. Vím, že z takové strašné postavy, která myslí jen na zabíjení bych měla mít strach a měla bych ji odsuzovat, ale ono tak nějak nešlo. Na můj vkus byl docela chytrý a za to jaký byl mohla především jeho příšerná matka a smutné drsné dětství. Přeci jenom jsem byla spokojená jak to na konci s ním dopadlo, protože jsem přesvědčená, že se s ním zase setkám u druhého dílu.

MILOVAL JSTE NĚKDY NĚKOHO, ANIŽ JSTE HO MĚL RÁD?

Mercedesovi pokusy o zabíjení byly hororové. Z jeho myšlení budete mít husí kůži. Přesto se mi ten příběh strašně líbil. A ta atmosféra. Díky neuvěřitelném stylu psaní se dostanete do prostředí, ve kterém se Vaše oblíbené postavy pohybují. Například závěrečný koncert populární chlapecké kapely jsem si opravdu užívala. Nejvíce napětí si užijete na posledních stránkách, ale konec mohl být stejně trochu víc šokující, jak je u Stephena známo. Opravdu jsem zvědavá na pokračování. Už aby to bylo...

SLIBUJETE NA SVOU DUŠI?

Knihu určitě doporučuji fanouškům Stephena Kinga a detektivek, protože tohle vás zaručeně chytne. Připravte se, ale na toho nejbláznivěji vyšinutého vraha v celé historii detektivek a hororů...
 
 

Reklama